• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

EĞİTİM ALANINDA NELER YAPILIYOR?

24 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
939 defa okundu.
EĞİTİM ALANINDA NELER YAPILIYOR?

Solhan’ın eğitim durumu ile ilgili değerlendirmede bulunan Kaymakam Okumuş, “Öğrencileri birleştirilmiş sınıflı okullardan kurtarmak istiyoruz. Bütün öğrencilerimiz kadrolu öğretmenlerimizin nezaretinde eğitim görsün istiyoruz. Fiziki imkânları her zaman geliştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan’daki eğitim durumunu değerlendirdi. Okulların fiziki durumundan donanıma kadar her alanda planlamalar hakkında bilgi veren Kaymakam Okumuş, “Öncelikle ilkokul, ortaokul, lise sıralamasına göre ihtiyaçlarımızı planlarımızı ve düşüncelerimizi şu şekilde arz edeceğim. Biz, ilkokulları öncelikle göz önünde bulundurursak Solhan’ın kırsalında birleştirilmiş sınıflı ilkokul, Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu müşahede ettim. Geçen yıl yaklaşık 20 okulun kesinlikle kapatılması gerektiğini düşünüyordum. Bu sene İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşerek, valimiz ile görüşerek 11 tanesini kapatmaya muvaffak olduk. Sonraki yıllarda da devam eder inşallah. Geri kalanları kapatarak öğrencilerimizi birleştirilmiş okullardan kurtarmak istiyoruz. İlkokullarla ilgili planlarımız var. Taşıma imkanı olduğu yerde; taşıma, taşıma olmadığı yerde de YBO’ya alacağız. İlkokullarla ilgili taşımalı eğitim, birleştirilmiş sınıflı eğitim sorununu çözmüş olacağız.  Bu sene 590 kadar öğretmenimiz var. Devletimiz ücretli öğretmen konusunu büyük oranda çözdü. Geçen sene 100 ücretli öğretmen varken bu sene 20 ücretli öğretmen var. Dolayısıyla İlkokullarda artık kadrolu öğretmen, ders seçmeleri, nitelikli, donanımlı sorunumuz kalmamıştır. Ortaokullarda biz özelliklere tek bir defa hakları olduğu için bir defa sınava gire bildikleri için TEOG sınavını önemsiyoruz. Bence üniversite giriş sınavından daha önemli bir sınavdır. Çünkü Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Meslek Lisesi düzgün bir lise kazandırılabilirse öğrencilere daha sonra üniversite zaten kazana biliyorlar. Dolayısıyla TEOG’a bir defa giriyorlar ve üniversite kapı anahtarını çeviren bir sınavdır. Dolayısıyla öğrencilerimizin başarılı olabilmesi için SYDV’den kitap aldık. Hatırladığım kadarıyla Bütün öğrencilere yeteri kadar kitap… Her sette 6 ders var; soru bankası, yaprak test, deneme test bir sürü mecmua aldık test ettik. Bunun dışında ilk toplantısı 2 Kasım’da olmak üzere periyodik olarak TEOG sınavına giren öğrencilerin bulunduğu okulların müdürleriyle Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlk Okulunun kütüphanesinde değerlendirme, yöntem, ihtiyaç, düşünce, fikir şeklinde toplantı yapacağız. Yani biz öncelikle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir sunum alacağız. TEOG’a şu kadar öğrencimiz giriyor, altyapıları budur, sınav durumları budur, eksiklikleri/talepleri budur şeklinde bir brifing alacağız. Ondan sonra bütün okullar brifing sunacak; şu kadar öğrencimiz var, şu kadar eksiğimiz var yani başarılı olan okulların başarısına nispeten az olan okullara tavsiyesi olacak. Biz TEOG’u önemsiyoruz. Kitap aldık, öğrencilerimiz başarılı olsun diye sınava girecek okullarda toplantılar düzenleyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

“MODERN KÜTÜPHANELER KURMAK İSTİYORUZ”

Kütüphane ve laboratuvarlar etkin hale getirmesi için ellerinden gelen gayreti yapacaklarını söyleyen Kaymakam Okumuş, “ Özellikle hem ortaokul öğrencilerimizin hem lise öğrencilerimizin modern kütüphanelere, modern laboratuarlara kavuşması için bir çalışma yapacağız. Bu çalışmayı üç imkanlar, 3 araç kullanarak yapmayı düşünüyoruz. Birinci DAP; camilere ve okullara kütüphane kuruyor. Bizim İmam Gazali Camisi’ne kütüphane kuracak. Ben duydum bunu Vali Bey’e de sordum okullara da yapabilir miyiz? diye, elbette yapılır denildi. Okullarda kitap alma konusunda biz öncelik sırasına göre fotoğrafını çekeceğiz. Sosyo ekonomik durumunu, mevcut hali fotoğrafını çekerek bir önceki hali çevredeki, kırsaldaki bu 4 okula modern kütüphane kazandırmak istiyoruz. Proje yapacağız ve kabul edilirse Yenibaşak, Dilektepe ile başlayarak projeyi uygulamayı planlıyoruz. DAP dışında bizim Köylere Hizmet Götürme Birliği’nden bir encümen kararı aldık. Özellikle merkezdeki mesela Erkek İmam Hatip Lisesi’nin herhangi bir kütüphanesi yok şu ana kadar da olmadı. Bir seneyi geçti faaliyete geçti Erkek İmam Hatip Kütüphanesi yok. Öğretmen Hüseyin Artunç Meslek Lisesi’nin Kütüphanesi yetersiz. Yani bunun gibi merkezdeki ortaokullar, liselere doğru modern kütüphanelere kavuşturulması için 40 bin liralık kitap alacağız. Mesela tefsir, siyeri nebi ve buna benzer İmam Hatip Liseleri için ilmihal veya Türk klasikleri, Ahmet Hamdi Tanpınar, dünya klasikleri devletin önerdiği, Milli Eğitim’in önerdiği 100 temel eser alarak okullarımızda oluşturacağımız kütüphanelerde öğrencilerimizin istifadesine sunacağız. 40 bin liralık kitap alma kararı aldık. Bütün okullarımızın kütüphanelere kavuşması için bir çalışma yapıyoruz. Diğer yandan Milli Eğitim Bakanlığı modern laboratuarlar kuruyor. Kısıtlı imkanlarda olsa bazı kotalar koyuyor. Okullarımızın modern laboratuvarlara kavuşmasını istiyoruz.” dedi.

ATATÜRK İLKÖĞRETİM KAPASİTE ÜSTÜ HİZMEET VERİYOR

Okumuş, “İlçemiz de aslında fiziki ki imalat açısından Hükümet Konağı hariç birçok işler yapılmış, yapılmaktadır. Çok belli başlı zaruret düzeyinde mağduriyet oluşturacak düzeyde eksiklik  fiziki açıdan bir şey görmedim. Dünya kadar okul var. Fiziki açıdan 2 atölye, merkeze bir ilkokul ihtiyacı var/yapılacak, bir de Hazarşah’dailk okul yapılacak. Henüz belki bir eksiklik yok belki eleştiri ve değerlendirme anlamında Atatürk İlköğretim Okulu biraz ön plana çıkıyor. Bunun sebebi de e-okulda ki ikametgâhların okul sınırları içerisinde olması ile alakalı. 35 Okulumuz varsa bir iki eksikleri var bir tanesi ilçe merkezine Atatürk Ortaokulu. Atatürk Ortaokulu ile ilgili sorunu geçen sene sizden okudum. Milli Eğitim’den duydum görüştüm bunun sözünü verdi onu yaparız demişti. En son Pazartesi günü ben Vali beye söyledim hiç olmazsa 50 bin TL aktarılması halinde 100-150 bin TL lik yatırımı Binpnar’ın 50 bin TL katkısı ile yapabiliriz. Hem öğrencilerin güvenliğini sağlar hem de yerel olarak eleştirilerden kurtulmuş oluruz. Kendisi il milli eğitim müdürü ile görüşeceğim dedi, haber bekliyoruz. Pazartesi günü öğleden sonra okulu ziyaret ettik. Okulda aslında e-okulda ikametgahım okulun sınırları içerisinde gözüken öğrencilerin toplam sayısı ilkokul ortaokul toplam 900 civarı ise fiilen 1198 öğrenci var. Yaklaşık 250-300 öğrencinin fazladan gelmesinin sebebi Atatürk İlköğretim Okulu başarılı olmasıdır. Yani diğerlerine göre daha başarılı olması özellikle 28 Ağustos Veli Tuğa’nın ve Mehmet Akif Ersoy’un bölgesinde olan öğrenciler bir şekilde nüfustan ikametgahına Atatürk bölgesini aldırmak suretiyle e-okulda Atatürk’ün Sahasına düşerek burada okuyor. Aslında planlanan olması gereken belki yüzde 20-25 üzerinde bir kapasiteyle faaliyet gösteriyor.” Şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERE FARKLI ALANLARDA İMKANLAR SUNULACAK

Kaymakam Okumuş, eğitim ile ilgili değerlendirmesini şu ifadeler ile sonlandırdı: “Milli eğitim ile ilgili söyleyeceğim şunlardır; öğrencileri birleştirilmiş sınıflı okullardan kurtulmak istiyoruz. Bütün öğrencilerimiz kadrolu öğretmenlerimizin nezaretinde eğitim görsün istiyoruz. Fiziki imkanları her zaman geliştirmek istiyoruz. İşte Kütüphanesidir, laboratuardır, spor olanıdır, bahçesidir, çevre düzenlemesi iyi olsun istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz ve imkanlarımız nispetinde de yapıyoruz. Diğer yandan da TEOG ve üniversite sınavına giren LYS giren öğrencilerimizin daha çok daha iyi liselere daha iyi Üniversitelere nasıl girebilirler ile ilgili kitap alınması gerekiyorsa, rehberlik yapılması gerekiyorsa yaptırmak, ek ders ve buna benzer etüt işidir ve Halk eğitimi alanında yani ne yapılması gerekiyorsa bunu yapıyoruz. Bir yandan fiziki imkanları iyileştirirken diğer yandan da öğrencilerimizin iyi liselere iyi üniversitelere gitmeleri, memleketine, milletine, devletine faydalı olmaları için elimizden geleni yapacağız. Değerler eğitimi konusunda kitap alarak İnşallah Hz Ömer’in, Hz Osman’ın, Hz Ebubekir okuyacaklar veya Gazali okuyacaklar, İmam Rabbani okusunlar, Ahmet Yesevi, Mevlana, Yunus Ali Kuşçu gibi Türkiye’nin Türkiye coğrafyasından Müslüman coğrafyasının yetiştiği büyük değerler var okusunlar. Kitap olarak donanımlı bir şekilde gelişmeleri içinde eğitim alma anlamında bir şeyler yapmak istiyoruz. Biz sadece güzel binalarında okusunlar değil,  güzel öğretmenler olsun, güzel kitaplar okusunlar, fizik de çözsünler din diyanet de okusunlar, Roman okusunlar, kendilerini tanısınlar, çevreye tabiatı gelmişi geçmişi yani içerisinde büyüdükleri toprağa bu toprağın mayasının verdiği değerleri, hakikati görsünler, faydalansınlar istiyoruz. Özellikle devletimizin tavsiye ettiği meşhur olan, yasal olan bütün mecmuaları alıp vermek bu konuya da vaziyet etmek istiyoruz. Benim görüşümce;
bilgisayar alabilirsin, masa alabilirsiniz, bina da alabilirsiniz ama yani içerisindeki neslin zihniyetini, kalbini, yüreğini, hissiyatını kazanamamış, dokunamamış şekillendirememişseniz bunların çok anlamı yok.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN