• Dolar Alış / Satış: 8.419 / 8.434
  • Euro Alış / Satış: 9.989 / 10.007
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:14
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:35
  • Yatsı: 21:16

DOKTOR SIKINTISI BÜYÜK ÖLÇÜDE ÇÖZÜLECEK

2 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
5091 defa okundu.
DOKTOR SIKINTISI BÜYÜK ÖLÇÜDE ÇÖZÜLECEK

Bingöl’deki hastanelerde yoğunluğun oluşmaması için hastaların randevu sistemine yönelmesi gerektiği belirtilirken, yaşanan doktor sıkıntısının da Mart ayı içinde gerçekleşecek 22 atamayla büyük ölçüde çözüleceği bildirildi. 91. Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurası kapsamında Bingöl’de ihtiyaç duyulan alanlarda 9 uzman tabip, 13 pratisyen tabip münhal kadrosu açıldığı bildirildi.

Solhan Devlet Hastanesi: 1 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Tabip

Sabahın erken saatlerinde hastanelere giderek muayene olmak için uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, çoğu zaman muayene bile olamadan dönmek zorunda kalıyor. Bu durumun randevu sistemi sayesinde düzeltilebileceğini ifade eden yetkililer, vatandaşların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) aracılığıyla diledikleri hekime randevu alıp randevu saatinde gidip muayene olabileceklerini vurguladı.

MHRS’den randevu almak isteyenler hem 182 numaralı hattı arayarak ya da e-devlet üzerinden randevu alabilecekler.

VATANDAŞLAR: EN YAKIN RANDEVU 3-5 GÜN ARALIĞINDA

MHRS’yi tercih eden vatandaşlar ise sonraki güne randevu alamadıklarını, bunun da doktor eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Acil bir hastalık durumunda acil servise gitseler bile sonraki gün uzman doktora yönlendirildiklerini ama uzman doktora ne hastaneden ne de MHRS’den randevu bulamadıklarını ifade eden vatandaşlar; “Konunun muhatapları en az bizler kadar sorunun ne olduğunu biliyorlar. Doktor talep etsinler. Eldeki doktorları tutmaya çalışsınlar. Geçici görevlerle doktor gelip gitmesin. Bir doktora muayene olduğumuzda sonraki randevuda başka bir doktorla karşılaşmayalım. Şu çağda şu ülkede bunları söylemek utanç verici. Bunlar şehrimizin acı gerçekleridir. Artık bu durumlara bir el atılsın” şeklinde sözlerle sitemlerini dile getirdi.

22 DOKTOR ATANACAK

Bu kapsamda alınan bilgilere göre, Bingöl Merkez ve ilçelerinde görev yapmak üzere Mart ayı içerisinde 22 doktor ataması gerçekleştirileceği öğrenildi.

Bingöl Devlet Hastanesine 5 tabip, 1 Acil Tıp Uzmanı, 1 Genel Cerrah, 1 Radyoloji, 1 Tıbbi Patoloji uzmanı olduğu, ayrıca Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine 4 tabip ve 1 de Kadın Doğum Uzmanı ataması gerçekleştirileceği bildirildi.

Diğer kadrolar ise şu şekilde:

Karlıova Devlet Hastanesi: 2 Tabip

Yedisu Toplum Sağlığı Merkezi: 1 Tabip

İl Jandarma Komutanlığı: 1 Tabip

Kiğı İlçe Devlet Hastanesi: 1 Aile Hekimi Uzman Tabip

Genç Devlet Hastanesi: 1 Anesteziyoloji Uzman Tabip

İl Sağlık Müdürlüğü: 1 Halk Sağlığı Uzman Tabip

Solhan Devlet Hastanesi: 1 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Tabip

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN