• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

ÇANAKKALE BİZE BÜYÜK BİR MESAJDIR

21 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1197 defa okundu.
ÇANAKKALE BİZE BÜYÜK BİR MESAJDIR

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma günü programda konuşan Kaymakam Okumuş, “18 Mart 1915 bizim nasıl olmamız gerektiğine dair, o şehitlerimizin azizi hatıralarını hayata geçirme adına biz 18 Mart’ta 250 bin kişi bütün memleketin birçok yerinden birçok vatan evladını toprağa gömdük. Bu bize çok ciddi bir mesajdır.” dedi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma günü münasebetiyle Solhan’da bir program düzenlendi. Düzenlenen programda günün anlam ve önemine binaen konuşmalar yapılırken öğrencilerin hazırladıkları tiyatro gösterileri sahnelendi.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde 18 Mart Çanakkale Şehitleri’ni Anma programı düzenlendi. Düzenlenen programa, Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Kurum Amirleri, Siyasi parti temsilcileri ve adayları ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

“TARİH TOPLUMLARIN HAFIZASIDIR”

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşması Atatürk Ortaokulu Müdürü Nurullah Azak tarafından yapıldı.

Açılış konuşmasına 15 Mart tarihinde Yeni Zelanda’da terör saldırı ile şehit olanlara Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Azak, “Bu öyle bir destandır ki, Gözler hala onunla yaşarır, yürekler onunla ürperir, düşünceler onunla yücelir, bugün meydana gelmiş gibi canlıdır. Unutulmamıştır, unutulamaz da. Çünkü o anaların gözyaşı, milletimizin onur ve şerefini koruma sevdası, şehidimizin canı ve kanıdır. Bu öyle bir zaferdir ki iman ve azmin, güç ve kuvvetinin canlı belgesi; mağrur ve zalim küfrün hakkın karşısında mağlubiyeti, maddenin mana özünde ezilip yok olmasıdır. Çanakkale, Sultan V. Mehmed Reşad’ın 27 Mayıs 1915 Askeri Mükellefiyet Kanunu’nda değişiklik yaparak lise talebelerini dahi cepheye çağırmış, 15 yaşın üstündeki eli silah tutan bütün gençlerin dahi, gönüllü olarak Mahşerin İrfan Ordusuna katıldığı, Okuldan Çanakkale’ye gidildiği ve şehitlik mertebesiyle darı ahirete diploma alındığı bir destandır. Tarih toplumların hafızasıdır. Geçmişimiz ile geleceğimiz arasındaki en önemli bağdır. Günümüz toplumların en önemli çıkmazı yeni nesilleri geçmişi ile buluşturamamak, geçmişin değerlerini benimsetememektir. Bugün Çanakkale’den almamız gereken hisse, bir tek oğlunu dahi sırtını sıvazlayıp gözyaşlarını içine akıtan O anayı, yeni evlendiği kocasını ertesi gün cepheye gönderen Gelini, bir daha geri gelmeyeceğini bildiği halde evladının gözünün içine baka baka “Allaha Emanet Ol” diyen o babayı anlamak ve o hislere tercüman olmaktır. Çanakkale zaferi ile birlikte şehitler günü olarak da andığımız bu anlamlı zafer gününde aziz şehitlerimizi huzurlarınızda minnet ve şükranla anıyorum.” şeklinde konuştu.

ÇANAKKELE BİZE BÜYÜK BİR MESAJDIR

Yeni Zelanda’da katledilen vatandaşları rahmetle anarak konuşmalarına başlayan Solhan

Kaymakamı Fatih Okumuş ise, şu ifadeleri kullandı; “Mart ayı dert ayı derler. 16 Mart 1988’de ise Halepçe katliamı olmuştu. Çocuklar ‘anne elma kokusu geliyor’ diyorlardı. Orda da başka bir zalim tarafından 5 bin civarında vatandaş katledildi. Yine 18 Mart 1915’de Çanakkale’de, 1914’ün sonu yine Sarıkamış. 14-15 yılları, Mart ayı hem İslam memleketleri açısından hem de Türkiye’miz açısından çok acılı, çok sıkıntılı geçmiş. Türkiye Osmanlı devleti olarak 1912’den 1922’ye kadar bu ülkenin gençleri, aydınları, vatandaşları, değerleri, kıymetleri doğrandı. Balkan harpleri, dünya savaşı, kurtuluş savaşı, Yeni Zelanda, Halepçe üst üste koyduğumuzda almamız gereken dersler var. Kesin olarak şunu iyi bilmeliyiz ki, kültürümüz itibariyle, medeniyetimiz itibariyle, milliyetimiz itibariyle birlik ve beraberliğimize çok kıymet vermeliyiz. Ben Çanakkale savaşının Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucu manifestosu olarak görüyorum. Metin olarak istiklal marşıydı ama 18 Mart 1915 bizim nasıl olmamız gerektiğine dair, o şehitlerimizin azizi hatıralarını hayata geçirme adına biz 18 Mart’ta 250 bin kişi bütün memleketin birçok yerinden birçok vatan evladını toprağa gömdük. Bu bize çok ciddi bir mesajdır. Güçlü olmak zorundayız. Yani propagandamızı da biz yapacağız, lafımızı da biz söyleyeceğiz, adalet, hakkaniyet, iyilik güzelliğin hakim olabilmesi için insanların güçlü olması gerekiyor. Çanakkale ve müteakip harplerde vefat edenlere, emeği geçenlere Gazi Mustafa Kemal’e bütün askerlerimize rahmet diliyorum.”

Program ilçedeki tüm ortaokullar arasında, “Çanakkale ve Şehitlik” Konulu Resim ve Şiir yarışmalarında derece elde eden öğrenciler ödüllendirilerek sona erdi.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN