• Dolar Alış / Satış: 8.337 / 8.352
  • Euro Alış / Satış: 10.1 / 10.118
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:29
  • İkindi: 16:25
  • Akşam: 19:53
  • Yatsı: 21:46

DBP’den Roboski Açıklaması

29 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1537 defa okundu.
DBP’den Roboski Açıklaması

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Solhan İlçe Teşkilatı, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) köyünde 28 Aralık 2011 günü düzenlenen hava harekâtında hayatını kaybeden 34 vatandaşın öldürülmesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

 Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) köyünde 28 Aralık 2011 günü düzenlenen hava harekâtında hayatını kaybeden 34 vatandaşın öldürülmesi ile ilgili basın açıklaması yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Solhan İlçe Teşkilatı, açıklamada; “28 Aralık 2011 tarihinde Roboski’de yaşanan katliam, insanlık tarihimize kara bir leke olarak geçmiş ve kara bir leke olarak kalmaya devam edecektir.” İfadeleri kullanıldı.

Açıklamayı okuyan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Solhan İlçe Başkanı Ömer Çelikel, “28 Aralık 2011 tarihinde Roboski’de yaşanan katliam, insanlık tarihimize kara bir leke olarak geçmiş ve kara bir leke olarak kalmaya devam edecektir. O gün insanlık Kürdistan’da katledilmiştir. O gün Kürtlerin bedenlerine sıkılan kurşunlar, tüm insanlığa sıkılmıştır.

Yüzyıllardır rutin şekilde devam eden katliamlardan birine daha tanık olmamız Kürt’ün yalnızlığının, Kürt’ün çaresizliğinin göstergesidir. Kürt’ün feryadı arşu alada yankılanırken insanlık tarafından duyulmaması tüm insanlığın ayıbıdır ve insanlık bulunan utanmalıdır.

Bu sıradan bir operasyon, sırasından bir katliam, sıradan bir cezalandırma değildir. Bu yüzyıllardır devam eden bir konsepttir. Bu bir ulusun varlığını yapılan saldırıdır aslında. Allah’ın var ettiği bir halka itiraz etmek ve onu var eden tüm nedenleri ortadan kaldırmak Allah’ın hükmüne itiraz etmektir. Bu bir kaza değildir, tam tersine planlı programlı bir operasyondur. Bu operasyonla dört parçadaki Kürtlere mesaj verilmiştir ve kökleri zapturapt altına almaktır. Kürtleri hizaya getirmek ve tekrardan köleleştirmektir. Ama şunu unutmasınlar ki Kürtler eski Kürtler değildir. Tarihin hiçbir döneminde bu kadar güçlü ve dinamik olmamıştır. Kürtler artık sunaktaki kurban değildir. Onlar, yaratmış oldukları bu korkuların altında kalacaklar, onlar bu kan gölünde boğuldu boğulacaklar. İnsanlık tarihi aslı zalimin tarihi olmamıştır. Qadi Muhammed’in İran mahkemesinde işaret ettiği gibi, kuzeyden güneye gidip gelmek evinin bir odasından ötekine geçmektir. Hiç kimse evinin bir odasından diğer odaya geçtiği için kaçakçılık ya da başka bir şeyle suçlanamaz. Suçlu olan evimizin odaları arasında dikenli teller, mayınlar, sınırlar çekenlerdir. Kaçak olan da kaçakçı olan da onlardır. Roboski’yi unutmadık. And olsun ki unutmayacağız.” İfadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN