• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

CEFAKAR ANNEYE ANLAMLI ÖDÜL

18 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2064 defa okundu.
CEFAKAR ANNEYE ANLAMLI ÖDÜL

Öğrencilerini sınava götürürken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden A. Veli Tuğa’nın isminin verildiği okulda düzenlenen Anneler Günü programında eşi Hediye Tuğa’ya “Yılların En İyi Annesi” ödülü verildi.

Öğretmen Veli Tuğa Ortaokulu ile Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu’nda ‘Anneler Günü’ programı düzenlendi. Düzenlenen programda anlamlı ödül okula ismi verilen A.Veli Tuğa’nın eşine verildi.

Öğretmen Veli Tuğa Ortaokulu ile Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu’nun düzenlediği ‘Anneler Günü’ programında katılımcılara okula ismi verilen Öğretmen Veli Tuğa’nın hayat hikayeti ile okulun tarihçesi  hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

Okulda düzenlenen programa, A. Veli Tuğa’nın eşi Hediye Tuğa ile çocukları da davet edildi.

Program’da okul öğretmenlerinden anne olan Mine Deniz’in çocuğundan annesine olan mesajının videosu yayımlanınca anne Mine Deniz, yapılan bu süprüz karşısında şaşkınlık yaşarken salonda duygusal anlar yaşandı.

10 Haziran 1990 tarihinde öğrencilerini yatılı okul sınavına götürürken geçirdiği bir elim trafik kazası sonucu yaşamını yitiren A. Veli Tuğa’nın ölümünden sonra yaşamını iki kız ve iki erkek çocuğu olan 4 evladına adayan Anne Hediye Tuğa, “Yılların En İyi Annesi” seçilerek plaket verildi.

Yaşamını çocuklarına adayan ve onların geleceği ile hayırlı evlat olmaları için mücadele eden anne Hediye Tuğa’ya verilen plakette, “Vefanın, sadakatin ve sabrın timsali olan siz değerli annemizi tebrik eder, anneler gününüzü kutlarız.” İfadeleri yer aldı.

Bu anlamlı ödülü alan Hediye Tuğa’yı çocukları da yalnız bırakmadı.

ÖĞRETMEN VELİ TUĞA KİMDİR?

Veli Tuğa, 09.03.1957 tarihinde Bingöl ili Genç ilçesi Pınaraltı köyünde dünyaya geldi. Çocukluğunu köyde geçiren Veli Tuğa,1964 -1965 Eğitim Öğretim yılında Solhan Yatılı Bölge Okulunda (YİBO) ilk okulu ,1971-1972 Eğitim Öretim yılında Bitlis ili Tatvan Yatılı Bölge Okulu orta kısmından, aynı yıl Mersin ilk Öğretmen Okulunda Eğitimine devam ederek 1975-1976 öğretim yılında mezun oldu.

Öğretmen olarak ilk görevine 11.10.1976 tarihinde Bingöl ili Genç ilçesine bağlı Alaattin köyünde başlayan Öğretmen Veli Tuğa sırasıyla; Muş ili merkez Çatban köyü öğretmenliği, Bingöl ili Solhan ilçesi Dilektepe köyü,yazmalı mezrası ilk okulu öğretmenliği ve aynı ilçede Merkez Atatürk ilk okulunda 03.10.1988 tarihinde göreve başlamıştır .Yaklaşık 3 yıl aynı okulda öğretmenlik yaptıktan sonra 19.02.1990 tarihinde müdür yardımcısı olarak görevine devam etti.

OKULA İSMİNİN VERİLMESİ

Okul tarihçesinde yer alan bilgiler;

Öğretmen A.Veli Tuğa,”Öğretmenin evi okul, ailesi, ailesi öğrencileridir.” ilkesine sımsıkı bağlı, okulda çalışkanlığıyla, dürüstlüğüyle çevresinde örnek insan olarak gösterilen bir kişiliğe sahip olup, bu nedenle meslek yaşantısı süresince Amirleri tarafından takdir ve teşekkür ile taltif edilmiş olan A. Veli Tuğa öğrencilerini 10.06.1990 tarihinde yatılı okul sınavına götürürken Bingöl merkezine 5 km kala geçirdiği bir elim trafik kazası sonucu şehit olmuştur.

Bir örnek kişiliğinden ötürü yeni açılan merkez okuluna adının verilmesi ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün teklifleriyle bildirilmiş olup, vilayet makamının da bu ismi benimseyerek okulumuza adının verilmesi tüm öğretmenler olarak onur verici bir olay olarak karşımıza çıkmaktadır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN