• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

“Çalışmalarımız Halk İstişaresi ile Yapılıyor”

7 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1190 defa okundu.
“Çalışmalarımız Halk İstişaresi ile Yapılıyor”

Göreve geldiği süre içinde yaptığı hizmetleri ve geleceğe dair planladığı hizmetleri anlatan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, yaptıkları işleri halk ile istişare ederek gerçekleştirdiklerini söyledi.

 Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, yaptığı ve yapacağı hizmetlere dair basına değerlendirmede bulundu.

Hizmetlerinin uzun vadeli olmasını hedeflediklerini,  yap-boz sistemi ile günü kurtarma amaçlı çalışmadıklarını belirten Yıldız, “Seçimin akabinde görevi devir alır almaz, elimizdeki projeleri, var olan mali durumu istişare etmek için Ankara’ya destek amaçlı ziyaretler yapıyoruz. Bu her ilçe belediyesi için geçerlidir. Kaynak Ankara’dan geliyor, projeler orada ‘Olur’ alıyor, dolayısıyla oradan ne kadar koparabilirsek bu ilçe için kâr sayılır” dedi.

İlçe için çok önemli olan ‘Turizm Altyapı Projesi’ içerisinde sosyal tesisler, yürüyüş parkuru, sportif alanlar, dinlenme yerleri ve yeşil alanlarının olduğu ve Solhan’a nefes aldıracak Projenin Kalkınma Ajansı’ndan geçmediğini belirten Yıldız, “ Her şeye rağmen, pes etmiyoruz. İller Bankası vasıtası ile bu hayalimizi gerçekleştirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Solhan’ın kuzey yamacı üzerinde yapmak istedikleri sosyal tesis projelerinin olduğunu ifade eden Yıldız, “ Bu sene henüz bir şey yapamadık ama öncelik sırasına göre hareket ediyoruz. İnşallah Sayın Bakanlığımızın da destekleriyle ilçemize bu projeyi kazandıracağız.  Şu anda ilk işimiz, mahalle içindeki yollar, içme suyu ve buna benzer acil durumlar ön plandadır” ifadelerini kullandı.

İki mahalle yolunun ilk defa asfaltla tanıştığını belirten Yıldız,  yeni dönemde yaptıklarını şöyle sıraladı: “20 bin metrekare kilitli taş döşedik. Olukları ve bordür taşlarıyla beraber bu rakam 30 bin kilometreyi geçti. Kilitli parke taşı çalışmalarının yapıldığı mahallelerin dışında asfalt kaplama çalışmaları, yol yapım ve onarımı yaptık. Solhan Yatılı Bölge Okulu, Öğretmen Hüseyin Artunç Endüstri Meslek Lisesi,  Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi yolu,  Şimşirpınar Köyü bağlantısına (Tepe Camii Mevkii) kadar yol yapım ve asfaltlama yaptık. Yeşilova mahallemize bağlı Mezgeft dediğimiz yerleşim alanına Bin 522 metre boru döşeyerek içme suyuna kavuşturduk. Mevcut yollarını stabilize olarak yaptık. Önümüzdeki yıl nasip olursa asfaltlayacağız. İki sondaj çalışması yaptık. İlçenin içme suyu sıkıntısı vardı. Özellikle Ramazan ayında bir mahallemiz bir hafta susuz kalmıştı. 186 metreden güzel bir su bulduk, öncelik olarak Yeşilova mahallemize bağlı Şimşirpınar mahallesine verdik. 135 metreden analizleri çok temiz çıkan ve ikinci sondajımızla ilkbaharla beraber 50 tonluk yeni bir depo yaparak ilçemizin içme suyu sorununu önemli oranda çözmüş olacağız. Amacımız, yapılan işin uzun vadeli olmasıdır. Yap-boz işler yapmak yerine sağlam ve uzun vadeli olmasını hedefliyoruz”

İki Çocuk Parkı Yapıldı

İki adet çocuk parkı yaptıklarını belirten Yıldız, “Boğlan mahallemizde İller Bankası destekli 4 bin metrekare üzerinde çok amaçlı bir parkımız yapılıyor. Ufak tefek işi kaldı. Konum olarak, okula yakın olduğundan,  çocuklar için bir dinlenme yeri durumundadır. Bin 600 metre taş duvarı yaptık. Bin 500 metre perde duvar yaptık. Bazı yerlerde beş metre yükseklikte duvarlar olarak yapıldı. Yeni imara açılan yerlerin yollarını yaptık. Önümüzdeki sene inşallah bu yollarımızı kilitli taşlarla döşeyeceğiz. Bunun yanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir adet büyük çöp kamyonu aldık. Bakanlık görüşmelerimiz sonuç verdi, 100 adet çöp konteynırı sözünü aldık. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na sunduğumuz açık alan spor kompleksi projemiz var. İlk görüşmelerimiz olumlu geçti. Bakanlıkça gelen ekip, alanı yerinde keşif yaptılar. Eş kaynaklı bu projede, futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortu gibi çocuk oyun alanları ve mesire alanlarının olacağı tesis projemiz Bakanımızın da destekleriyle olabileceğini umuyorum” ifadesini kullandı.

“Yapılacakları Halk İle İstişare Ediyoruz”

Seçim taahhütlerinde var olan mahalle toplantılarının ilkini yaptıklarını belirten Yıldız, “Yaptığımız ve yapacağımız hizmetleri halkımız ile istişare edince, halk kendini işin içinde hissederek, sahiplenme duygusu ile yaklaşıyor. Bundan sonra her mahallede aylık düzenli toplantılar yapacağız” dedi.

Göreve geldikten sonra jeoloji mühendislerini ilçeye davet ettiğini ifade eden Yıldız, “Yaptığımız araştırmaya göre Boğlan ve Halimepınar mahallelerimizin tamamen sırtı dağa dayanan yerlerde zemin artı iki kat verilmiş. Bizim çalışmamızda en sağlam zemin bu iki mahallemizde çıktı. Biz belediye meclis kararı ile bu iki mahallemizin kat artışına karar verdik. 2015 yılı itibari ile yeni bir imar planı çalışmamız olacak.  Gelişen ilçemiz için şarttır. Bazı ova olan yerlerde zemin artı 6 kat verilmesine karşıyım. Maalesef daha önceki imar planlaması Ankara’da harita üzerinde yapılmış. İmar gibi bir mesele 50 yıllık bir planlanmadır. Günü kurtarma amaçlı olmamalıdır. Alt yapı, içme suları ve yollar uzun vadede planlanmalıdır. Biz böyle düşünüyoruz ve ona göre çalışıyoruz”  şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN