• Dolar Alış / Satış: 8.526 / 8.542
  • Euro Alış / Satış: 10.098 / 10.116
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:14
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:14

EMNİYETTEN ‘DOLANDIRICI’ UYARISI

20 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
626 defa okundu.
EMNİYETTEN ‘DOLANDIRICI’ UYARISI

Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü, son zamanlarda artış gösteren dolandırıcılara karşı vatandaşları uyardı.

İletişim yolu dolandırıcılığına karşı kamuoyunun bilinçlenmesine yönelik yazılı basın açıklaması yapan Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü, ‘Kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın’ uyarısında bulundu.

SMS VE SAĞLIK SİGORTASI OYUNU

Açıklamada, “Dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara; Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, hesaplardaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, ikamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, Operasyon bitimi parayı iade edecekleri gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar. Ayrıca, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler” denildi.

POLİS PARA İSTEMEZ

Polis, jandarma ve savcısının hiçbir şekilde şahıslardan para talep etmediği kaydedilen açıklamada, “Herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın” ifadelerine yer verildi.

Vatandaşları şüpheli aramalar karşısında 155 polis hattını aramaları gerektiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaralrı, kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 polis imdat hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN