• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

ÇANAKKALE ZAFERİ

20 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1165 defa okundu.
ÇANAKKALE ZAFERİ

“Çanakkale Zaferi; Dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiğini, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşı’mızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu zaferdir.”

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma programı Solhan Hükümet Konağı önündeki Atatürk büstüne çelenklerin sunumu ile başladı. Akabinde şehit ailesi ziyareti ve şehit mezarına ziyaret yapıldıktan sonra Solhan Belediyesi Kültür Merkezinde programa devam edildi.

Programa; Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Güler, kurum amirleri ve çok sayıda Solhanlı katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Solhan Garnizon komutanlığında görevli personel Üsteğmen Önder Başaran tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Programda; 28 Ağustos Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Çanakkale Destanı’ adlı sinevizyon gösterisi sunulup ‘Çanakkale İçinde’ türküsünün Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi müzik öğretmeni Esranur Taş eşliğinde seslendirildi. 28 Ağustos Ortaokulu öğrencileri tarafından ‘Çanakkale’nin Son Kahramanları’ adlı tiyatrosunun gösteriminden sonra okul öğrencilerinde Esma Doğu tarafından ‘Çanakkale Şehitlerine’, Esra Turgut tarafından ‘Dur Yolcu’ ve Sena Gürbüz tarafından ‘Bayrak’ adlı şiirler okundu.

Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yapan Üsteğmen Önder, “Bugün; Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler gününü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi; Dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiğini, olayların akışı üzerindeTürk Milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşı’mızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milleti’nin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıkların doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azmi mücadelesi olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz Çanakkale Boğazı’nda aylar boyunca devam eden bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 300 bin askerimizin şehit olduğu ve savaşlarda düşman donanmaları çok ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale savaşlarının denizle ilgili kısmı 18 Mart 1915 tarihinde düşman gemilerinin Türk topçusu karşısında ağır kayıplar vererek geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır.  Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşman kuvvetleri bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denemişler böylece İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait ve Anzak adı verilen askeri güçlerle 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı 19 tümen komutanı Mustafa Kemal Atatürk ‘süngü tak’ emrini vererek yıllarca Türk milletinin hafızasından silinmeyecek olan ‘ben size taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içerisinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir’ sözlerini söylemiştir. Böylece o güne kadar tarihin yaşanmış en büyük siper savaşı başlanmış ve uzun süren mücadeleler sonrasında bugün Anadolu topraklarının bağımsız olarak yaşamamızı sağlayacak olan büyük bir Zafer kazanılmıştır.” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN