• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

CELEP VE NAKLİYECİLER BİLGİLENDİRİLDİ

28 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1858 defa okundu.
CELEP VE NAKLİYECİLER BİLGİLENDİRİLDİ

Solhan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Canlı hayvan ve hayvansal ürün taşıyan kamyonet, kamyon, traktör ve tır (üç katlı kamyon) sürücülerine ve hayvan celeplerine eğitim verildi.

Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimleri tarafından tüccar ve hayvan nakliyecilerine seminer verildi.

Solhan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Canlı hayvan ve hayvansal ürün taşıyan kamyonet, kamyon, traktör ve tır (üç katlı kamyon) sürücülerine ve hayvan celeplerine eğitim verildi.

Solhan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü binasında yapılan bilgilendirme toplantısında Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Çiğdem Doğan ile Solhan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Erhan Tezel tarafından 40 katılımcıya eğitim semineri verildi.

Hayvan tüccarlarını bilgilendiren Veteriner Hekim Doğan, “2014 tarihine kadar hayvanlar rastgele her araçla taşınıyordu. Eskiden hayvan alındığında ikinci gün satılıyordu. 2014 tarihinden sonra dediler celepler (hayvan tüccarı) hastalık bulaştırıyor. Gidip A köyünden hasta hayvanı alıyor B köyüne satıyor. Sürekli hareket halindeler. Biliyorsunuz bir şap, tüberküloz, brusella olan ahıra giriyoruz salyalar yere dökülüyor o mikroplara basıp gezdiğimiz her ahıra her köye bu mikrobu götürüyoruz. Sonradan bu celeplere bir sınırlandırma getirildi. Dediler ‘herkes tüccarlık yapamasın.’ Rastgele geziyor ve inanılmaz derecede hastalık dağıtıyor. Biri bir hayvan aldığında en az bir ay boyunca bu hayvanı satamasın. Diyorlar; ‘hayvan önce ahıra girsin, hasta mı değil mi belli olsun.’ ondan sonra satışı yapılsın. Bazıları dediler ki; “biz bir ay bekleyemeyiz bir ay hayvanı beslersem hayvandan zarar ederim.” Bakanlık da bunun üzerine bir sertifika düzenledi. Eğitimini aldıktan sonra celeplik sertifikalı olacak. Celep olmanız için ziraat odasına kayıtlı olmanız lazım, işletmenizin olmasını istiyoruz. Kimlik fotokopisi ve dilekçenizle başvurunuzu alıyoruz. Siz başvuru yaptıktan sonra ahırların uygun olup olmadığını araştırıyoruz. Celep olacak kişinin ahırının temiz olması lazım. Brucellalı hayvan doğum yaptı, o yavru zarları veya o akıntısı yere düştü ayak bastın mı o mikrop seninle ahıra taşınır. Celep hepinizin ahırına geliyor. Hiç biriniz diyor musunuz galoş veya başka bir ayakkabı giy. O ayakkabı ve o kıyafetle benim ahırıma girdin ama içerde hayvanlar var mikrobu içeri getir bırak çek git. Ahırlarınızın girişinde dezenfeksiyon çukuru yapın, dezenfekte suyunuzu doldurun veya ahırın girişinde kireç dökün içeri giren önce ayaklarını bir çırpsın ardından içeri girsin. Ahıra gireceğinizi kıyafetleriniz farklı olsun. Ahıra girerken ahır kıyafetinizi giyin işiniz bittikten sonra tekrar normal kıyafetinizi giyip öyle çıkın.” şeklinde konuştu.

HAYVANLAR NASIL TAŞINMALI

Canlı hayvan ve hayvansal ürün taşıyan kamyonet, kamyon, traktör ve tır (üç katlı kamyon) sürücülerine yönelik bilgi veren Doğan, şu ifadeleri kullandı: “Nakil aracını görmek istiyoruz, her hayvan nakledilmez. Bakıyoruz araca hayvan yüklemişler hayvanın ayağı sakat. Düşünün İstanbul’a seyahate gidiyoruz bir gün önceden stresli oluyoruz. Yol gidiyoruz, iniyoruz, biniyoruz stres oluyoruz. Hayvan dediğimiz varlık kafasını önüne koymuş; otu biliyor, yeri biliyor. Bir hayvan için araç ne demek araca binmek ne demek başka bir ahıra gitmek ne demek ciddi bir strestir. Zaten hayvanı nakledenler bilir. Hayvanı bir yere taşıdığınız zaman bir iki güne kendine gelmez, yemez, içmez, zayıflar, perişan olur. Hayvanı tekme ile sopa ile elektrikle korkutarak bindirmeyin. Bir kere öncelikle araçlarınız uygun olsun. Araçların korkulukları alçak olmasın koyunu ineği bindiriyorsunuz alçak olduğu için inek bacağını üstüne atıyor hatta kendini atıyor. Çünkü hayvan ‘ben düşerim’ diye hesaplamıyor. Kapıların aralıkları gereğinden fazla geniş olduğunda hayvan kafasını koyuyor, arada kalıyor. Hatta küçükbaş aradan sıvışmaya çalışıyor. Yazın hayvan taşıyanlar hayvanı güneşten kışın yağmur ve kardan korumak için aracın üstünü örtmeli. Araca sığabilecek sayıda hayvan yükleyelim. Araca 5 hayvan sığıyorsa ikinci sefer yapmamak için 7 hayvan yüklemekten vazgeçin. Araçlarınızda ‘hayvan taşıyor’ diye levha bulunsun hem parlak olduğu için karanlıkta yanınızdan geçen araçların bilmesi lazım. Araçların kasa zemini tırtıklı sac olacak. Bakıcı arka bölmeyi görebilecek şekilde arada bir pencere olacak. Hayvan bindirme sırasında rampanız olacak. Aynı araçta inek ile tosun, inek ile koyun, boynuzlu ve boynuzsuz, dana ile öküz taşınmaz.”

Solhan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Erhan Tezel de hayvanların taşınmasında satışına veya kesimine kadar olan evreler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN