• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

DEPREM MASTER PLANI HAZIRLANACAK

18 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1406 defa okundu.
DEPREM MASTER PLANI HAZIRLANACAK

Bingöl Üniversitesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemi (BinUZALCBS) araştırma uygulama merkezi öncülüğünde Bingöl İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü ile birlikte Bingöl İli Deprem Master Planı hazırlanması çalışmaları başladı.

Bu kapsamda, yürütücülüğünü Prof. Dr. Alaaddin Yüksel’in yapacağı çalışma için BinUZALCBS merkezinde toplantı yapıldı. Toplantıya Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Bingöl İl Afet Ve Acil Durum Müdürü M. Emin Boğatekin, Merkez Müdürü Prof. Dr. Ali Rıza Demirkıran, projede görev alacak öğretim elemanları ile İl Afet Müdürlüğü Mühendisleri katıldı.

Projenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, “Bingöl Üniversitesi olarak Sayın Rektörümüzün destekleri ile deprem ve afetler ile ilgili Araştırma Merkezi kurulması çalışmalarımız var. Ayrıca kendi uzmanlık alanı olan yapı malzemelerin korozyonu ile ilgili çalışmalar da deprem açısından önemli. Binalar yapılırken depreme dayanıklı olmaları çok önemli”  diye ifade etti.

Bingöl İl Afet Ve Acil Durum Müdürü M. Emin Boğatekin, Bingöl’ün iki fay hattının kesişme yerinde olmasından dolayı deprem riskinin yüksek olduğu söyledi.

Bu nedenle yapılacak çalışmaların bilim merkezi olan üniversite ile işbirliği içerisinde yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Boğatekin, “Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak Hocamızı ziyaret ettiğimizde, deprem ve afetler ile ilgili bir merkezin kurulacağını iletmişti. Rektörümüz, her konuda desteklerinin olacağını söylemişlerdi. Bugün de toplantıda bunun ilk adımını atmış bulunmaktayız. Projeyi AFAD Başkanlığına sunacağız. Desteklenmesi durumunda Bingöl İli deprem risk haritaları ile mevcut yapıların durumları analiz edilecek. İlin sağlıklı bir şekilde yapılaşması ve imar planlarının buna göre gözden geçirilmesi açısından da son derece önem arz etmektedir” diye konuştu.

“BİNGÖL, BİRİNCİ DERECEDEN DEPREME HASSAS BİR KONUMDADIR”

Projenin yürütücülüğünü yapacak olan Prof. Dr. Alaaddin Yüksel ise  “Bingöl ili deprem, sel, çığ, heyelan ve taşkın gibi doğal afetler bakımından ülkemizin en riskli bölgelerinden biridir. Doğu Anadolu Fayı (DAF)  ile Kuzey Anadolu Fayı (KAF)’nın kesiştiği yerde olan Bingöl, birinci dereceden depreme hassas bir konumdadır. Bu bağlamda bilimsel ve yeni teknolojiler ile birlikte Bingöl il merkezi başta olmak üzere “Bingöl İli Deprem Master Planı” projesi hazırlanacaktır. Projede,  İHA (insansız Hava Aracı)  kullanımı ile birlikte CBS ve Uzaktan algılama teknolojileri yoğun bir şekilde kullanılacaktır.  Multidisipliner olarak yapılacak bu çalışmada hem bilimsel hem de uygulama açısından alanında uzmanlar görev alacaktır” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN