• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

31 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1310 defa okundu.
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

Cumhuriyetin ilanının 92’nci yıl dönümü kutlama programında konuşan Kaymakam Okumuş, “Kanlı, istikrarsız, savaşlarla iç içe Orta Doğu’nun istikrar ve refah yarım adası Türkiye’miz, her daim tarihin her safhasında hedef olmuş, onun her zaman var olan huzuru kaçırılmaya çalışılmıştır. Eğer, Cumhuriyetimiz sonuna dek kalıcı olacaksa bunun için gayret etmeye, çok çalışmaya muhtacız.” dedi.

Cumhuriyetin ilanının 93’üncü yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Solhan’da da törenle kutlandı. 29 Ekim Cumartesi günü saat 10.00’da Solhan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü eski Kapalı Salonu’nda gerçekleşen törene; Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mehmet Güler, Solhan Belediye Başkan Vekili Mahmut Tütünen, Solhan Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Can Küçükkaraca,  kurum amirleri, okul idarecileri ve öğretmenleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde istiklal marşının okunması ile başlayan programda Solhan Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi ve Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden birer öğrenci günün anlam ve önemi ile ilgili şiir okudular.

Öğrencilerin şiir okumasından sonra günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük bayram dediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, bu vesile ile aziz atalarımızı rahmetle anıyorum.” İfadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZİN MEVCUT CUMHURİYET REJİMİ; 93 YILLIK OLGUNLAŞAN, YERLEŞEN VE DEMOKRATİKLEŞEN BİR REJİMDİR”

Programa katılan kurum amirleri ve kamu çalışanları ile vatandaşlara hitaben konuşmasına başlayan Okumuş, “Cumhuriyet, devlet başkanının dolaylı ya da doğrudan seçmen tarafından belirlendiği, seçildiği, hükümetin de seçimler aracılığıyla oluştuğu rejim demektir. Cumhuriyet rejiminde; kral, padişah, monark veya sultan yoktur. Başkan, Cumhurbaşkanı, Şansölye, devlet başkanı vardır. Dünya üzerinde yaklaşık 200 ülkenin neredeyse 120’si kadar cumhuriyettir. Bunlara bir kısım örnekler vermek gerekirse; Almanya Federal Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti, Bosna Hersek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa Cumhuriyeti, Kenya Cumhuriyeti gibi. Cumhuriyet olmayan ülkelere örnek vermek gerekirse; Avusturalya, Belçika, Malezya, Hollanda, İngiltere, Katar gibi. Bu ülkeleri genel olarak karşılaştırdığımızda aslolanın demokratik cumhuriyet olduğu açıktır. Kendi başına cumhuriyet olan bir rejim, illaki demokratik ve o ülke illaki zengin olacak diye bir durum söz konusu değildir. Ülkemizin mevcut cumhuriyet rejimi; 93 yıllık olgunlaşan, yerleşen ve demokratikleşen bir rejimdir” dedi.

“SİZLER; GELECEĞİN VE GELECEK NESİLLERİN MİMARLARISINIZ”

Daha sonra öğretmenlere seslenen Okumuş, “Sizler; geleceğin ve gelecek nesillerin mimarlarısınız. Cumhuriyet rejimi, özgürlüğüne düşkün, özgüveni yüksek, donanımlı, evrensel değerlerle barışık, dünyadan haberdar, birkaç yabancı dil bilen, katılımcı ve hesap soran vatandaş/yurttaş/birey ile anlamlı hale gelir ve daha da insan odaklı olabilir. ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ prensibiyle bu minvalde Türkiye Cumhuriyetimiz, bütçesinin en büyük birinci kısmını eğitime, en büyük ikinci kısmını sağlığa ayırmaktadır.” İfadelerini kullandı.

“EĞER, CUMHURİYETİMİZ SONUNA DEK KALICI OLACAKSA BUNUN İÇİN GAYRET ETMEYE, ÇOK ÇALIŞMAYA MUHTACIZ”

Son olarak öğrencilere hitap eden Kaymakam Okumuş, şu ifadeler ile konuşmasını tamamladı: “Atatürk, ‘benim naciz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payıdar kalacaktır’ demiş. Eğer, Cumhuriyetimiz sonuna dek kalıcı olacaksa bunun için gayret etmeye, çok çalışmaya muhtacız. Kanlı, istikrarsız, savaşlarla iç içe Orta Doğu’nun istikrar ve refah yarım adası Türkiye’miz, her daim tarihin her safhasında hedef olmuş, onun her zaman var olan huzuru kaçırılmaya çalışılmıştır. Bu coğrafyada milletiyle, devletiyle el ele, omuz omuza vermeye mecbur olduğumuzu bilmemiz gerekir. Sizlerin Cumhuriyetin 100. Yılında, bu topraklara gelişimimizin 1000. yılında da birlik beraberlik içinde, huzur ve refah içinde bir arada hep beraber olmasını cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, bu vatan için toprağa düşen her bir yiğidi rahmetle anıyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.”

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

Kaymakam Okumuş’un konuşmasından sonra halk oyunları ekibi, yöresel oyunlar sergilerken program 3 bin metre koşu, halat çekme, kaşıkta yumurta taşıma, 4×100 bayrak yarışı ve çuval yarışı ile devam etti. 3 bin metre koşuda Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Halit Çakar birinci, Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Emircan Uçkaç ikinci ve Nihat Bilgin üçüncü oldu. Halat çekme yarışında ise Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri birinci olurken 4×100 bayrak yarışında Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri birinci oldular.

Kaşıkta yumurta taşıma yarışında ise Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Deniz Özdağ birinci, Öğretmen Veli Tuğa Ortaokulu öğrencilerinden Mihriban Gündüz ikinci ve Solhan Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencilerinden Dilan Karcı üçüncü oldu. Çuval yarışında ise Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu öğrencilerinden İlyas Özden birinci, Atatürk Ortaokulu Öğrencilerinden Mehmet Akif Tügen ikinci ve Solhan Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencilerinden Ömer Kuşak ise üçüncü oldu.

Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Kaymakam Okumuş, İlçe Jandarma Komutanı Güler, Belediye Başkan Vekili Tütünen, Cumhuriyet Başsavcısı Küçükkaraca tarafından ödülleri verilip Neno ismi ile bilinen Mehmet Emin Gengörü’ye de plaket verilip hatıra fotoğrafı çekilerek program sonlandırıldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN