• Dolar Alış / Satış: 8.385 / 8.4
  • Euro Alış / Satış: 9.968 / 9.986
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:13
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:36
  • Yatsı: 21:17

DBP VE HDP’DEN DÜNYA ANADİLİ GÜNÜ AÇIKLAMASI

25 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1556 defa okundu.
DBP VE HDP’DEN DÜNYA ANADİLİ GÜNÜ AÇIKLAMASI

DBP ve HDP Solhan ilçe teşkilatları, 21 Şubat Dünya Anadili günü nedeniyle ortak basın açıklaması düzenledi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe teşkilatları, 21 Şubat Dünya Anadili günü nedeniyle ortak basın açıklaması düzenledi.

DBP ve HDP ilçe teşkilatları ve partililer 21 Şubat Dünya anadili günü için teşkilat binasında bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘21 Şubat Anadil Bayramı’ başlıklı basın metnini okuyan DBP Solhan İlçe Başkanı Ömer Çelikel, “UNESCO genel Kurulu’nun açıklamasına göre Türkiye’de 2000 yılında bitmekle yüz yüze kalan dillerin sayısı 18’dir. Bunun içinde Solhan halkımızın konuştuğu Kürtçe’nin Zazaki lehçesi de dahildir. Yani çocuklarımızla konuşamadığımız Allah’ın vergisi olan dilimiz kaybolma ile yüz yüzedir. Biliyoruz ki etnik ve ulus düzeyinde toplulukların bütün ilişki ve etkinliklerde kullandıkları ve anlaştıkları dil o topluluğun anadilidir. Bireylerin zorunluluk sonucu öğrendikleri dil hiçbir zaman kişinin anadili olarak kabul edilmemektedir. Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara beşiklik eden Mezopotamya toprakları, yıllardır uygulanan asimilasyon ve tekçi politikalar bu kutsal toprakları savaş ve çöl haline dönüştürdüğü gibi dil katliamına da zemin sunmuştur. Ve yine halkımızın Eğitim’de ana dilini kullanma talebi egemen ve tekçi güçler tarafından reddedilip bu insani suçu işleyerek hem beşeri yasalar hem de ilahi hükümleri çiğneyerek hem suç hem de günah işlemektedirler. Ülke bölünüyor paronoyasıyla çağdışı yöntemlerle illerimizi adeta katilleri haline almışlar ve anadilin kullanılması sebebiyle Türkiye (AİHM) mahkum olmasına rağmen bu konu ile ilgili ciddi bir çalışmada yürütülmemiştir. Çocuk Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde ‘herkes anadilini özgürce kullanma ve eğitim görme hakkına sahiptir’ denilmektedir. Türkiye’de ise yapmacık birkaç yasal düzenleme ile seçmeli ders adı altında yaptıkları bazı iyileştirmeler ise gerçek anlarda ihtiyaçları karşılamaktan çok uzaktır. DBP ve HDP olarak tüm dünya ve Türkiye halklarının 21 Şubat dünya anadil gününü kutluyor, farklı ana dil ve kültürlerin özgürce yaşaması ve gelişmesinin önündeki bütün yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN