• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

CAMİLERE YÖNELİK SALDIRILAR TÜYLERİMİZİ ÜRPERTİYOR

15 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
735 defa okundu.
CAMİLERE YÖNELİK SALDIRILAR TÜYLERİMİZİ ÜRPERTİYOR

Solhan’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, yaptıkları yazılı basın açıklamasında “Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi Fatihpaşa (Kurşunlu) Camii’nin PKK tarafından yakılması ve ardından, Mardin`in Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde camilere yönelik saldırılar tüylerimizi ürpertiyor adeta.” denildi.

Solhan’da faaliyetlerini sürdüren İHH Solhan Şubesi, Solhan Çağrı-Der, Eğitim Bir-Sen Solhan İlçe Temsilciliği, Solhan-Der, Kamaran Tutel Derneği ve Genç Memur-Sen Solhan Temsilciliği ortak yazılı basın açıklaması yaptılar.
“Tarihe kara bir leke olarak düşülecek olaylar yaşanıyor ülkemizde” diye başlanan açıklamada “Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi Fatihpaşa (Kurşunlu) Camii’nin PKK tarafından yakılması ve ardından, Mardin`in Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde camilere yönelik saldırılar tüylerimizi ürpertiyor adeta.” denildi.
STK’lar tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında; “Malum yeryüzünde ilk yapılan mabet ya da yapı Kâbe-i muazzamadır. Dünyada bulunan bütün mescitler Kâbe`nin birer şubeleri ve İslâm’ın şiarıdırlar. Peygamberimiz; “Yeryüzünde Allah’ın evleri; mescitlerdir.” diye buyurmaktadır. Kulluğun Allah’a (cc) has kılındığı mekanlar olan Camilere, ancak zalimler ve İslâm’a tahammül edemeyenler zarar verirler. Ebreheler ile başlayıp, Moğol barbarlığıyla devam eden mukaddesat düşmanlığı, ülkemizde bazı çevrelerce hortlatılmaya çalışılıyor. Çağdaş Ebreheler ve zamane Moğollar şunu iyi bilmeli ki, tarihin çöplüğü zalimlerin elim sonlarıyla doludur. Mabedlerimize uzanan necis ellere sesleniyoruz; bu dünyada rezil ve ahirette helak olacaksınız. Zira Rabbimiz buyuruyor ki; “Allah’ın mescitlerini, içlerinde Allah’ın isminin anılmasından meneden ve onların harap olmalarına çalışan kimselerden daha zâlim kim olabilir! İşte bunlar, oralara korka korka girmekten başka bir şey yapmazlar. Bunlara dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır.”(Bakara -114) Allah indinde Kabe’nin taş taş yıkılmasından daha daha önemli bir mevzu vardır ki, o da bir Müslüman’ın kanının dökülmesidir.” İfadeleri kullanıldı.
“SOKAKLARIMIZI HARABEYE, MESCİDLERİMİZİ VİRANEYE ÇEVİREN ZİHNİYETİ KINIYOR VE LANETLİYORUZ”
“PKK’nın çatışmaları kırsal alanlardan şehir merkezlerine taşımasıyla birlikte başta Sur ilçesi olmak üzere, bölgenin birçok yerinde, onbinlerce ailenin, talan edilmiş mahalleler ve viraneye dönmüş evlerini bırakıp göç etmesine neden olan bu çatışma ortamı derhal sonlandırılmalı.” Denilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Zira çatışmaların şehir merkezlerine taşınmasıyla birlikte bir bütün olarak halk mağdur olmakta, çocuklar katledilmekte, hastalar hastanelerde tedavi edilememekte, hayvanlar dahi zarar görmektedir. Tarihi mekânlarımız ve İslam’ın şiarları olan camiler, medreseler mevzi ve karargâh olarak kullanılmaktadır. Sivil halkın bulunduğu mekânlara hendekler kazmak, barikatlar kurmak, bomba düzenekleri yerleştirmek, mayınlar döşemek ve roketatarlar kullanmak halkımızın maddi ve manevi olarak mağdur olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle halkın benimsemediği, destek vermediği, sahiplenmediği öz yönetim ilanlarına karşı bölgenin tüm dinamikleri bu konuda seslerini yükseltmeli ve bu zulme mani olmak için elinden gelen tüm gayreti sergilemelidir.
Müslüman diyarında, garip kalmış Camilerimizi ilkin, cami yarenlerini camiden uzaklaştırmak suretiyle Camilerimizin içini boşaltan 28 Şubat zihniyeti yaktı ve akabinde Camilerden uzaklaştırılan neslin canileri yaktı. Son olarak, sokaklarımızı harabeye, Mescidlerimizi viraneye çeviren zihniyeti kınıyor ve lanetliyoruz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN