• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
 • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
 • BINGOL:
 • Güneş: 4:47
 • Öğle: 12:32
 • İkindi: 16:28
 • Akşam: 19:55
 • Yatsı: 21:49

DÖRT İNANMIŞ VE

17 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
27239 defa okundu.
DÖRT İNANMIŞ VE

DÖRT İNANMIŞ VE BİR ORKESTRA ŞEFİ YETERLİDİR
İlçemizin 2023 vizyonunu şekillendirecek dört inanmış bir de bunları koordine edecek bir orkestra şefine ihtiyaç vardır.

Hayır, hayır başka yerde aramaya gerek yok.

Aradığımız kişiler; el an görevlerinin başında, hem de canla başla Solhan’ımıza hizmet etmenin gayreti içindedirler.

Kendilerinden beklenilen, radikal bir hamleyle, Solhan’ımızın eğitim başta olmak üzere, sosyoekonomik kalkınmasına ivme kazandıracak adım atmaktır.

İlçe belediye başkanımız,  ilçe milli eğitim müdürümüz,  sağlık hizmetleri yüksekokulu müdürümüz ile merkezi yönetim nezdinde alınan karaların süratle hayata geçmesini sağlayan İktidar partisinin ilçe başkanı ve onları bir orkestra şefi gibi koordine eden ilçe kaymakamımızın kangrenleşen sorunlara önereceği radikal çözümler, adlarını ilçenin tarihine altın harflerle yazdıracaktır.

Maalesef birikerek günümüze kadar gelen birçok soruna, şimdiden neşter vurulmazsa Solhan’ımızın önümüzdeki on yıllarını kaybedebiliriz.

Derdim, suçluyu aramak değildir. Şayet suçlu aranacaksa hepimiziz.

Onun için suçlu aramaktansa radikal bir kararla ilçenin yüzyıllık makus talihini değiştirecek adımı atabiliriz.

İnanın bana, çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız…

Yarınlarımızı kaybediyoruz… Bundan daha büyük felaket olur mu?

Sadece bir öğle vakti, YİBO nizamiyesinin içinden olup bitenleri seyretmeniz, bana hak vermenize yetecektir.

Nizamiyenin önünde uzanan cadde, haylazların hesaplaşma ve gelip geçen öğrencilere laf atma kavşağına dönüşmüş. Üstelik her şey ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin gözü önünde gerçekleşiyor.

METEM,  maalesef umutsuz gençler kampına dönüşmüş durumda.

İmam hatip okullarımız dağınık… Öğrenciler ve öğretmenler binalar arasında mekik dokuma telaşında…

Sağlık Lisesinin yer belirsizliği devam etmektedir.

Maalesef bu bizim acı gerçeğimizdir.

Sorunları etraflıca görüşüp aşmazsak, Solhan’ımızın önümüzdeki elli yılını kaybetmekle kalmayız,  eğitimde ciddi kalite düşüklüğü yaşanacak, okumak isteyen öğrenciler dışarıya kaçarken, bize de onları, uzak şehirlerde okutmak için her ay düzenli para göndermek düşer.

Yapılması gereken,  vakit kaybetmeden Solhan’ın bölgesinde bir yıldız gibi parlayabilmesinin önünü açacak radikal birkaç hamleyi cesurca atmaktır.

 • Kız İmam Hatip Lisesi, mevcut Kız Meslek lisesinin binasına taşınıp bahçesindeki yurt da imam hatip kızlarına tahsis edilebilir.

 

 • Erkek İmam Hatip de hemen yanı başındaki mevcut kız imam hatip lisesine taşınarak bu iki bina tek bahçe içinde bir başmüdür iki müdür ile yönetilebilir.

 

 • Şehit Kaymakam Ersin Ateş ilköğretim Okulunun orta kısmı da İmam hatip ortaokuluna dönüştürülerek hemen yanı başındaki Ulu caminin bodrum katı bu okullarda okuyan öğrencilerinin dini vecibeleri öğrenecekleri uygulamalı dersler için kullanılabilir. Bu hamleyle dini eğitim veren okul – cami çevresinde şekillenen şehir, ile Diyanet İşleri Başkanlığının camiyle daha barışık bir nesil projesi ilçemizde hayata geçmiş olur.

 

 • Sağlık lisesi ve kız meslek lisesi; sağlık hizmetleri yüksek okulunun binasına taşınabilir. İlerde kız meslek lisesi, yapılacak binasına taşınırken, bu bina sağlık lisesine uzun yıllar eğitim yuvası olabilir. Hatta gençlik spor salonlarına yakın olmasıyla açılacak spor lisesi de aynı kurumda eğitime devam edebilir.
 • YİBO YERLEŞKESİ ÜNİVERSİTEYE DEVREDİLMELİ

YİBO kapatılıp, Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu da bu yerleşkeye taşınarak;  yerleşkesindeki, İmam Hatip Lisesinin binaları yanı sıra mevcut  METEM’in  yeri  ile yıkılan METEM’in arsası bir protokolle, yeni bir kampus arayışı içinde olan Bingöl üniversitesine devredilebilir.

Takip edenler bilir, Bingöl Üniversitesinin yeni rektörü; biri Sağlık Bilimleri olmak üzere iki ayrı kampus arayışı içinde. Bingöl’de Diş hekimliği ve Eczacılık fakültelerinin kurulması için karar çıktığı halde, yer sıkıntısından dolayı bekletildiğini biliyoruz.

Güçlü bir kamuoyuyla, yaklaşık yirmi binasıyla YİBO yerleşkesindeki tüm binalar; Sağlık Bilimleri Kampusunu, Ilıcalar bölgesine kurumayı düşünen Bingöl Üniversitesine önerilmek suretiyle Solhan’ın önümüzdeki yüz yıllık kaderi değiştirilebilir.

Bu hamleye hem şehrin dışında hem de şehir içinde gibi bir konumu olan YİBO yerleşkesindeki üniversite, Solhan’ın sosyoekonomik canlılığına süreklilik kazandırırken şehrin tarım arazilerine kaymasını da yavaşlatacaktır.

 • SYDV’nin YİBO yerleşkesindeki yurt binası, kızlar öğrencilere; terminalin hemen yanı başındaki devletin el koyduğu FETÖ’ya ait yurt binası da erkek yurdu olarak kredi yurtlar kurumuna devredilerek,  kız yurdu kampusun içinde olan bir üniversitenin tercih edilebilirliği yükselirken kazanan da hem Solhan halkı hem Bingöl Üniversitesi olacaktır.

 

 • Birden fazla kapalı spor salonu, birden fazla futbol sahası ve daha birçok hazır tesisiyle büyük bir yerleşkeyi hazır binalarla üniversiteye devrederken, karşılığında sanayiye bitişik beş atölyeli bir Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile biri pansiyonlu iki adet ilköğretim okulunun yapımı talep edilebilir. Yenisi yapılıncaya kadar METEM mevcut yerinde eğitime devam ederken, yeni yerine taşınmasıyla bu binalar üniversitenin meslek yüksek okulunun teknik bölümleri için kullanılabilir.

 

Kurumlar arası koordinasyonun Kalkınma Bakanlığında olduğu düşünülürse ve Kalkınma Bakan Yardımcısı da Solhanlı olduğu göz önüne alınırsa elimizde tarihi bir fırsat vardır demektir. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz.

 

 • Dilektepe, Hazarşah, Yenibaşak, Mutluca,  Asmakaya,  ve Murat Köyü   civarındaki köy ve mezralardan ilköğretim birinci kademe öğrencileri taşımalı eğitim kapsamında bu köylere  taşınarak çocukların aile ortamında  ve devlete daha düşük maliyetle eğitimi sağlanabilir. (Bildiğim kadarıyla bazı yerleşim birimlerinde taşımalı eğitim devam etmekte ve çok da yerinde bir uygulamadır.) Taşma imkânı olmayanlar için de mevcut pansiyonlu ilköğretim okulları yeterlidir.
 • Üniversiteden yapılması istenecek, pansiyonlu ortaokulu; İmam hatip olarak kapatılan YİBO’nun mevcut öğrencilerine tahsisi edilebilir.

Elbette aşılması gereken zorlukların farkındayım.

Ancak böylesi radikal hamleleri atacak gerçekten görev delisi bir ekibe ihtiyaç vardır.

Bu da yukarda zikrettiğim inanmış dört adam ve onları koordine eden orkestra şefinden başkası değildir.

Ne dersiniz Bingöl Üniversitesi Yüzenada Sağlık Bilimleri Kampusu şimdiden hayırlı olsun, diyelim mi?

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN