• Dolar Alış / Satış: 8.414 / 8.429
  • Euro Alış / Satış: 10.008 / 10.026
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:11
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:38
  • Yatsı: 21:20

“Düğünlerde Bazı Adetlerden Vazgeçelim”

9 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1087 defa okundu.
“Düğünlerde Bazı Adetlerden Vazgeçelim”

Solhan’da yapılan düğünlerde imkânı olan ve olmayan her düğün sahibi ailenin yemek verdiğini ve bunun büyük külfetli olduğunu aktaran İncedursun, yemek âdetinin Solhan dışında Bingöl’de başka yerde olmadığını dile getirirken Solhan’da sadece maddi imkânı olanların bu âdeti devam etmesini ancak maddi imkânlardan yoksun ailelerin bu adetten vazgeçmesi gerektiğini aktardı.

 Solhanın Sesi Gazetesini ziyaret eden 30 Mart 2014 tarihinde yapılan mahalli idareler seçiminde Saadet Partisi’nden Solhan Belediye Başkanı adayı olan Abdurrahim İncedursun, Solhan’da yapılan düğünler ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Bingöl ve diğer ilçelerinde özellikle düğün salonlarında yapılan düğünlerde yemek geleneğinin kalktığını ve salonlarda yapılan kalabalık düğünlerde yemek ikramının zaten masrafta olan düğün sahibi aileye büyük yük olduğunu aktaran İncedursun, Solhan’da sadece maddi imkânı olanların bu âdeti devam etmesini ancak maddi imkânlardan yoksun ailelerin bu adetten vazgeçmesi gerektiğini aktardı.

Solhan halkına düğünler konusunda öneride bulunmak istediğini söyleyen İncedursun, “Evlenmek, aile yuvası kurmak, İslami ve aile geleneklerimizde yeri çok önemlidir. Bunu hepimiz önemsiyoruz ve kabul ediyoruz. Düğünlerde dayanışma içinde akraba komşu ve dostların çağrılması elbette onamlıdır ve olmazsa olmazımızdır. Ayrıca bizim geleneklerimizde dayanışma adına takı yapılması da adetlerimizdendir, önemlidir ve yapılması da gereklidir. Çünkü bir katkıdır ve yeni yuva kuranlar için azda olsa önemlidir. Ben de son zamanlar düğünlere davetlere gidiyorum ve düğünlerde gördüğüm bir eksikliği ifade etmek istiyorum. İnsanlarımızın yaptığı takı katkısı yemeğe bile yetmiyor. Eğer temel amaç yuva kuran gençlerimize katkı sunmak, onlara yardım etmek ise; ayrıca masraflarını arttırmak doğru değil. Çünkü gelen takı, yemek parası olarak bile yetmiyor. İlimiz ve ilçelerinde davetlerde yemek yoktur. Çerez ve pasta türü şeyler vardır ve yeterli de olur. Benim halkımıza ve ilgili düğün sahiplerine yemeğin bu sebepten dolayı kaldırılmasını teklif ediyorum. Hiç olmazsa katkı amacına ulaşmış olur diye düşünüyorum. Bu konuyu önemsiyor ve gerekli görüyorum.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN