• Dolar Alış / Satış: 8.547 / 8.563
  • Euro Alış / Satış: 10.365 / 10.383
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:29
  • İkindi: 16:25
  • Akşam: 19:53
  • Yatsı: 21:46

DEMİRYOLU İŞÇİLERİ GREVDE YAPTI

2 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1392 defa okundu.
DEMİRYOLU İŞÇİLERİ GREVDE YAPTI

HDP Bingöl Milletvekili Adayı Mahmut Demirel, çalışma süreleri ücretsiz olarak 12 saate çıkarıldığı gerekçesiyle grev kararı alan Cengiz-Özaltın Depertman İnşaat işçilerinin direnişine destek olmak ve uzlaşma konusunda katkı sunmak amacıyla grevdeki işçileri ziyaret etti.

 Solhan’da faaliyet yürüten Cengiz Demiryolu İnşaatı çalışanları, çalışma saatlerinin ücretsiz olarak 12 saate çıkarıldığı gerekçesiyle grev kararı aldı. İşçiler ile firma arasında dört gün boyunca uzlaşma sağlanamamasından dolayı şantiye şefliği yapılan bu haksızlık konusunda görüşmeye giden ve direnişe öncülük ettiği belirtilen 45 çalışanın işine hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden son verdiği belirtildi.

Firma çalışanlarının başlattığı greve destek sunmak ve uzlaşma konusunda katkıda bulunmak üzere şantiyeye giden HDP Bingöl Milletvekili Adayı Mahmut Demirel öncelikle grevde olan işçileri ziyaret etti. Konuya ilişkin grevde ki işçilerden bilgi alan Demirel, “Burada bir seçim çalışması nedeniyle bulunmadığımı, öncelikle bu kutsal direniş ve dayanışmanıza destek ve katkı sunmak için burada bulunduğumu belirtiyor ve sizin bu kutsal direnişinizi selamlıyorum. Özellikle işine son verilen arkadaşlarınıza olan desteğinizden dolayı sizi yürekten destekliyorum. Ve bu anlamlı destekten dolayı sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

UZLAŞMA SAĞLANAMADI

Daha sonra uzlaşma konusunda şantiye yetkileriyle görüşen Mahmut Demirel, yetkililerden uzlaşma konusunda olumlu bir cevap alamadı. Demirel, yetkilerle yaptığı görüşmede kendisinin de bir işveren olduğunu aynı şekilde şantiye tecrübesi olduğunu belirterek yapılan uygulamanın tamamen haksız ve hukuksuz olduğunu ifade etti.

Hukuki anlamda haftalık çalışma saatlerinde 45 saatin aşılamayacağı, aşıldığı andan itibaren bunun mesai hukukuna tabi olması gerektiğini dile getiren Demirel, işçilerin hukuki anlamda başvuru yaptıkları zaman bunun şirkete çok daha maliyetli bir sonucu olduğuna vurgu yaptı.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN