• Dolar Alış / Satış: 8.859 / 8.875
  • Euro Alış / Satış: 10.349 / 10.367
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:03
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:42
  • Akşam: 18:16
  • Yatsı: 19:41

ÇIĞ ALTINDA YAŞAM!

13 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1316 defa okundu.
ÇIĞ ALTINDA YAŞAM!

Solhan ilçesine bağlı Kırık Köyü Yukarı Otluca mezrasında ikamet eden 83 kişi, çığ tehlikesiyle yaşıyor. İki dağ arasında bulunan mezraya son zamanlarda iki kez çığ düştüğü belirtildi.

Son 25 yılın en sert kışının yaşandığı kentte, kırsal kesimde hayat durma noktasına geldi. Kar kalınlığının 2 metreyi aştığı kırsalda günlük hayatın zorluklarıyla yaşam mücadelesi veren köylüler, çığ tehlikesiyle yaşıyor.

İKİ KEZ ÇIĞ DÜŞTÜ

Solhan ilçesi Kırık Köyü Yukarı Otluca mezrasında ikamet eden vatandaşlar, zorlu kış şartlarıyla mücadele ediyor. Kar kalınlığının bir metreyi aştığı mezrada, rüzgârın da etkisi ile birçok ev adeta kaybolmuş durumda. Rakım yüksekliği Bin 500 metreyi aştığı 10 haneli, 83 nüfuslu mezrada son zamanlarda iki kez çığ düştü.

“AFAD ÇIĞ YOK DEDİ”

Dağ eteğinde bulunan mezrada çığ tehdidiyle yaşadıklarını belirten köylüler, son günlerde düşen çığların kendilerine zarar vermemesini şans olarak görüyor. “Allah koruyor bizleri” diyen köylüler, “Burada yaşam mücadelesi veriyoruz. Mezra tamamen çığ altında kimse sesimizi duymuyor” dedi.

Daha önce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne (AFAD) başvurduklarını belirten köy muhtarı Yadin Yıldız, çığ tehlikesinin göz ardı edildiğini söyledi.

AFAD yetkililerinin mezrada incelemede bulunduğunu belirten Yıldız, “geçmiş yıllarda da yaşadığımız çığ hadiseleri üzerine AFAD’a başvuruda bulunduk. Mezranın taşınması gerektiğini söyledik. Müdürlükten görevliler gelip incelemede bulundu ve çığ tehlikesinin olmadığını söyledi. Bu kış iki kez çığ düştü. Allah’a şükür mezraya denk gelmedi ve kimseye bir şey olmadı. İki çığ da mezraya yakın yerlerden geçti” diye konuştu.

Mezranın taşınması gerektiğini belirten Yıldız, şunları söyledi: “Yetkililerin gelip burayı görmelerini istiyoruz. Şuanda dağ yamaçlarından inen çığın yeri belli, gelip inceleme yapabilirler. Gerekli işlemler yapılarak, mezraya yeni bir yerleşim yeri verilmesi gerekiyor.”

Bingolonline

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN