• Dolar Alış / Satış: 8.385 / 8.4
  • Euro Alış / Satış: 9.968 / 9.986
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:12
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:37
  • Yatsı: 21:19

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

2 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1671 defa okundu.
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

Cumhuriyetin ilanının 92’nci yıl dönümü kutlama programında konuşan Kaymakam Okumuş, “92 yıl önce dikilen Cumhuriyet fidanı bugün büyümekte ve olgunlaşmakta gelecek asırlarda inşallah olgun bir çınar ağacına dönüşecektir.” dedi.

 Cumhuriyetin ilanının 92’nci yıl dönümü Solhan’da törenle kutlandı. Solhan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Kapalı Salonu’nda  gerçekleşen törene Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Solhan İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mehmet Güler, Arakonak Belediye Başkanı Mustafa Döner, kurum amirleri, okul idarecileri ve öğretmenleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhuriyetimizin 92’nci Kuruluş Yıl dönümünde Kutlamalar 29 Ekim Çarşamba günü saat 10.00’da Solhan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Kapalı Salonu’nda  gerçekleşti.

Kaymakam Okumuş, Belediye Başkanı Yıldız ve Garnizon Komutanı Güler protokolün, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra, Kaymakam Okumuş günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

"Bundan 92 yıl önce dikilen Cumhuriyet fidanının bugün büyümekte ve olgunlaşmakta, gelecek asırlarda inşallah olgun bir çınar ağacına dönüşecektir"  diye konuşan Solhan Kaymakamı Okumuş, "Cumhuriyet bildiğiniz üzere yönetim şeklini de içeren bir rejimdir.  Cumhuriyeti çeşitli sıfatlarla nitelendirebiliriz sınıflara ayırabiliriz mesela demokratik Cumhuriyeti mesela Bürokratik ve otoriter Cumhuriyet gibi seçimlerin yapıldığı devlet başkanının da belli süreliğine bir veya birkaç defa seçildiği rejimlerin genel olarak Cumhuriyet olarak değerlendirildiğini biliyoruz. Ülkemizdeki demokratik Cumhuriyeti yaşatmak topyekün hepimizin görevidir. Demokratik Cumhuriyet muhtemeldir ki en iyi rejim şeklidir ve onun yaşatılmasının objektif koşullarının olduğunu kabul etmek gerekir. Demokrasi bir lütuf veya bağış değildir, tersine bir mücadele ile elde edilen ve kıskanılarak korunması gereken bir anlayıştır. O elbette ki bütün meseleleri çözen sihirli bir değnek değil fakat sorunların çözümünde oldukça işe yarar ve meşru bir kurumsal vasıtadır. Bunu tespit etmek istiyorum. O halde Cumhuriyet; özgürlük, girişimcilik, hesap verebilirlik, eleştirel düşünce, yenilikçilik gibi değerleri ön plana çıkarıyor. Küresel ve rekabetçi bir ekonomide iddialı olmak ve bunu da demokrasiye uygun bir yöntemle kanalize edebilmek için beşeri sermayeye ciddi oranda eğilmek zorundayız. Siz Eğitimciler ezberci ve tekdüze kapalı bir nesil değil fakat özgür ve özgüveni yüksek bir nesil inşası için üzerinize büyük bir sorumluluğun düştüğünü bilmeniz gerekir. Bu doğrultuda bir metodla girişimci ve yenilikçi bir zihniyet yapısını yetiştirme sorumluluğunuz vardır"  

"DEĞİŞİMCİ VE DÖNÜŞÜMCÜ BİR METODA VE YAKLAŞIMA İHTİYACIMIZ VARDIR"

Törende yaptığı konuşmasında öğrencilere de hitap eden Okumuş, "Cumhuriyet yönetimi sizlere her türlü model imkanları sağlamakla yükümlüdür. Ama sadece kitap, bina, öğretmen ve bilgisayar ile güçlü ve donanımlı bir nesil inşa etmemiz mümkün değildir. Bunun için mutlaka değişimci ve dönüşümcü bir metoda ve yaklaşıma ihtiyacımız vardır. Bu yeni metoda uyumlu olarak geleceğe kendinizi hazırlayın. Çok dil bilen, esnek teknolojik araç ve gereçleri muntazam kullanan, Dünya’yı gezen-gören, eleştirel ve farklı bakabilen sadece bir üniversite diploması değil birkaç üniversite diploması olan hatta master ve doktora yapmış insanlara ihtiyaç duyan bir iş piyasası gelişiyor. Bu gerçeği bilip ona göre hazırlanmamız gerekiyor. Demokratik bir Cumhuriyeti ancak girişimci, yenilikçi bir nesil ile yaşatıp muasır medeniyet seviyesine çıkarabiliriz" ifadelerini kullanırken vatandaşlara da şöyle hitap etti: "Bünyesinde huzur ve istikrar limanı olabilecek güçlü bir Türkiye’ye ihtiyaç olduğu bugün daha net olarak hissedilmektedir. Bundan da öte merhametli ve şefkatli bir ülkeye bölgemizde ciddi anlamda ihtiyaç vardır. Bütün güzellikleri ile ülkemiz hem bölgesine ve hem de bütün dünyaya şefkat merhamet adalet ve Yardımlaşma gibi insani duyguların öğretildiği bir laboratuvar ve okul konumundadır. Bu ülkenin güçlü ve müşfik olması için bir yandan çalışkan ve üretken diğer yandan da merhametli ve şefkatli bir toplum yapısını olan ihtiyacı bir defa daha bu vesileyle anlaşılmıştır"

Kaymakam Okumuş’un konuşmasının ardından, günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okundu. Şiirlerin ardından halkoyunları ekibi sahneye çıktı. Halkoyunları ekibinin gösterisinin akabinde yarışmalar yapıldı. Yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

10 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1624 defa okundu.
Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Cumhuriyetin ilanının 91. yıl dönümü kutlama programında konuşan Kaymakam Aydın, “Ülkemizin bulunduğu bölge maalesef savaşların, acıların arttığı bir dönemden geçiyor. İnsanlık ciddi acılar çekiyor. Güçlü bir Türkiye’nin bölgedeki barışa sunacağı katkıya inanmaktayım. Rabbimden bölgemize barış ve huzur getirmesini niyaz ediyorum.” dedi.

 Cumhuriyetin ilanının 91. yıl dönümü Solhan’da törenle kutlandı. Solhan Sentetik Çimsaha’da gerçekleşen törene Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Özdemir, Solhan Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Sağlam, Arakonak Belediye Başkanı Mustafa Döner, kurum amirleri, okul idarecileri ve öğretmenleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş Yıl dönümünde Kutlamalar 28 Ekim Salı günü saat 13.00’te Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenk sunumu ile başladı.

29 Ekim Çarşamba günü saat 09.30’da Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabul etmesiyle devam edilen program saat 10.00’da Solhan Sentetik Çimsaha’da devam edildi.

Kaymakam Aydın, Belediye Başkanı Yıldız, Garnizon Komutanı Özdemir ve Cumhuriyet Başsavcısı Sağlam protokolün, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra, Kaymakam Aydın günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Katılımcıların Cumhuriyet Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Kaymakam Aydın, “Devletimiz ve milletimiz için anlamlı ve önemli bir günün kutlamaları için toplanmış bulunmaktayız. Yüzüncü yılına kararlı adımlarla ilerleyen, bulunduğu bölgeye ilham kaynağı olan, dünyada giderek dikkatleri daha fazla üzerine çeken ve gıpta ile bakılan Cumhuriyetimizin 91. yıl dönümünü kutlamanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Konuşmama başlamadan önce Karaman Ermenek’te mahsur kalan madenci kardeşlerimizin sağ salim ailelerine kavuşmalarını temenni ediyorum. Rabbim o kardeşlerimizi sevdiklerine bağışlasın inşallah.” dedi.

Aydın, “Cumhuriyeti İleriye Taşımak En Temel Hedefimizdir”

Aydın, “Bugün 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünü coşkuyla kutluyoruz. Bir tarih destanı Kurtuluş Savaşından sonra kurulan Cumhuriyet bu şanlı destanın nesilden nesile aktarılacak en güzel hediyesidir. Bu vatanın topraklarında göz diken emperyalist güçlere karşı kahramanlık mücadelesi ve dersi veren ecdadımızdan aldığımız bu eşsiz hediyeyi bizden sonraki nesillere en iyi şekilde ulaştırmak boynumuzun borcudur. Cumhuriyeti ideal rejim yapan milleti ve iradesini ön plana çıkarması ve bunun üzerine herhangi bir güç tanımamasıdır. Cumhuriyet bir değerler manzumesidir. Bir bütün olarak algılanmalı, tüm niteliklerine eşit değerler atfedilmeli, evrensel kabullerle uygulanmalıdır. Cumhuriyet keza, tek bir fikre yönelik peşin kabuller rejiminden çok, bölücü ve yıkıcı unsurlar taşımadığı sürece, farklı fikirlerin ifade edilmesinin teminat altına alındığı, hoşgörü temelli bir rejimin adıdır. Cumhuriyet, ortak bir varoluş, ortak yaşama kararlılığıdır. Cumhuriyetin ne olduğu iyi kavranmalı ve birleştiriciliği asla göz ardı edilmemelidir. Dolayısıyla; kimseyi ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi birinci sınıf vatandaş olarak görmemiz özgürlük ve demokrasiyi birileri tarafından lütfedildiği kadar değil, anayasal sınırlar içerisinde olabildiğince yaşayabilmek ve yaşatabilmek kararlılığını göstermemiz gerekmektedir. Farlılıkları yok saymadan, ortak bir tarih ve kültür güçlü bir Türkiye’nin inşasına katkı sağlayacaktır. İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile taçlanmış, farklılıklarımızı zenginlik olarak gören, aidiyet duygusunun perçinleştiği, insan odaklı, devlet millet kaynaşmasını sağlamış Cumhuriyeti ileriye taşımak en temel hedefimizdir. Bireysel hak ve özgürlüklerin maksimum düzeyde kullanılması için devletimiz gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki toplumun üyesi bireyler birbirlerinin hak ve özgürlüklerine karşı saygılı olduğu müddetçe toplumsal barış ve huzur sağlanabilir. Hak arama adı altında toplumun huzurunu ve düzenini bozanlara, bozmayı hedefleyenlere devletin müsamaha göstermesi düşünülemez. Kimsenin böyle bir yanılgıya düşmemesi gerekir. Birlik beraberliğimiz için hiçbirimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten çekinmemeliyiz.” İfadelerini kullandı.

“Tarihimizi İyi Öğrenmeli Gereken Dersleri Akılda Tutmalısınız”

 Törende gençlere de seslenen Kaymakam Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “Sevgili Gençler! Sizler geleceğimiz, ümidimizsiniz. Ülkemizin, uygar milletler arasında hak ettiği yeri almasında hayati görev size düşmektedir. Size emanet edilen değerleri muhafaza etmek, daha ileriye taşımak sorumluluğu sizin omuzlarınızdadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sorumlulukla ilgili ifade ettiği “Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getiren milletler evvela haysiyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar” sözlerini hatırınızdan hiç çıkarmayacağınıza, bu ülkenin hak ettiği saygınlığa taşıyacağınıza olan inancım tamdır. Sizden sonrakilere onların da onur ve gurur duyacakları bir ülke bırakmak için canla başla çalışmalısınız. Tarihimizi iyi öğrenmeli gereken dersleri akılda tutmalısınız. Biliniz ki tarih, milletin boy aynasıdır. Kendinizi aynada nasıl görmek istiyorsanız ona göre rol üstlenmek durumundasınız. Yine bilmelisiniz ki; Cumhuriyet bir erdem olması kadar ona layıkıyla yaşatmanın da meziyet olduğu bilinmelidir. Hedef ve ilkelerimizi belirlerken ve bunları başarmak için yol alırken inanç ve değerlerimizi de kendinize en önemli rehber kabul etmelisiniz. Maneviyatı sağlam olmayan toplumların varlıklarını sürdürmesi mümkün değildir.”

Kaymakam Aydın, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizin bulunduğu bölge maalesef savaşların, acıların arttığı bir dönemden geçiyor. İnsanlık ciddi acılar çekiyor. Güçlü bir Türkiye’nin bölgedeki barışa sunacağı katkıya inanmaktayım. Rabbimden bölgemize barış ve huzur getirmesini niyaz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime bayramınızı tekrar en kalbi duygularla kutlar selam ve saygılar sunarım.”

Kaymakam Aydın’ın konuşmasının ardından, günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okundu. Şiirlerin ardından halkoyunları ekibi sahneye çıktı. Halkoyunları ekibinin gösterisinin akabinde yarışmalar yapıldı. Yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri Kaymakam Aydın, Belediye Başkanı Yıldız, Garnizon Komutanı Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Sağlam ve İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Kamuran Uğur tarafından verildi.

Programda ayrıca Solhan’ın tanıtımında önemli katkısı olan ses sanatçısı Yakup Koçak’a Kaymakam Aydın tarafından bir plaket verildi.

Program geçiş töreni ile sona erdi. 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN