• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

“DENEYİMSEL ÖĞRENME METODOLOJİSİ” PROJESİ UYGULANDI

17 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1324 defa okundu.
“DENEYİMSEL ÖĞRENME METODOLOJİSİ” PROJESİ UYGULANDI

Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanıp Fırat Kalkınma Ajansı’na sunulan ve 2018 Destek programı kapsamında kabul edilen “Deneyimsel Öğrenme Metodolojisi” tamamlanıp projeye katılan öğretmenlere sertifikaları verildi.

Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanıp Fırat Kalkınma Ajansı’na sunulan ve 2018 Destek programı kapsamında kabul edilen “Deneyimsel Öğrenme Metodolojisi” Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu’nda uygulandı.

11-14 Eylül 2018 tarihleri arasında Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu’nda uygulanan “Deneyimsel Öğrenme Metodolojisi” projesi hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Ferhat Bayar, proje hakkında bilgi verdi.

Bayar, projenin genel amacının; Solhan ilçemizde faaliyet gösteren eğitim kurumlarının, bölgesel kalkınma için büyük önem arz eden yenilikçi ve nitelikli eğitim konusunda kapasitelerinin artırılmasına, bu yolla okulu erken terk problemlerinin önüne geçilmesine ve ilçenin dolayısı ile bölgenin genel eğitim başarısına katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Bayar, Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu’nda uygulanan teknik destek projesinin özel amacını; “Solhan ilçemizde faaliyet gösteren Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulundan toplamda 50 öğretmen ve 3 idari personelin “Deneyimsel Öğrenme Metodolojisi” konusunda mesleki yetkinliklerini geliştirmektir.” olarak belirtti.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ: DENEYİMSEL ÖĞRENME

Deneyimsel öğrenme hakkında bilgi veren Bayar, şu bilgileri verdi: “Deneyimsel öğrenme yaklaşımı, ezberci eğitim çerçevesinin aşılmasına, derslerde pozitif bir öğrenme ortamının kurulmasına ve ders konularının deneyim yolu ile öğrenilmesine imkan tanıyan bir öğrenme teorisidir. Deneyimsel öğrenme kuramı, öğrenmede deneyimi temele alan Dewey, öğrenme sürecinde bireylerin etkin olmasının önemini vurgulayan Lewin ve zekayı sadece doğuştan gelen bir özellik olarak görmeyip kişiler ve çevre arasındaki etkileşimin bir sonucu biçiminde nitelendiren Piaget’in çalışmalarına dayanmaktadır. Deneyimsel öğrenme teorisinin kurucusu olan David A. Kolb, deneyimsel öğrenmeyi, deneyimin bilgiye dönüştürüldüğü süreç olarak tanımlar. İstenen teknik destek kapsamında öğretmenlerimize verilen deneyimsel öğrenme eğitimi; “Deneyimsel Öğrenme Döngüsü, Pozitif Bir Öğrenme Ortamı Oluşturmak, Öğrenme Stilleri ve Eğitici Rol Profilleri” olmak üzere dört temel üzerine uygulandı.”

HEDEF GRUPLAR VE NİHAİ YARALANICILAR

Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kapsamında eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren ve ilçemizde öğretmen bakımından en yoğun nüfusa sahip olan Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu’nda görev yapmakta olan ve mesleki yaşamın henüz başında (görev süresi ortalaması 6 yıl) olan 50 öğretmen ve 3 idari personelin hedef grubu olarak belirlendiğini belirten Bayar, “Öğretmenlerimiz Deneyimsel Öğrenme Eğitimi kapsamında teorik ve uygulamalı eğitimlere dâhil olacak ve mesleki yetkinliklerini ciddi düzeyde arttırarak iyi bir öğrenme ortamına kavuştular. Deneyimsel Öğrenme Eğitimine dâhil olan 50 öğretmenin, eğitim süreci sonunda birebir muhatap olacağı ve öğrenme ortamını paylaşacağı öğrencilerimizin bireysel gelişimlerine sunacağı katkı ile sağlıklı bir öğrenme süreci yaşanacaktır.” ifadelerini kullandı.

İHTİYACIN ORTAYA ÇIKMASINI SAĞLAYAN TEMEL GEREKÇE

Proje hakkında bilgi veren Bayar, şu ifadeleri kullandı: “Şüphe yok ki, bölgesel ve uluslararası bağlamda rekabet edebilirliği yüksek bir ekonominin en temel şartı nitelikli eğitimdir. Bugün dünyada katma değeri yüksek üretim gerçekleştiren ülkelerin öncelikle eğitim sistemlerinde reformlar gerçekleştirdiklerini, nitelikli öğretmen yetiştirmek için büyük yatırımlar yaptıklarını ve ders işleme yaklaşımlarını modern çağın ihtiyaçlarına göre dönüştürdüklerini gözlemlemekteyiz. Bilgiye erişimin giderek kolaylaştığı çağımızda nitelikli eğitim sistemleri; öğrenilen konuları gerçek hayat ile ilişkilendirerek ve deneyim etme yoluyla içselleştirerek öğrencilerin analiz etme, eleştirel düşünme ve yaratıcılık becerilerinin geliştirildiği sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yaklaşımı Milli Eğitim Bakanlığının ve Kalkınma Bakanlığının strateji belgelerinde de açıkça görmekteyiz. Kamu erki ve kurumları aslında bu ihtiyacın farkında ve bununla ilgili politikaları da desteklemektedir. Ancak ne var ki, öğrenim yaşamları boyunca bu yenilikçi öğrenme yaklaşımları konusunda büyük oranda teorik bilgi alan öğretmen adayları, ne yazık ki bu konuda metodolojik ve empirik bilgiye sahip olamıyorlar. Bu nedenle okullarımız, ezbere dayalı bir eğitim çerçevesinin dışına çıkmakta güçlük çekiyorlar. Bu öğretmen merkezli ve ezberci yaklaşım, pek çok öğrencinin okul ile pozitif duygusal bağ kurmasını ve ders konularını içselleştirerek anlamasını engelliyor. Bunun sonuçlarını ise okulu erken terk problemlerinde ve eğitim başarısının düşük seviyelerde seyretmesinde görüyoruz. Son yıllarda Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yayınlanan verilere bakıldığında Bingöl’de okul erken terk oranı kız çocuklarda yüzde 39, erkek çocuklarda ise yüzde 35 oranındadır. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar gösteriyor ki okulu erken terkin en temel sebeplerinden birisi de öğrencinin öğretmen ile olan anlaşmazlıkları. Bunun yanı sıra ders başarısızlığı da önemli sebepler arasında. Bu eğitimle birlikte, öğretmen ve öğrenci arasında pozitif duygusal iletişimin arttığı, derslerin yalnızca ezber bilgilere değil, öğrencilerin eğlenerek öğrendikleri deneyime dayalı bir şekilde tasarlandığı okullar olacak. Bu dönüşüm hem okulu erken terk sorununun önüne geçmek için hem de eğitim başarısını artırmak için oldukça önemli katkılar sağlayacaktır.”

Haber: Abdulhamit Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN