• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

EĞİTİMDE BAŞARI ARTIYOR

5 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1284 defa okundu.
EĞİTİMDE BAŞARI ARTIYOR

2015-2016 eğitim-öğretim yılında okulların ilk günden hazır halde olması için yaz boyunca tedbir aldıklarını ve özellikle son bir ayda çok yoğun çalıştıklarını belirten Aktaş, 55 eğitim kurumunun faaliyet yürüttüğünü aktardı.

 2015-2016 eğitim-öğretim yılı başlamasıyla okulların fiziki durumları ve eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında bilgi veren Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş,

Solhan Merkez ve bağlı köylerde 55 eğitim öğretim kurumunu eğitim-öğretime hazır hale getirerek hizmet verilmeye başlandığını belirten Aktaş, "Bir aydan beri ekibimizle beraber ciddi bir çalışma yapıyoruz. Birinci hedefimiz 2015-2016 eğitim ve öğretim yılını hemen sene başında okulların fiziki durumunun eğitim ve öğretime hazır hale gelmesi için yaz boyunca tedbirlerimizi aldık ve eğitime hazır hale getirdik. 24 derslik imam hatip lisemiz ve 200 kişilik erkek öğrenci yurduyla eğitim ve öğretime açıldı. 2 yıl önce faaliyete geçen Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin de ufak tefek pürüzleri vardı. Onları da kendi imkanlarımızla giderdik/gidermeye çalışıyoruz da… Ödenek hazırlandı ısınma problemi giderilecek bugün itibariyle orta öğretimde 4 lisemiz bir de özel lisemiz eğitim ve öğretime açıldı. 4 Lisemizin de resmi devlet liselerinin pansiyonları da yine eğitim ve öğretime hazır faaliyete devam etmektedir. Hatta boş kontenjanımızda bulunmaktadır. Yani şunu söylemek istiyorum ilçemizde orta öğretimde pansiyonlarda kalmak üzere şartları taşıyıp baş vuran bütün öğrencilerimizi yerleştirdik. Taşımalı sistem orta öğretimde yoktur. Zaten geçen senede oldu bu senede dediğim gibi 4 lisemizin de pansiyonu mevcuttur yani bu öğrencilerimiz pansiyonlarda barınacaklar ve iyi şartlarda kendilerine hizmet sunulacaktır." ifadelerini kullandı.

"OKULLARIN FİZİKİ SORUNU YOKTUR"

Tüm köy okullarının da eksiksiz bir şekilde eğitim öğretime başladığını belirten Aktaş, "Köylerdeki bütün ilk okullarımızın da hiç bir onarım sorunu yoktur. Sorunlar tamamen giderilmiştir. Bu sene ilçede yine Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda mantolama dediğimiz ısı yalıtımı açısından 100.000 TL harcama yapıldı sorunları giderildi. Mutluca ilk okulu büyük bir okulumuz 70.000 TL harcama oldu. Okulun tabanı diğer eksiklikleri genel onarımlı bütün ihtiyaçları giderildi. Yine okul içinde bir sınıfı ana sınıfı olarak eğitim ve öğretime hazırladık. Eğitim ve öğretime ciddi eksiklik ile başlayan hiçbir okulumuz yoktur. Dilektepe Köyü il okulunda ki su sorununu da biz camimizdeki içme suyundan almışız kantinle ve velilerimizle görüşerek su sorununu çözdük. Sadece köylerde  519 öğrencimiz eğirim ve öğretim görmektedir. Köy okullarımızdaki öğrencilerimi il birlikte  8500 öğrencimiz eğitim öğretime başladı. Arakonak,Yenibaşak, Hazarşah Yeni Yerleşim İlköğretim okullarını da merkez okullarına tabi tutuyoruz.  Eğitim ve öğretim açısından ayrıca bir kalite getirdiğini gözlemliyoruz. Okulların açıldığı haftadan itibaren destekleme yetiştirme kurslarımızı tüm okullarımızda açıyoruz (orta okul ve liselerde) ki bu öğrenciler orta okul TEOG orta öğretim kurumları ise YGS ve LYS sınavlarına hazırlık kurslarını ücretsiz kendi okullarında göreceklerdir. Bütün okullarımızda bu kurslar devam edecek. Öğretmen görevlendirmesi yapılmış öğrenci müracaat modülü açılmış velilerimizle beraber onun tedbirini almışız. Bu kurslar ilk haftadan itibaren başlayacak yani velilerimiz hiç bir ücret ödemeden bu kurslarımızdan istifade edeceklerdir." dedi.

"30 ÖĞRENCİ FEN LİSESİNİ KAZANDI"

2015 yılında özre bağlı tayini çıkan öğretmen sayısının 90, özre bağlı gelen öğretmen sayısının ise 14 Eylül atamasında 88 öğretmenin atandığını belirten Aktaş, takriben 70 ücretli öğretmen görevlendirmesi yapıldığını belirtirken şu ifadeleri aktardı: "Her eğitim öğretim yılında ilçemizde eğitim kalitesi daha da artmaktadır. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak geçen yıl ilçemizde fen lisesini kazanan öğrenci sayısı 17 iken bu yıl 30’a çıkmıştır.  İlçe merkezindeki okullarımızı yüksek puan alarak tercih veren öğrencilerimiz özellikle Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi marka okul oldular. Özellikle merkezdeki okullarımızın kalitesi yükseldikçe öğrencilerin tercihinde de yükselme var. Beyin göçünü de bu şekilde önlemiş oluyoruz.  Fen lisesi kazanabilecek düzeyde bazı öğrencilerimiz Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi’ni tercih etmişler. Ortaöğretim pansiyonlu okullarımızın pansiyonlu oluşu öğrencilerimizin barınma sorununu rahatlıkla ikili öğretimden normal okullara geçiş otomatikman başarıyı artırıyor. Önümüzdeki yıllarda daha güzel semereyi alacağımıza inanıyoruz. Yine bu yıl geçen yıllara göre YGS ve LYS sınavıyla 4 yıllık lisan bölümlerini kazanan öğrencilerimizde de ciddi bir artış vardır. Hukuk fakültesini kazanan öğrencilerimiz var.  Bizim burada eğitim ve öğretimde birlik ve beraberliği yakalamamız gerekiyor. Bunun başında da velilerin duyarlılığı söz konusudur. Velilerin öğrencilerin üzerine titremesi gerekiyor. Eğitim ve öğretim hususunda eğitim nazik bir konudur. Belki pahalı bir yatırımdır, belki hemen beklenti içerisine girmemek lazım ama bize inansınlar, bize destek olsunlar. Eğitim camiasına destek olsunlar. Bütün velilerden özellikle ricam her veli her gün öğrenciyle iletişim içerisinde olsun, ilgilensin. Öğrencilerin bu yetiştirme kurslarında özellikle dokümanların karşılanmasında da yardımcı olsunlar. Öğrencilerin bu hazırlık kurslarında mutlaka sınava hazırlık materyallerini ve araç gereçlerinde bütün veliler yardımcı olsunlar. Özellikle 8’inci sınıf ve lise son olarak bunu velilerden beklemek hakkımız. Bütün kurumlardan eğitim ve öğretime desteklerini bekliyoruz"

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN