• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

ÇOCUKLAR DOKTORSUZ KALDI!

24 Şubat 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1567 defa okundu.
ÇOCUKLAR DOKTORSUZ KALDI!

60’ıncı ve 61’inci Devlet Hizmet Hükümlüğü Kurasında Çocuk Uzman Hekimi ataması beklenen Solhan Devlet Hastanesi’nde umutlar 62. Devlet Hizmet Hükümlüğü Kurasına kaldı. Çocuk Hastalıkları Uzmanı olmadığı için hastalar Bingöl’e gidiyor. 7 pratisyen hekim kadrosu bulunan hastaneye 2 pratisyen hekim ataması yapıldı.

 Solhan sağlık alanında arzu edilen çıtayı hekim eksikliğinden dolayı yakalayamıyor. D-300 karayolu üzerinde olmasından ve gelişmekte olan ilçe olmasından dolayı 75 yataklı hastane olması için talepler ve girişimler bulunurken, bakanlık 50 yataklı hastanede olması gereken hekim kadrosunu dolduramıyor!

Hekim noksanlığından dolayı vatandaşlar, sağlık hizmetini il merkezinde almak zorunda kalıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın 59. Devlet Hizmet Hükümlülüğü kurasında Solhan Devlet Hastanesi’ne Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve bir Pratisyen Hekim kadrosu açılmıştı ancak Çocuk Hastalıkları Uzmanı için 59. Devlet Hizmet Hükümlülüğü kurasında kadro açılmamıştı.

60’ıncı ve 61’inci Devlet Hizmet Hükümlüğü Kurasında Çocuk Uzman Hekimi ataması beklenen Solhan Devlet Hastanesi’nde umutlar 62. Devlet Hizmet Hükümlüğü Kurasına kaldı.

D grubu hastane olmasından dolayı 2 Aile Hekimi Uzmanı, 1 Anestezi Uzmanı, 1 Genel Cerrahi Uzmanı, 1 Dâhiliye Uzmanı, 1 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, 1 Çocuk Hastalıkları Uzmanı ve 7 Pratisyen Hekim ile 3 Diş Hekimi kadrosu olan Solhan Devlet Hastanesi’nde 2 kadrosu bulunan Aile Hekimi Uzmanı kadrosuna 2 yıldır atama yapılmadığı öğrenildi.

Diş hekimliği kadrosunda ise bir açığın olduğu ve bir hekiminde yakın zamanda özür durumunda hastaneden ayrılacağı öğrenilirken, 7 pratisyen hekim kadrosu da boş olduğu için Bingöl Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından yapılan görevlendirme sonucu 3 hekimin Solhan Devlet Hastanesi’nde görev yaptığı ve 61’inci Devlet Hizmet Hükümlüğü Kurasında sadece 2 pratisyen hekim ataması yapıldığı öğrenildi.

61’inci Devlet Hizmet Hükümlüğü Kurasında Çocuk Hastalıkları Uzmanı ataması beklenilirken atamanın yapılmaması tepkilere neden oldu.

SAĞLIK İHMALE GELMEZ

Günde ortalama 70 çocuk hastanın muayene olduğu Solhan Devlet Hastanesi’ne Çocuk Hastalıkları Uzmanı atanmamasına anlam veremediklerini belirten vatandaşlar, “fiziki olarak gerekli çalışmalar yapılıp ilçemize kazandırılan hastanede doktor olmaması durumunda binanın da bir anlamı olmayacaktır. Her dönem bir uzman hekim açığı oluyor. Kadın Hastalıkları Uzmanı açığı vardı, o açık kapatıldı, Çocuk hastalıkları Uzmanı açığı meydana geldi. Pratisyen hekim bildiğimiz kadarıyla hiçbir zaman tam kadro çalışılmamıştır. Sağlık ihmale gelmez. İmkânı olan var olmayan var. Her zaman Bingöl veya Muş’a hastalarımızı götüreceksek burada hastanenin olmasının bir manası kalır mı? Solhan’da ihtiyaç olan hekim atamalarının yapılmasını bekliyor ve yetkililerimizden duyarlı olmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandılar. 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN