• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

‘DÜŞLER YURDU’ KİTABI ÇIKTI

16 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
981 defa okundu.
‘DÜŞLER YURDU’ KİTABI ÇIKTI

Solhan’da yıllardır öğretmenlik yapan Şair Yusuf Sarı’nın ‘Düşler Yurdu’ şiir kitabı çıktı. Lise yıllarında şiir yazmaya başladığını belirten Sarı, ilk şiir kitabını ‘Düşler Yurdu’ olarak çıkardığını belirtirken Zazaca şiirlerinin de olduğunu ifade edip Zazaca şiirlerden oluşan bir şiir kitabı da çıkarmayı düşündüğünü aktardı.

Solhanın Sesi Gazetesi’nde şiirleri yayımlanan ve yıllardır Solhan’da öğretmenlik yapan Şair Yusuf Sarı’nın ‘Düşler Yurdu’ şiir kitabı çıktı.

Yayımlanan şiir kitabı hakkında bilgi veren Eğitimci Şair Yusuf Sarı, şiire lise yıllarında merak ile başlayıp, üniversitede de yazmaya devam ettiğini ve öğretmen olarak atanmasından sonra da şiire olan merak ve ilgisinin artarak devam ettiğini ifade etti.

Pastoral şiir, ilahi ve beşeri aşk şiirleri ile Dünya ve toplumsal sorunları konu eden şiirler yazdığını belirten Sarı, ‘Düşler Yurdu’ şiir kitabının 45 şiirden oluştuğunu belirtti.

Şiirin şairden çıktıktan sonra farklı kişilerin duygu ve düşüncelerine hitap ettiğinde topluma mal olduğunu belirten ve yazdığı şiirlerin kaybolmasını engellemek, şiirlere yansıyan duyguları başka insanlarla paylaşmak için ulusal bazlı bir yayın eviyle anlaşarak şiirlerini kitap haline getirip yayımladığını belirten Sarı, Deneme ve şiir yazmaya devam edeceğini belirtirken Zazaca şiirlerinin de olduğunu ifade edip Zazaca şiirlerden oluşan bir şiir kitabı da çıkarmayı düşündüğünü aktardı.

SARI’YA GÖRE ŞİİR NEDİR?

Şiir ile ilgili düşüncelerini paylaşan Sarı, şu ifadeleri kullandı: “Şiir, kelimelerin, mısraların duyguyu ve sevinci kuşanarak, yanan sinelere umut taşıması ve ötelere kanat çırpan, aşk acısı çeken gönüllerin sığındığı bir limandır. Şiir, gönül heybesinde gül yapraklarına serpilen gözyaşı ve çatlamış dudaklara sürülen bir kevserdir. Şiir, levhi mahfuzda dudaklara harf harf yaslanan kafiye ve umutsuz ceylanların gözyaşını silen seher yelidir. Şiir, hasretlerimizi ısıtan güneş, kanayan yaralara sürülen merhem, yürek tezgahında dokunan sancı, bir ayet müjdesiyle içimizi dirilten gökkuşağıdır. Şiir, tutsaklığın aynası, kafiyesi sancılar kuşatan çile ve sevgiliye gönderilmeyen rüya mektuplarıdır. Şiir, kabaran duyguların, yürekte yaşayan duygu yoğunluğunun, fırtınaların bir yağmur gibi üstümüze yağarak bizi ıslatması ve şebnem olup iplik iplik kelimelere dizilmesidir. Depreşen hislerin, ritim kazandığı anlarda şiir, nehir olur derin vadilere, gönüldeki çorak topraklara akar orada çiçeklerin özüne karışarak iz bırakır. Şairin, düşlerini, hislerini, düşüncelerini ve renklerin armonisini harmanlayıp tuvale yansıttığı ahenkli bir resimdir şiir. Şair, bir “kelime avcısıdır”. İncitmeden sevgilinin yüreğine, gül yapraklarına, kelebek kanatlarına kadife duygularla, ipekten dokunuşlarla inciler dizer. Bu şiirlerin, size parlak bir ufuk, taze bir soluk, yeni umut katmasını diliyorum.”

Haber: Abdulhamit Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN