• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

“ÇANAKKALE, BU ÜLKENİN MAYASIDIR”

21 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
603 defa okundu.
“ÇANAKKALE, BU ÜLKENİN MAYASIDIR”

Çanakkale’nin bu ülkenin mayası olduğunu belirten Okumuş, “Çanakkale’de; Üsküplüsü, Kerküklüsü, Haleplisi, Türkiye’nin belki her vilayetinden şehitlerimiz var. Yani biz Balkanlardan Ortadoğu’ya, Anadolu’ya 250 bin üzerinde şehitleri olan bir medeniyetin varisleriyiz. Bunu unutmamamız lazım.” dedi.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde 18 Mart Çanakkale Şehitleri’ni Anma programı düzenlendi. Düzenlenen programa, Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Kurum Amirleri ve vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Solhan Yatılı Bölge Okulu öğretmeni Mücahit Başçı tarafından yapıldı.

Başçı, günün anlam ve önemine binaen programın açılışında yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Çanakkale öyle bir destandır ki gözler hala onun da yaşarız, yürekler onunla ürperir, düşünceler onunla yücelir. Bugün meydana gelmiş gibi canlıdır, unutulmamıştır, unutulamaz da… Çünkü o, anaların gözyaşı, milletimizin onur ve şerefini koruma sevdası, şehidimizin canı ve kanıdır. Bu öyle bir zaferdir ki, iman ve azmin, güç ve kuvvetinin canlı belgesi; mağrur ve zalim küfür hakkın karşısında mağlubiyeti, maddenin mana özünde ezilip yok olmasıdır. Çanakkale; Sultan V. Mehmet Reşad’ın 27 Mayıs 1915 askeri mükellefiyet kanununda değişiklik yaparak lise talebelerini dahi cepheye çağırmış, 15 yaşın üstündeki eli silah tutan bütün gençlerin dahi, gönüllü olarak mahşerin irfan ordusuna katıldığı, okuldan Çanakkale’ye gidildiği ve Şehitlik mertebesi ile darı ahirete diploma alındığı bir destandır. Tarih toplumların hafızasıdır. Geçmişimiz ile geleceğimiz arasındaki en önemli bağlıdır. Günümüz toplumların en önemli çıkmazı, yeni nesilleri geçmişi ile buluşturamamak geçmişin değerlerini benim sitem emektir. Ecdadı yeni nesillerle buluşturmak, bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Çünkü tarihi bilinmeyen, hatırlamayan milletler; hafızasını kaybetmiş insanlara benzer. Çanakkale gerçeği, bizim manevi değerimizin zirvesidir. Bedrin aslanlarının ruhunu 20. yüzyılda yansıtan asli değerimizdir. Farkına varamadığımız değerimizdir Çanakkale. Çanakkale ile ilgili bilgiler, savaşın şiddeti, önemleri çokluğu, Çanakkale’nin geçirmezliği ile sınırlı. Peki 250 bini aşan şehit ve bir o kadar Gazi’den geriye bugüne kalan nedir? Çanakkale’den bugüne kalan bir Anadolu kardeşliği ruhudur. Neredeyse her vilayetinde, her mahallenin bir Çanakkale şehidi vardı bu ülkede. Çanakkale, bizim yüreğimize düşen ateştir. Bugün Çanakkale’den almamız gereken hisse; bir tek oğlunu dahi sırtını sıvazlar gözyaşlarını içine akıtan O Ana’yı, yeni evlendiği kocasını ertesi gün cephe gönderen gelini, bir daha geri gelmeyeceğini bildiği halde evladının gözünün içine baka baka ‘Allah’a emanet ol’ diyen o babayı anlamak ve o hislere tercüman olmaktır. Bugünün nesillerine bu hakikati anlatmaktır. İşte Çanakkale gerçi; o gelinin, annenin ve babanın yüreğindeki hakikatte saklıdır.  Gençlerimiz Çanakkale’yi sadece bir savaş olarak görmemeli, bir varoluş mücadelesi olarak bilmelidir. “Çanakkale, iman dolu göğüslerin düşmanı mağlup ettiği yerdir.” Bir milletin en büyük sermayesi, depolardaki silahlardan çok iman dolu neslidir.”

 “ÇANAKKALE, BU ÜLKENİN MAYASIDIR”

18 Mart Çanakkale Şehitleri’ni Anma programında konuşan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl dönümü kutlu olsun. Çanakkale şehitlerimizi ve bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. 18 Mart 1915’ten 7 Ocak 1916’ya kadar devam eden İngiliz ve Fransız donanmalarının Çanakkale’yi geçememeleri özellikle bizim tarihimizde çok önemli tarihi pozisyonunu, tarihi konumda, tarihi anlamda olan bir muhasaradadır. Çanakkale, bu ülkenin mayasıdır. Üsküplüsü, Kerküklüsü, Haleplisi, Türkiye’nin belki her vilayetinden var. Yani biz Balkanlardan Ortadoğu’ya Anadolu’ya 250 bin üzerinde şehitleri olan bir medeniyetin varisleriyiz. Bunu unutmamamız lazım. Biz tarihte Osmanlı Müslüman tebası olarak İngiliz’den Fıransız’a birinci dünya savaşında devam etmekte olan bir cephe savaşında direndik. Ben genellikle bu tür programlarda konuşulmayan mevzuları aktarmaya çalışıyorum. Dün haberlerde görmüşsünüz TSK Afrin’de bayrağı dikti. Yani hainleri, teröristleri attı. Afrin’in yukarıdan çekilmiş bir resmi var. Yolları düzgün, elektrik tesisatları var, binalar yerinde. Bir sıkıntı yok. Bir de Amerika’nın aldığı Rakka’nın resmi var. Yollar, evler, binalar perişan edilmiş. Biz gittiğimiz yere merhametli, şefkatli gidiyoruz, adaletli davranıyoruz. Biz gerçekten böyle bir medeniyetiz. Biz de düşene tekme atmak yoktur. Çanakkale’de de bu açık ve netti. İngilizler sayısız savaş suçları işlediler. 1906 Cenevre’de savaş suçları sözleşmesi imzalandı. Daha önce imza atan devletlerin taraf olduğu bir anlaşma vardı. Cenevre sözleşmesinde savaş suçları tanımlanmıştı. Mesela Kızılay ve Kızılhaç bayraklarının çekildiği yer vurulmaz, sivil yerleşim yerleri vurulmaz, hastaneler vurulmaz, kutsal mabetler vurulmaz. Buna rağmen İngilizlerin antlaşmaları ihlal ettiği bir kaç maddeyi size sayacağım. İngilizler Kızılay bayrağının çekili olan birçok hastanelerimizi vurmuştur. Tanin gazetesinin yazdığına göre; bizim tarafımızdaki yaralıları belki şehitleri ve saire toplanma kamplarını vurmuşlardır. Savunmasız yaralılarımızı haince ve alçakça vurmuşlardır. Hatta sahra gemilerini bile vurmuşlardır. İngilizler Çanakkale’de çeşitli köyleri vurmuşlardır. Bugün bunu Amerika Suriye’de yapıyor. İngilizler bunu bile, isteye yapmışlardır. Bunu da unutmamamız lazım. Domdom kurşunu yedim türküsü var. Cenevre sözleşmesinde domdom kurşunu da yasaklanmıştı. İngilizler domdom kurşununu da kullanmışlar. Şimdi Beşar Esed’in Suriye’de kullandığı sarin gazının aynı şekilde boğucu bir gazı İngilizler Çanakkalede kullanmışlar. Bunun ilk defa kullanıldığı yer Çanakkale’dir. Bugün Suriye’de kullanılan gazı bizim dedelerimiz 103 yıl önce soludular. İngilizler bunun dışında dezerfarmasyon yapmışlar. Birçok asker sakat kalmıştır. Mutlak surette Çanakkale o zaman geçilseydi Osmanlı beş yıl daha önce işgal edilip alınacaktı.” şeklinde konuştu.

Kaymakam Okumuş’un konuşmalarının akabinde ‘Bir Destandır Çanakkale’ slayt gösterimi yapılıp öğrenciler tarafından şiirler okundu. Mehmedin Vedası adlı sahne oyununun ardından Çanakkale’yi Anmak ve Anlamak oyunu sahnelendi. Öğretmen Yusuf Sarı tarafından ‘Çanakkale Şehitlerine’ okunup Çanakkale Türküsü eşliğinde Diriliş Sahne oyunu ile program sona erdi.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN