• Dolar Alış / Satış: 8.665 / 8.68
  • Euro Alış / Satış: 10.32 / 10.338
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:46
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:48

EĞİTİME KATILIM NASIL ARTTIRILIR?

16 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1188 defa okundu.
EĞİTİME KATILIM NASIL ARTTIRILIR?

Geniş bir tabanda katılımcı kitlesi ile oluşturulan odak grup çalışmalarıyla eğitim sorunları konuşuldu. Yapılan çalışmalarda özellikle kız çocuklarının okullaşması ile ilgili görüşler paylaşılırken artık her ailenin çocuğunu okutmak istediği belirtilip okullaşma oranı ile ilgili en büyük sorunun köylerde kadrolu öğretmenin olmayışı olarak yansıtıldı.

Yaşam İçin Sivil Toplum Derneği’nin ‘‘Özellikle Kız Çocuklarının Okula Devam Oranlarının Artırılması’’ hibe programı kapsamında yürütücülüğünü yaptığı ‘‘Herkes için daha uzun süreli eğitim’’ adlı proje ile eğitime katılımın ülke ortalamasının altında olduğu ilimizde katılımı artırma hedeflenmektedir.

Genç ve Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri iştirakiyle Genç YBO ile Solhan YBO ortaklığında yürütülmekte olan projenin, sahip olduğu geniş ortaklık yapısı sayesinde hedeflenen başarıyı yakalaması kolaylaşacağı belirtilmektedir.

Özellikle kız çocuklarının eğitime katılımını arttırmaya yönelik farkındalıklarının artırılması ve eğitime katılımı teşvik etmek için eğitimin kalitesinin artırılması, destek hizmetlerinin geliştirilmesi ve yerel kaynakların harekete geçirilmesi amaçlanan proje kapsamında Solhan ve Genç ilçelerinde Odak Grup Çalışmaları yapıldı.

Solhan’da Cumartesi günü başlayan ve 3 günde 5 odak grup çalışması kapsamında öğretmen, imam, muhtarların ve farklı mesleklerden katılımcılar ile konuyla ilgili duyarlılık ve işbirliği artırarak kız çocuklarının eğitime devamını sağlanması fikirleri paylaşıldı.

YBO’lar ve taşıma merkezi okulların, düzeltici tedbirler ve çeşitli aktivitelerle öğrenciler için çekici ve eğlenceli mekânlar haline getirilmesi hakkında nelerin yapılacağı konuşulan Odak Grup Çalışmalarında şu konularda fikir alış verişinde bulunuldu:

“Öğrencilerin okumak istememe nedenleri, çevrenin okula ve eğitime bakış açıları, ailelerin çocuklarını okutmama gerekçeleri, eğitim oranının artırılması için ne tarz çalışmalar yapılabileceği, bölge insanının okullaşma ile alakalı istek ve talepleri nelerdir? Toplantıya katılan kişilerin gözlemleri/ tespitleri, eğitim seviyesini artırmak için neler yapılabileceği, ailelerin kızlarını okula göndermeme nedenleri, kız çocuklarının neden okumak istemediği, aileler arasında erkek-kız çocuğunun ayrımının temel nedeninin ne olduğu bu sorunları nasıl ortadan kaldırılacağı, kız çocuklarını okutmayan aileler ile nasıl bir iletişim kurulması gerektiği, yerleşim yerlerinde bulunan genel ve özel eğitim sorunları nelerdir? İyileştirici tedbirler ve öneriler…”

TEMEL SORUN KADROLU ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ

Odak Gurup Çalışmalarına katılanlardan özellikle köy muhtarları ile imamlar, köylerde okuma oranının düşük olmasının nedenlerini paylaştılar. Ailelerin geçmişte olduğu gibi kız ve erkek çocuğu ayrımı yapmadığını ve çocukları okula göndermek istedikleri ifade edildi.

Özellikle ilkokul olan köylerde okulların kapanması ile gerek Yatılı okullara ve gerekse taşıma kapsamında daha büyük okullara giden öğrencilerde uyum sorunu olmasından dolayı okuma şevkinin kırıldığı ve öğrencinin kendini diğer öğrencilere karşı yetersiz görmesinden dolayı okulu bırakmaya meyilli olduğu belirtilen Odak Grup Çalışmasında, köy okullarına her yıl farklı öğretmenin gelmesi veya dönem dönem öğretmen değişikliği yaşanmasının öğrenciyi kötü etkilediği aktarıldı.

Farklı branşlarda olan şahısların ücretli öğretmen olarak çalıştırılmalarının da çocuklarının geleceğini büyük oranda etkilediğinin belirtildiği Odak Grup Çalışmasında, köylere kadrolu öğretmenin pek gelmediğini ve gelen öğretmenlerin ya ilçe merkezinde görevlendirildiğini ya da özür grubunda tayini alıp gittiğine dikkat çekilirken köy okullarındaki öğrencilerin kaderleri ‘ya tutarsa’ mantığında bir eğitim sistemine terk edildiği yönünde görüşler paylaşıldı.

Köylerde ilkokul okuyan öğrencinin ortaokula geldiğinde ilçedeki öğrencilere uyum sağlayamadığı ve kimi öğrencilerin ortaokula geçtiği ancak okuma-yazma konusunda sıkıntı yaşadığı belirtilen Odak Grup Çalışmasında, bu sorundan dolayı köyden gelen öğrencilerin öğrenimlerine devam etmek istemediği paylaşıldı.

Sorunların çözümü için köy okullarında okuyan öğrencilere de özellikle öğretmen eksikliği konusunda ihtiyaçlarının karşılanması ve imkanların iyileştirilmesi ile başarı ve okullaşma oranının daha da artacağı ifade edildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN