• Dolar Alış / Satış: 8.287 / 8.302
  • Euro Alış / Satış: 10.073 / 10.091
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

DÜĞÜN YEMEĞİ Mİ? TAZİYE YEMEĞİ Mİ? SÜNNET OLAN

31 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
7820 defa okundu.
DÜĞÜN YEMEĞİ Mİ? TAZİYE YEMEĞİ Mİ? SÜNNET OLAN

Maruf Yazıcı

Kültürümüzde yemeğin (ziyafetin) ayrı bir yeri vardır. Düğünlerde, mevlitlerde, taziyelerde,  sünet merasimlerinde, vedalarda veya sevdiklerimizi davet ettiğimizde genelde yemek ikramı yapıyoruz. Yemek vermek yeri geldiğinde farz, yeri geldiğinde sünnet, yeri geldiğinde haramdır.

Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de “Onlar içleri çektiği halde yemeklerini yoksullara, yetimlere ve tutsaklara yedirirler.” (insan- 8) buyurmakta ve Hz. peygamberin yemek yedirmenin önemi hakkında birçok hadisi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesinde “Ey insanlar! Bir birinize selam veriniz, yemek yediriniz, geceleyin insanlar uyurken namaz kılınız ki selametle cennete giresiniz.” (Tirmizi, Et’ıme 45 ) buyurmaktadır. Bu sebepledir ki yemek yedirmek bir başka önem kazanıyor.

Günümüzde nebevi metodu birçok konuda olduğu gibi yemek konusunda da anlayamamışız. Yani dini yaşamayarak, yaşadıklarımızı din sandık ve bu konuda bazen öyle aşırılara gittik ki nebevi metodu tartışır olduk.

Peygamber efendimiz (sav) düğünlerde düğün sahibinin yemek vermesi ve taziyelerde ise taziye sahibine komşuları tarafından yemek verilmesi hususunda bizleri uyarmasına rağmen biz bu gün bunun tam tersini yapıyoruz. Düğünlerde yemek vermemek için uğraşırken taziyelerde her geçen gün yemek vermeyi yaygınlaştırıyoruz.

Nikâh ilanı olan düğünlerimizde verdiğimiz yemekler yani velime yemeği sünnettir. Nitekim peygamber efendimiz (sav) “Velev ki bir koyunla olsun düğün aşı yap” (Buhari)  buyurmaktadır. Bunu yaparken aşırıya kaçmamamız için de bizi uyarmakta “Düğün yemeği ilk gün hak, ikinci gün maruf, üçüncü gün ise riya ve gösteriştir.” (İbn Mace) buyurmaktadır. Tüm bunları yaparken sınıfsal ayrımcılık yapmamamız hususunda bizi uyarmakta “Yemeğin şerlisi, zenginlerin davet edilip de fakirlerin terk edildiği düğün yemeğidir.” (Buhari) buyurmaktadır. Bize velime yemeğini vermemizi tavsiye eden Nebiyi Zişan aşırıya gitmememiz hususunda bizi uyarırken aynı zamanda davet edildiğimiz de icabet etmemizi istiyor “Davet edene icabet edin.” (Buhârî, Nikâh, 72) buyurmaktadır. Davete icabet etmediğimizde ise “Her kim davete ica­bet etmeyi terk ederse, muhakkak Allah’a ve Rasûlüne isyan etmiş­tir.” (buhari) buyurarak bizi uyarmaktadır. Ama biz nebevi metottan uzaklaşarak önce velime yemeği verirken çok aşırıya gittik aşırıya gitmemizin bir sebebi de sınıfsal ayrımcılığa ayak uydurma isteğimiz oldu. Bunu yaparken külfetler arttı, külfetin ağırlığından kurtulmak içinde velime yemeğini kaldırmaya karar verdik. Hâlbuki peygamber efendimizi dinlemiş olsaydık her şey daha güzel olacak, peygamberimizin bir sünnetini kaldırma cürretine sahip olmayacaktık.

Düğünlerimizde lüks salonlarda şatafatlı yemekler vermek zorunda değiliz. Herkes kavurma-pilav verecek diye bir kural yok. Kimin gücü neye yetiyorsa onu yapmalı. Yani ayağını yorganına göre uzatmalı. Herkes gücü nispetinde davranmalı, başkaları bize ölçü olmamalıdır. Lakin biz öyle yapmadık. Başkalarını ölçü olarak kabul ettiğimizden masraflar arttı, masraflar artınca maddi kriz çıktı, maddi krizle mücadele içinde tasarruf şarttı ve tasarrufa da düğünde verilmesi sünnet olan yemekten başladık. Çünkü düğünlerde ki diğer tüm masraflar zaruriydi, zaruri olmayan tek masraf yemek! olduğu için ilk onu kaldırmaya karar verdik. Sünnet olan düğün yemeğini kaldırmaya karar verirken diğer tüm masrafların hiçbir kıymeti harbiyesi yoktu.

*****

Düğün yemeklerinde peygamber efendimizi dinlemediğimiz gibi taziye yemeklerinde de peygamber efendimizi dinlediğimiz söylenemez. Peygamberimiz, komşu ve akrabalarının ölü sahiplerine yemek getirmelerini tavsiye etmiştir. Peygamberimiz, Hz. Cafer şehit olunca şöyle buyurdular “Cafer’in ailesine yemek yapın. Çünkü onların başına büyük bir iş geldi.” (Ebu Davud)

Peygamberimiz tarafından başı dertte olarak tarif edilen ölü ya da taziye sahibi, günümüzde başı daha büyük dertte çünkü artık yakınını kaybetme derdiyle birlikte bir de masraf derdi var. İnsanlar yakınlarını kaybederken yaptıkları ilk şey artık acılarını yaşamak değil yapacakları masraflardır. İnsanlar yakınlarını kaybederken ona karşı asli vazifelerinden çok (ölüyü yıkamak, kefenlemek, namazını kılmak, defin etmek) taziyeye katılacak olanlara yapacağı ikramlar için uğraşmak zorunda kalıyor.

Eskiden köylerin dışında taziyelerde pek yemek verilmezdi köylerde de insanlar köy dışından taziyeye geldikleri için misafirler köydeki diğer komşular tarafından ağırlanırdı. Lakin günümüzde artık köylerde, şehirlerde nerede olursa olsun taziyelerde yemek veriliyor. Ve bu yemek işleri büyük ekonomik sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

İnsanlar yakınlarını kaybetme acısı yetmiyormuş gibi bir de yemek gibi külfetli bir işi düşünmek zorunda kalıyorlar. İnsanlar acılarını yaşayacak zaman bulamayıp tanıdıklarından borç alıp yemek işini halletmeye koyuluyorlar. Hatta bir kısım insanlar işi kredi almaya kadar götürdüler. Bir kısım insanlar da bunu külfetli bulup köylerde veya mahallelerde dernekler kurup orada toplanan aidatlarla yemek işini hallediyorlar. Peki, maddi durumu müsait olmayan ya da bir derneke mensubiyeti olmayan insanlar ne yapsın? Onlar yaşadıkları acılarına ek bir de ekonomik bir acı mı yaşasınlar. Tüm bu sıkıntıları yenmek için özümüze dönmeli eskiden olduğu gibi taziye sahiplerin evinde değil kendi evlerimizde yemek pişirip yas sahibi ve dışarıdan gelen misafirleri ağırlamalıyız. Yemek işini fazla abartmamalı herkese değil de sadece dışarıdan gelen misafirlere ikram edilmelidir. Taziye yemekleri gösteriş olmaktan çıkarılmalı sadece ihtiyacı olanlara verilmelidir.

Taziye yemeklerini gösteriş için yapanlarımız olduğu gibi bu yemekleri fırsata çevirenlerimiz de yok değil. Bir kısım insanlar taziyeye giderken yemek işini de aradan çıkarmak için yemek saatinde taziyelere gitmeye gayret ediyorlar.

Tüm bu sıkıntılardan kurtulmanın yolu Hz. Peygambere uymakla mümkün. Taziye sahipleri yaslarını yaşarken bir de yemekle uğraşmamaları için evlerine taziye boyunca yemek götürmeli, yaslarını yaşarken başka sıkıntılar yaşamamaları için elimizden geleni yapmalıyız.

Selam ve dua ile

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN