• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

ÇÖKENLER-2

20 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
5076 defa okundu.
ÇÖKENLER-2

Bayram Bariç Yazdı…

Siyaset tarihinin önemli bir kaç olayını açıklayarak, sizlere sunmak istediğimi bu yazı dizisinin ilkinde, siz değerli okuyucularımıza açıklamıştım. Bu olayların varlıkları ile yokluk çatışmasını da karşılaştırarak, dilim döndükçe anlatıyorum.

İkinci dünya savaşından sonra yeniden şekillenen Avrupa’da, blok oluşumları farklı ideolojik akımlar üzerinden oluşumunu tamamlıyordu..

Vaatler, emek,  üretim, sınıf ayrımının yok olacağını söyleyenlerin, sesi çok yüksek çıkmaya başlamıştı. Bu ses ile birlikte devrimler meydana gelmişti.

Dünya sahnesinde yeni bir savaş modeli de ortaya çıkıyordu. Bu savaş süreci diğer savaşlardan çok farklıydı,  artık fiili olarak değil de, karşılıklı güç söylemi halinde devam ediyordu.

Dünya iki zıt kutuba bölündü ve Soğuk Şavaş’ın kızgın süreci başladı.

Duvar..

  1. Dünya Savaşı’ndan sonra bağımsız bir Almanya Devleti kurulma planı vardı.   Fakat Sosyalist bloğun güçlü simgesi olan Stalin, Doğu Almanya’dan çıkmak istemedi.
    Bununla birlikte Almanya’nın doğusunda Demokratik Almanya Cumhuriyeti, batısında da Federal Almanya Cumhuriyeti  kuruldu.

Almanya’nın ikiye ayrılması ile birlikte, iki zıt düşüncenin artı ve eksikleriyle birlikte, ikili mücadeleleri başladı.

Sermaye sahipleriyle işçiler arasındaki eşitsizliği, servet ve refah farklarını ortadan kaldırma fikrinin ürünü olan Doğu Almanya’da çatlaklar oluştu.  Halk istenilen ekonomik güce kavuşmadığı için Batı Almanya’ya kaçmaya başladı.  Doğu Almanya’dan kaçmak isteyenler sadece işçi sınıfını oluşturan insanlar da değildi. Doğudan batıya kaçmak isteyenler arasında; avukat, doktor gibi yüksek tahsilli insanlar da vardı.

Doğu Almanya’da  yaşayan tüm insanlar,  Batı Almanya’ ya kaçmak için en çok Berlin şehrini kullanıyordu.

Batı Almanya,  ittifak ülkeleriyle olan işbirliği, serbest piyasa ekonomisi ve demokratik yapısıyla büyük gelişim katetti.
İnsanların kaçışı da bundandı.
Daha fazla refah ve demokratik bir yapı…

Sosyalist Doğu Almanya yönetimi bu kaçışları engellemek için 1961 yılında Berlin’de  sınırı kapatma kararı aldı. Berlin’i baştan başa saran bir duvar inşa edildi. Doğu Almanya sınırları içinde bulunan bu duvar,  umutları, hayalleri ve arzulanan hayat şartlarına bir set oldu.
Sosyalist bloğun zoraki iyi tablolar çizme sanatı da başarısızlıkla sonuçlanıyordu.  Bunu sadece bu fikre mensup yöneticiler idrak edemiyordu. Sorun açıktı ve sorun açıktan açığa da büyüyordu..
Eylemler başladı..
Doğu Bloku ülkelerinde başlayan reform süreci, 1989’da Doğu Almanya’yı da etkisi altına aldı.
1991 yılında Berlin Duvarı yıkıldı.
Duvarının yıkılışı Soğuk Savaş’ın sona ermesine ve iki Almanya’nın birleşmesine yol açtı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN