• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

Emniyet, Öğrencilere Seminer Verdi

17 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1395 defa okundu.
Emniyet, Öğrencilere Seminer Verdi

Öğrencileri her türlü zararlı ideoloji faaliyetlerine karşı duyarlı olmalarını sağlamak ve polis-öğrenci ilişkileri çerçevesinde gençleri polis ile bütünleştirmek amacıyla Solhan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından bilgilendirme ve önleme faaliyetleri konferansı düzenlendi.

 Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde il merkezi ve ilçeler dâhil olmak üzere toplam 22 lisede “Şehirde Birlikte Yaşam Kültürü/Toplumsal Yaşamda Uyulması Gereken Kurallar” konulu bilgilendirme seminerlerinin startı ilk olarak Solhan Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi’nde, 13 Kasım 2014 Perşembe günü saat 13.00’te verildi.

Solhan İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM Büro Amirliği, Trafik Tescil Büro Amirliği ve Polis Merkezi Amirliği’nde görevli birer personel tarafından slâyt eşliğinde bilgilendirme ve önleme faaliyetleri kapsamında sunumlar yapıldı. Sunumları gerçekleştiren görevli Polis Memurları Mustafa Boğa ve Cafer Kahraman; “Bu ülkenin gideceği yöne gençler olarak siz karar vereceksiniz, ama öğretmenleriniz nasıl size faydalı şeyler vermeye çalışıyorsa, bazı örgütlerinin de sizinle ilgili düşünceleri olabilir. Polis teşkilatı olarak her zaman yanınızdayız.” mesajını vererek teşkilat olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını dile getirdiler.

İki grup halinde toplam 420 öğrenciye, terörün ne olduğu, ortaya çıkışı ve örgüt üyeliğine gidiş, neden hedef Türkiye, terör ve terörizm nedir, terör örgütlerinin eleman kazanma yöntemleri, gelir kaynakları, öğrencilerin dikkat etmeleri gereken hususlar, zararlı alışkanlıklar, günlük hayatta uymaları gereken temel kurallar nelerdir? Ana başlıkları çerçevesinde sunumlar yapıldı.

Terör Örgütlerinin Hedefi, Gençler

Yapılan araştırmalarda Terör örgütünün hedef kitlesinin 14-25 yaş grubunu kapsadığı, lise ve üniversite öğrencilerinin bu hedef grupları içerisinde olduğunu ve bunun çeşitli sebeplerinin olduğunu söyleyen Boğa, bu sebeplerin; aile yapısı, sosyal çevre ve kişisel gelişimlerini tam olarak sağlayamadıklarından dolayı gençlerin terör örgütlerinin hedef kitlesi arasında olduklarını belirtip şu ifadeleri kullandı:

“Ayrıca bu yaş grubundaki gençlerin ergenlik çağı olarak adlandırılan dönemlerden geçtiklerinden ötürü yanlış şeylere meyletme olasılıklarının daha fazla ağır basmalarından dolayı terör örgütleri tarafından hedef olarak belirlediği tespit edilmiştir. Bu kapsamda neden hedef Türkiye, terörle mücadele kapsamında ülkemizin kaybettiği ekonomik değerler, gençlerimizin dikkat etmesi gereken hususlardır.”

Terör örgütünün eleman sağlama yöntemleri, bunlara karşı almamız gereken önlemler, daha önce evlatlarına terör örgütünün pençesine kaptıran anne ve babaların videoları eşliğinde feryatları,  gençlerin kendilerini keşfetmeleri ve kişisel gelişimleri konusunda aydınlatıcı destekler,  Orta Afrika’da bulunan Ruanda ülkesinde etnik ve suni ayrımcılık nedeniyle, sermaye ve elmas madenlerinden ötürü 100 günde 1.000.000 insanın ölmesi videosu ve geçmişten gelen kadim kardeşliğin neler yaptığı, Sarıkamış ve Çanakkale video gösterimi, siyasi hayatın vazgeçilmezleri olarak kurulan dernek, sendika v.b gibi oluşumların aslında terör örgütü tarafından istismar edildiği, gençlerin bu yolla kandırılıp birer sempatizan haline getirildiği anlatıldı.

Terör örgütlerinin suni-alevi, Kürt-Türk, Müslüman-Hıristiyan, şeklinde ülkemizi bölmeye çalıştıkları ve genellikle fakir aile çocuklarının hedeflerinde oldukları, Ahmet’i Mehmet’e, Hasan’ı Hüseyin’e vurmaya çalıştıkları, kardeşlik duygusunun nasıl pekiştirilmesi gerektiği, geçmişte de olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde yaşamamız gerektiği anlatıldı.

Terör örgütlerinin, iç ve dış kaynaklardan destek alarak eğitim yuvalarındaki gençleri kendi amaçları doğrultusunda insan kaynağı olarak kullanmaya çalıştığına dikkat çeken polis memurları, gençlerin bu tuzağa düşmemelerini isteyerek, istek, öneri ve şikâyetlerini bildirmeleri gerektiğini dile getirdiler.

Eğitim seminerinin sonunda Solhan İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini aktaran polis memurları, sunum sonrasında öğrencilere kalem ve defter dağıttılar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN