• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

Ekonomiye Nasıl Katkı Sunulabilir?

29 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1450 defa okundu.
Ekonomiye Nasıl Katkı Sunulabilir?

Halk Eğitimi Kurslarına meslek sahibi olan kişilerin ekonomiye katkı sunmaları için pazarın oluşması gerektiğini ve pazar oluşmadan bu alanda arzu edilen çalışmaların oluşmayacağına değinen Sönmez, “Bu alanda bir çalışma olursa meslek sahibi olan kursiyerlerimiz de iş imkanı bulup üretime geçerek ekonomiye katkıda bulunabilirler.” dedi.

 Yılda iki kez düzenlenen Hayat Boyu Öğrenme İlçe Planlama ve İşbirliği Toplantısı’nın 2014-2015 eğitim öğretim yılı ilk toplantısı 25 Eylül 2012 Perşembe Günü Solhan Kız Teknik ve Meslek Lisesinde yapıldı.

Yapılan toplantıya Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Özdemir, Solhan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sönmez, Arakonak Belediye Başkanı Mustafa Döner, bazı kurum amirleri ile okul müdürleri katıldı.

Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmenliği 58. Maddeleri gereği İlçe Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu toplantısında İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İhsan Sönmez, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında açtıkları kursların işleyişi hakkında bilgi verildi.

Meslek edinme ve teknik kurslar açtıklarını ve bu bağlamda 2013-2014 eğitim öğretim yılı ve önceki yıllarda kamu kurumların destek altıklarını ve bu yıl da destek beklediklerini belirten Sönmez, Okuma-yazma, Bilgisayar ve dikiş nakış gibi kursların yıl boyunca devam ettiğini ve okuma yazma kursu için bir yerde tek bir kişi bile olsa onun için öğretmen belirlenip okur yazar edilmesi gayretlerinin olduğuna dikkat çekti.

Kalorifer ateşçiliği, hijyen eğitimi, motorlu taşıtlar sürücüleri sorumluluk kursu gibi kursların yanı sıra inşaat alanında da kurslar açtıklarını söyleyen Sönmez, işyerlerinde artık hijyen eğitimi belgesi olmayan kişilerin çalıştırılmasının ceza gerektirdiğini belirtirken İnşaat alanında 2015 yılına kadar geçmiş yıllarda inşaat firmalarında çalıştıklarını belgeleyenlere verecekleri kurs ile belge verdiklerini ancak 2015 yılından sonra ise kursların daha uzun süreli ve meslek edindirme olarak verileceğini belirtti.

Hijyen eğitimi için yeterince başvurunun yapılmadığına dikkat çeken Sönmez, “gerek inşaat ve gerekse hijyen alanında kurslara pek talep olmuyor. Vatandaşlarımız genellikle belge lazım olduğunda yeni talepkar oluyor. O zaman da istedikleri an belge alamadıkları için sıkıntı yaşayabiliyorlar. Özellikle hijyen ve inşaat alanında belge zorunluluğu olacağından vatandaşlarımızın bu kurslara katılarak belge almaları gelecekte kendilerine büyük kolaylıklar sağlayacaktır.” İfadelerini kullandı.

Ekonomiye Nasıl Katkı Sunulabilir?

Katılımcıların görüş ve önerilerini aktardığı toplantıda, gerek yer ve gerekse materyal desteğinde bulunabilecek kurumlar desteklerini açıklarken, meslek edinme kurslarına katılan vatandaşların ev ve ilçe ekonomilerine katkı sunmak için neler yapabilecekleri paylaşıldı.

Katılımcıların fikirlerini paylaşmasından sonra tekrar söz alan Sönmez, Yurt dışına bazı projeler kapsamında gittiklerini ve burada yapılan çalışmaları yerinde görüp incelediklerini aktardı.

Halk Eğitimi Kurslarına meslek sahibi olan kişilerin ekonomiye katkı sunmaları için pazarın oluşması gerektiğini ve pazar oluşmadan bu alanda arzu edilen çalışmaların oluşmayacağına değinen Sönmez, “Bu alanda pazar ihtiyacı vardır. Bunun da Valilik, Kaymakamlık ve Belediyelerin öncülüğünde oluşturulabileceğine inanıyorum. İş adamlarımız elini taşın altına koymalılar. Bu alanda bir çalışma olursa meslek sahibi olan kursiyerlerimiz de iş imkanı bulup üretime geçerek ekonomiye katkıda bulunabilirler.” dedi.

Yapılan toplantının akabinde Solhan Kız Teknik ve Meslek Lisesi Pansiyonunda katılımcılara yemek ikramı yapıldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN