• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

ÇAĞRI-DER’DEN RAMAZAN TAVSİYELERİ

15 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1060 defa okundu.
ÇAĞRI-DER’DEN RAMAZAN TAVSİYELERİ

Solhan Çağrı-Der, 18 Haziran Perşembe günü başlayacak olan Ramazan ayı hakkında bazı tavsiye ve açıklamalarda bulunurken yapmamız gerekenleri maddeler halinde açıklayıp Ramazan ayının en iyi şekilde değerlendirilmesi konusunda bilgiler paylaştı

 İlçemizde faaliyet yürüten Solhan Çağrı-Der, 18 Haziran Perşembe günü başlayacak olan Rahmet ayı olarak ta adlandırılan Ramazan ayı hakkında bazı tavsiye ve açıklamalarda bulundu. Maddeler halinde yapılan açıklamalarda şu tavsiyelere yer verildi:

1-Oruç tutmak: Ramazan ayı boyunca oruç tutmak her Müslüman kadın ve erkeğe farzdır. Bu günlerde orucu mazeretsiz olarak terk etmek büyük günahtır. Ramazan’da tutacağı orucun yerine senenin diğer günlerinde yıllarca oruç tutsa nafile olarak yine de bu orucun yerini tutamaz. Onun için bu günler için en önemli amel gündüzleri oruç tutmaktır.

2- Teravih namazını kılmak: Teravih namazını Peygamber Efendimiz’in sav kendisi bu güzel namazı kılmış, kıldırmış ve biz kardeşlerine de tavsiye etmiştir. Bu aya özel kıymetli, sevaplı, sevimli bir ibadettir. Özellikle ibadette sabır bilincini aşılayacaktır.

3- Kur’an okumak: Kur’an-ı Kerim bu ayda ve kadir gecesinde indirilmeye başlamıştır. Peygamber Efendimiz (sav) ile Cebrail (as) O’nu bu ayda karşılıklı okurlardı. Ramazan ayı Kur’an ayıdır aynı zamanda. Onun için bu ayda bizlerin Kur’an’la daha fazla haşir/neşir olmamız gerekir. Onu anlamaya, anladıklarımızı hayatımızda uygulamaya çalışmalıyız.

4-Namazları cemaatle kılmak: Her zaman yapmamız gereken ama en çok ihmal ettiğimiz sünnetlerde olan namazlarımızı cemaatle kılmaya bu günlerde daha çok özen göstermeliyiz. Çünkü bu ayda işlenen Salih amellerin mükâfatı diğer zamanlara göre kat kat fazladır. Bizler de sabah namazı başta olmak üzere diğer namazlarımızı da vaktinde cemaatle kılmaya gayret etmeliyiz.

5-Sahur yapmak: Peygamber Efendimiz’in (sav) yaptığı ve bizlere de özellikle tavsiye ettiği çok bereketli, faydalı ve hikmetli bir sünnetidir. Özellikle kısa gecelerde nefsimize ağır gelse bile sırf sünnet diye bu fırsatı değerlendireceğiz. Bunun bizlere nice faydaları ve kazandıracağı sevapları vardır.

6-İftar ettirmek: Allah’ın (cc) bize ikram ettiklerinden biz de Allah’ın kullarına ikram edeceğiz. İftar sofralarımız misafirsiz olmayacak. İmkân ölçüsünde ya bizimle birlikte soframıza birilerini davet edeceğiz ya da komşularımıza pişirdiklerimizden ikram ederek iftar ettirmenin bereketinden faydalanacağız.

7-Kadir Gecesini aramak: Bu ayda en önemli fırsat Kadir Gecesidir. Kur’an’da müjdelendiğine göre bin aydan daha hayırlı. Fakat zamanı belli değil. Ramazanın içinde olduğu kesin, hangi gecede olduğu sır. Arayacağız. Bulmak için her geceyi Kadir diye ihya edeceğiz. Peygamber Efendimiz gibi gecelerimizi ihya edeceğiz. Bize verilen bu büyük mükâfatı her sene yakalamanın gayreti içinde olacağız.

8-Sabretmek: Sabrı öğreneceğiz. Nefsimizi dizginlemeyi, dilimize, gözümüze, kulağımıza, elimize, ayağımıza ve dahi gönlümüze sahip olmayı öğreneceğiz. Daha sonraki günlerde rahat edebilelim. Sabrın karşılığı cennettir. Allah (cc) sabredenleri sever ve onlarla beraberdir. Nefsimize ağır gelen, sonucu itibariyle mükemmel olan bir ameldir sabır.

9-İhsan ve ikramda bulunmak. Allah cc cömerttir, cömertleri sever. Bizler de bu ayda kesenin ağzını açarak ihsan ve ikramı artıracağız. Peygamber Efendimizin en çok sevdiği amellerin başında gelirdi insanlara ikramda bulunmak. Hatta o kadar çok severdi ki, akşam geleni sabaha bırakmadan ihtiyaç sahiplerine ikram ederdi. Bizler de hem zekâtlarımızı mümkünse bu ayda vereceğiz hem de sadakalarımızı artıracağız. Çünkü bu ayda işlenen bir farzın karşılığı diğer aydakilere göre yetmiş katıyla karşılık görecek. Nafilelerin karşılığı ise diğer zamanda işlenen farzlar gibi sevaba vesile oluyor.

10-Tövbe etmek: Her zaman yapmamız gereken bir amel olmakla birlikte bu ayda daha fazla önemli bir amel. Bu ayda kendimize çeki düzen vererek arınmanın tam zamanı. Hazır şeytanlar bağlanmışken, çokça tövbe ve istiğfar etmeli, Rabbimizden bağışlanmamızı istemeliyiz. Allah (cc) tövbe edenleri seviyor. Peygamber Efendimiz (sav) çokça tövbe eder, bizlere de tavsiye ederdi.

12-Açları doyurmak: Allah (cc) her kulunu farklı bir şekilde deniyor. Kimini nimetiyle kimini ise yoksulluk ile. Belki biz nimetiyle denenen kullarından olabiliriz. Hemen diğer kardeşlerimizi düşünmeli, onlarında sofralarını düşünmeli, bize verilenlerden biz de onlara vermeliyiz. Böylece aramızdaki kardeşlerimizi gözetmenin mutluluğunu yaşamalıyız. Onlardan daha büyük sevinci Allah (cc) bize tattıracaktır.

13-Dua etmek: Dua ibadettir. İbadetin özüdür. Bu ayda daha çok dua etmeliyiz. Kendimize, sevdiklerimize, diğer bütün kardeşlerimize dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşmaları için. Bize sunulan bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Ana- babamıza, evladımıza, kardeşlerimize özellikle dua etmeliyiz. Kazanan biz olacağız.

14-İtikâf yapmak: Peygamber Efendimiz (sav) her sene Ramazan ayının son on gününde itikâf yapmış, bizlere de tavsiye etmiştir. Unutulan ve çok sevaplı olan bu ibadeti yeniden hayatımıza taşıyarak ecrinden istifade etmeli ve diğer kardeşlerimize de tanıtmalıyız.

15-Teheccüd namazı kılmak: Peygamber Efendimiz’in (sav) hayatında özel bir yeri olan bu muhteşem ibadeti bizler de hiç değilse Ramazan ayında yaşamağa gayret etmeliyiz. Bizzat Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimizin emri olan teheccüd namazı kadrini bilemediğimiz, bize sunulan çok kıymetli ibadetlerdendir. Nasıl olsa sahura kalkıyoruz. Güzelce abdest alıp hiç olmazsa iki rekat kılıvermek bize dünya ve içindekilerden daha hayırlı olan, yüce rabbimize yaklaştıran bir güzellik kazandıracaktır.

16-Bayram gecelerini değerlendirmek: Kıymetini bilemediğimiz bir başka zaman dilimidir bayram geceleri. Bizzat Sevgili Peygamberimizin (sav) mübarek sözleriyle bu geceler hakkında bizleri uyarmış ve değerlendirmemizi tavsiye etmiştir. Rabbimizin (cc) biz kullarına sunduğu bağışlanma vesilesi olan kıymetli anlardandır. Ne yazık ki çoğu zaman değerlendiremediğimiz ya da unuttuğumuz fırsatlardandır. Rabbimiz bizleri uyanık kullarından eylesin. Amin.

17-Fıtır Sadakası vermek: Ramazan ayında, bayramdan önce her Müslüman kardeşimizin çok dikkat ettiği, fakirlerin hakkı olan, onları bayrama hazırlayan bu sadaka ne de güzeldir. Yüce Rabbimizin koyduğu bütün emir ve yasaklar gibi bu da yerli yerincedir. Fakir kardeşlerimize sunulan Allah’ın bir ikramıdır.

İnşallah bu saydıklarımız ve daha sayamadıklarımız hayırlı amel ve haseneler bizleri Rabbimize daha çok yaklaştıracaktır. Ramazan ayından en güzel şekilde istifade etmenizi diliyoruz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN