• Dolar Alış / Satış: 18.504 / 18.537
  • Euro Alış / Satış: 17.923 / 17.956
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:04
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:41
  • Akşam: 18:14
  • Yatsı: 19:40

Çanakkale Şehitleri Anıldı

22 Mart 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1478 defa okundu.
Çanakkale Şehitleri Anıldı

Çanakkale Zaferinin 99. Yıldönümü münasebetiyle Solhan’da bir program düzenlendi. Düzenlenen programda Çanakkale zaferi anlatıldığı gibi Çanakkale konulu video gösterisi yapıldı.

 Çanakkale Zaferinin 99. yıldönümü ve "18 Mart Şehitler Günü" Anma günü programı saat:10.00’da Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

18 Mart Şehitleri Anma günü törenine İlçe Kaymakamımız Şeref Aydın, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mustafa Özdemir, Solhan Belediye Başkan V. Yılmaz Kırım, İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Yurdaer, Arakonak Belediye Başkanı Nazmi Çalışan kurum amirleri, şehit yakınları, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenklerin sunulmasıyla başlayan anma programı 10.30’da Halk Eğitim merkezi Müdürlüğü Gazi Hâkim Behçet Tufan Turan konferans salonunda devam etti. Öğretmen Hüseyin Artunç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Nurullah Azak’ın açılış konuşmasıyla başlayan program Solhan Askerlik Şubesi Başkanı Personel Üstteğmen Yavuz Erek’in günün anlam ve önemine dair bir konuşmasıyla devam etti.

Çanakkale; Unutulmamıştır, unutulamaz da…

Çanakkale’nin iman gücünün silahları yendiği büyük bir zafer ve Anadolu insanının tek vücut olduğu bir destan olduğunu söyleyen Öğretmen Hüseyin Artunç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Nurullah Azak, Çanakkale; aklın sınırlarını zorlayan, mucizelerin yaşandığı bir zaman dilimidir. Hakka tapan insanların, bağımsızlığını şehid olarak hak ettikleri yerdir. Bir ölüm değirmenidir. Gidenlerin dönemeyeceklerini bildikleri bir yolculuktur. Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir yerdir. Şairin ifadesiyle Bedr’in aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır. Eğitimli nice genç nesilleri yutan bir kahramanlık destanıdır. Bu öyle bir destandır ki, Gözler hala onunla yaşarır, yürekler onunla ürperir, düşünceler onunla yücelir, bugün meydana gelmiş gibi canlıdır. Unutulmamıştır, unutulamaz da… Çünkü o anaların gözyaşı, milletimizin onur ve şerefini koruma sevdası, şehidimizin canı ve kanıdır. Bu öyle bir zaferdir ki iman ve azmin, güç ve kuvvetinin canlı belgesi; mağrur ve zalim küfrün Hakkın karşısında mağlubiyeti,maddenin mana özünde ezilip yok olmasıdır. Çanakkale,Sultan V. Mehmed Reşad’ın 27 Mayıs 1915,Askeri Mükellefiyet Kanunu’nda değişiklik yaparak lise talebelerini dahi cepheye çağırmış,15 yaşın üstündeki eli silah tutan bütün gençlerin dahi, gönüllü olarak Mahşerin İrfan Ordusuna katıldığı,Okuldan Çanakkale’ye gidildiği ve şehitlik mertebesiyle darı ahirete diploma alındığı bir destandır.” İfadelerini kullandı.

“Tarih toplumların hafızasıdır. Geçmişimiz ile geleceğimiz arasındaki en önemli bağdır. Günümüz toplumların en önemli çıkmazı yeni nesilleri geçmişi ile buluşturamamak, geçmişin değerlerini benimsetememektir.” diyen Azak, Öğretmen Hüseyin Artunç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak bugün sadece şehitlerimizi anmakla yetinmeyip ilçemizdeki 4 Lise ve 8 ortaokulun katılımıyla 17 Kur’an-ı Kerim Hatimi okunmuş ve 510 öğrenci bu etkinliğe gönüllü olarak katıldığını aktardı.

“Çanakkale Zaferi; Bir Prestij ve Azmin Mücadelesi Olmuştur”

“Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu ve yüce Türk ulusunun kahramanlık ve fedakarlık doruk noktasına ulaştığı, bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur.” Diyen Solhan Askerlik Şubesi Başkanı Personel Üstteğmen Yavuz Erek, “Çanakkale Zaferi; kahraman askerimizin cihanı hayrete düşüren iman ve kahramanlık destanıdır. Bu zafer; milletimizin iman ve azminin metanet ve gücünün açık bir göstergesidir. Çanakkale Zaferi; vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk Milleti’nin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır” şeklinde konuştu.

“Çanakkale Yolun Sonu”

Günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmanın ardından “Çanakkale Zaferi” adlı video gösterisi yapılmasından sonra Öğretmen Hüseyin Artunç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinden İrem Tan tarafından “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirin okunması, Öğretmen Hüseyin Artunç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinden Sibel Altun tarafından “Eledim, Eledim” türküsü seslendirildi, Öğretmen Hüseyin Artunç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinden Onur Verdi tarafından “Bir Yolcuya” adlı şiirin okunmasıyla program devam etti. Programın akabinde Öğretmen Hüseyin Artunç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden Ahmet Öz’ün yönetiminde “Çanakkale Türküsü” oratoryom gösterisi yapıldı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla yapılan “Çanakkale Yolun Sonu” Filmin Kısa Tanıtımı yapıldı. Filmin tamamı ise saat 15.30’da Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu Sinema salonunda gösterimi öğrencilere yapıldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN