• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

EKMEK ÜRETİCİLERİNE HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ

13 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1018 defa okundu.
EKMEK ÜRETİCİLERİNE HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü ortaklaşa ekmek üretim, satış ve dağıtım işlerinde çalışan personele yönelik olarak 7–8 ve 9 Ağustos 2018 tarihleri içerisinde Bingöl’de ekmek üretim satış ve dağıtımında çalışan personele hijyen eğitimi düzenlendi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü personelince 2018 yılı içerisinde Bingöl’de ekmek üretimi sektöründe faaliyet gösteren işletmelere; mevzuat, genel hijyen eğitimi ile sektör sorunları ve çözüm önerileri konulu eğitimler 7–8 ve 9 Ağustos 2018 tarihlerinde düzenlendi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantılara ekmek üretiminde bulunan işletme yönetici ve çalışanları katıldı.

Eğitimde, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görev yapan gıda kontrol görevlileri Sümeyra Kılıçlar, Fatma Bozkurt ve Seher Kürümlüoğlugil ile İl Sağlık Müdürlüğü Personeli Çevre Sağlık Teknisyeni Begüm Çolakoğlu tarafından katılımcılara; genel hijyen kuralları ilgili temel tanımlar,  personel, işyeri ve ekipman hijyeni, temizlik ve dezenfeksiyon, fırınlarda hijyen ve sanitasyon ekmek ve ekmek çeşitleri ile ilgili gıda mevzuatı hakkında bilgiler verildi.

EĞİTİM VE İSTİŞRE TOPLANTILARINA DEVAM EDİLECEK

Toplantılara başkanlık eden Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır  “İnsan beslenmesi ve sağlığında önemli bir yere sahip olan siz değerli gıda sektörü emekçileri ile yapmış olduğumuz bu sektör toplantılarımız; İl Müdürlüğümüzce, esnafın derdini anlama ve çözüm üretme açısından çok önemli bir yere sahiptir. Üreticiler ile birebir sektörlerin sorunlarını görüşmek ve hep beraber çözüm üretmek için el ele vermek, çıkmaz sanılan birçok sorunun aşılmasında önemlidir. İl Müdürlüğü olarak bu eğitim ve istişare toplantılarına devam edeceğiz. Sizden isteğimiz; çalışanlarınız ile birlikte eğitimlere önem vermeniz, yürürlükteki mevzuata riayet ederek vatandaşın sağlığına azami özen göstermenizdir.” dedi.

HİJYEN EĞİTİM BELGESİ VERİLECEK

Mevzuat, genel ve özel hijyen konularında bilgilendirmeler yapan Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü çalışanları, Mevzuat değişikliği ile işyerindeki bütün sorumluluğun işverene ait olduğunu, Bingöl’deki küçük çaplı esnaf için ağır müeyyideler barındırdığından denetimler sırasında yapacakları tavsiyelere zamanında uymaları halinde sorun yaşanmayacağını belittiler.

Genel hijyen hususunda esnafımızın genel itibari ile dikkatli olduğu ancak yine de istenen seviyeye çıkmak için el birliği ile çalışılmasının gerekli olduğu ifade edilirken eğitimin sonunda yapılacak sınavda başarılı olan katılımcılara beş yıl geçerli Hijyen Eğitim Belgesi verileceği vurgulandı.

“EĞİTİMLERİN DÜZENLİ ARALIKLARLA YAPILMASI BİZİM İÇİN FAYDALI OLUYOR”

Toplantıların bitiminde memnuniyetlerini ileten sektör çalışanları, bu tür toplantıların ve denetimlerin önemini vurgulayarak, “biz yapılan gıda kontrollerinin hem bizler açısından hem de hitap ettiğimiz kesim olan tüketiciler açısından her zaman faydalı olacağına inanıyoruz. Bu tarz eğitimlerin yapılması, bizler açısından da büyük önem taşıyor. Bizler de sorunlarımızı kamu kurum ve kuruluşlarına bu şekilde daha rahat dile getirme imkânını buluyoruz ve eğitimlerin düzenli aralıklarla yapılması bizim için faydalı oluyor. Bu vesile ile İl Tarım ve Orman Müdürü ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Haber: Fuat Kaya

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN