• Dolar Alış / Satış: 8.859 / 8.875
  • Euro Alış / Satış: 10.349 / 10.367
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:03
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:42
  • Akşam: 18:16
  • Yatsı: 19:41

ÇELİK: “İŞ GÜVENCESİ KIRMIZIÇİZGİMİZDİR”

21 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
23843 defa okundu.
ÇELİK: “İŞ GÜVENCESİ KIRMIZIÇİZGİMİZDİR”

Memur-Sen Bingöl İl Başkanı Mücahit Çelik, son zamanlarda sıkça gündeme gelen devlet memurlarının iş güvencesinin kaldırılacağı yönündeki haberlerle ilgili bir yazılı basın açıklaması yaptı. Çelik, “İş güvencesine dokunan değil, yeni Türkiye için güven oluşturan iktidar istiyoruz” dedi.

 “İş güvencesi Memur-Sen ve bütün kamu görevlilerinin kırmızı çizgisidir” diyen Çelik, “Kamu görevlilerinin bu kırmızı çizgisinin erozyona uğratılmasına, aşılmasına, etrafından dolanılmasına asla müsaade etmeyiz. Bu kapsamda, henüz hükümet dahi kurulmamışken, iktidar partisinin bazı milletvekillerince yapılan iş güvencesinin tartışıldığı, tartışılacağı ya da sona erdirileceği algısı uyandıracak kavramlarının kullanılması, açıklamaların yapılması, çalışma hayatının ve toplumsal barışın dinamitlenmesidir. Kamu görevlilerinin ve toplumun huzurunu bozacak benzeri açıklamalardan bu çerçevede vazgeçilmelidir” dedi.

Kamu görevlilerinin iş güvencesini tartışmaya açmayı doğru bulmadıklarını belirten Çelik, “Bu kapsamda, 64. Hükümetin programında kamu görevlilerinin iş güvencesinin tartışılmayacağına dair teminata kesin bir ifadeyle yer verilmelidir. Aksi takdirde, çalışma barışının ve toplumsal huzurun bozulmasının zemini oluşturulacaktır ki, bu da ‘Yeni Türkiye` hedefinden uzaklaşma anlamına gelecektir” ifadelerine yer verdi.

İktidarın hedefinin iş güvencesini kaldırmak değil güçlendirmek olması gerektiğini ifade eden Çelik, şunları söyledi: “Kamu personel sistemi, iş güvencesi temelinde kadrolu istihdam odaklı, kamu görelilerine güveni esas alan anlayışla kariyer ve liyakat odaklı olarak güçlendirilmelidir. Kamu hizmetleri alanında asli ve süreklilik niteliğinde asıl, geçici faaliyet kurgusunun istisna olduğu anlayışıyla geçici personel ve sözleşmeli personel istihdamına kısmen yer verilmeli, kamu hizmetleri alanında taşeron çalıştırma uygulamalarına bütünüyle son verilmelidir.”

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN