• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

CANLARINI SİPER EDİYORLAR

13 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
777 defa okundu.
CANLARINI SİPER EDİYORLAR

Kar kalınlığının iki metreyi aştığı yüksek kesimlerde, hastaların imdadına İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) koşuyor. Bingöl’de hastaların imdadına koşan UKME, çığ tehlikesinin olduğu bölgede 2 hastayı 8 saatlik çalışmayla kurtardı.

Son 25 yılın en sert kışının yaşandığı Bingöl’de, kırsal kesimde hayat durma noktasına geldi. Kar kalınlığının iki metreyi aştığı yüksek kesimlerde, hastaların imdadına İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) koşuyor.

CANLARINI SİPER ETTİLER

Solhan’a bağlı Kırık Köyü yukarı ve aşağı otluca mezralarında iki hasta olduğu ihbarını alan UMKE, hazırlıklarını tamamladıktan sonra 6 kişilik ekiple ihbarda belirtilen mezraya gitmek için yola koyuldu. Kırık Köyü’nden sonra paletli ambulansla yola devam eden ekip, kar kalınlığının bir metreyi aştığı bölgede güçlükle ilerledi. Yoğun tipiden dolayı yolu görmekte güçlük çeken ekipler, zaman zaman karla kaplı yolda yürüyerek paletli ambulansa yön gösterdi.

ÇIĞ TEHLİKESİNE RAĞMEN HASTALARA ULAŞTILAR

İki kez çığın düştüğü Yukarı Otluca mezrasına paletli ambulansa ile ulaşamayan ekipler, yaklaşık 500 metre yürüyerek bacağında ödem oluşan Mehmet Yıldız’a ulaştı. İlk müdahalesi yapılan Yıldız, battaniyeye sarılarak köylülerin yardımıyla paletli ambulansa kadar taşındı.

Dönüş yoluna geçen ekipler, Aşağı Otluca mezrasında kalp rahatsızlığı bulunan 64 yaşındaki Filit Temiz’i de paletli ambulansa alarak yola koyuldu. Zorlu ilerleyişin ardından Kırık Köyüne ulaşan ekipler, hastaları 112 sağlık ekibine teslim etti. Zorlu operasyonu 8 saatte tamamlayan UMKE, başarılı bir kurtarma operasyonuna daha imza attı.

Bingolonline

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN