• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

ÇAĞRI-DER ‘KUTLU DOĞUM’ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

13 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
988 defa okundu.
ÇAĞRI-DER ‘KUTLU DOĞUM’ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Solhan Çağrı-Der tarafından önceki hafta Elbaşı Köyü’nde başlatılan Kutlu Doğum etkinlikleri Arakonak Beldesi ile Elmasırtı Köyü’nde devam etti.

 Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Solhan Çağrı-Der, tarafından Kutlu Doğum etkinlikleri programları devam ediyor. Önceki hafta Elbaşı Köyü’nde başlatılan Kutlu Doğum etkinlikleri Arakonak Beldesi ile Elmasırtı Köyü’nde devam etti.

Elmasırtı Köyü’nde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğine köy halkı, yoğun ilgi gösterdi.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Bingöl İlahi Grubu tarafından ilahiler seslendirilirken, mevlithan kardeşler de Mevlid-i Şerif okudu.

Programa İlahiyatçı Ali Can İmamoğlu konuşmacı olarak katıldı.

 “EFENDİMİZİ HER YÖNDEN KENDİMİZE ÖRNEK ALMALIYIZ”

Allah Resulü’nden örnekler alarak, hayatımızda uygulamamız gerektiğini belirten İmamoğlu, “Biz çeşitli etkinliklerle yâd etmeye çalışıyoruz. Allah zaten, Resulünü övmüştür. Bize düşen ise burada; Peygamber Efendimizi her yönden kendimize örnek almalıyız ve onun öğretilerini hayatımızın her alanına hâkim kılmalıyız. Peygamberi güzel tanımalıyız. Doğru tanımalıyız. Sadece Peygamber bilgimiz, birkaç sohbetten veya birkaç vaazdan ibaret olmamalı, Peygamber Efendimiz (s.a.v) baştan sona kadar tanıtan kitaplar var, gençlerimiz bunu okumalı ve çocuklarımıza Allah Resulünün hayatını okutmalıyız. Onu iyi tanımalıyız ki, iyi örnekler alabilelim. Doğru tanımasak nasıl doğru olarak alabiliriz ki?” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN ÂLEMLERE RAHMETTİR”

İmamoğlu, “Allah, ‘Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik’ buruyor. Allah Resulünün dünyaya gelişi bir rahmettir. Merhamet vesilesidir, kimler için sadece insanlar için mi? hayır bütün âlemlere rahmettir. Hem insanlar için hem ezilmişler için yerde sürünenler için bütün mustazaflar için bir rahmet olmuştur. İnsanlığa, değer verilmeyen kadına ve diri diri gömülen kız çocuklara rahmet olmuştur. Onların da kurtuluşuna vesile olmuştur. Sadece insanlar için mi hayır? Bütün canlar için bir rahmettir, hayvanlar içinde Allah Resulü bir rahmettir.” Şeklinde konuştu.

ARAKONAK’TA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

Arakonak’ta düzenlenen Kutlu Doğum programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Program, mevlithan kardeşlerin okuduğu Mevlid-i Şerif’in okunmasından sonra Hacı Ali Turgut ve Muzaffer Yarçin’in seslendirdiği ilahiler ile devam etti.

Yapılan etkinlikte konuşmacı olarak katılan ilahiyatçı Molla Zeki Dinç,  Hz. Muhammed (s.a.v)’ın hayatından örnekler vererek, onun hayatını, mücadelesini ve sahabesini en güzel şekilde örnek almamız gerektiğini vurguladı.

Dinç,  konuşmasına, “Hz. Muhammed (s.a.v) bütün hayatını öğrenmemiz gerektiğini belirterek, “571 Mekke’de o kutlu insan dünyaya geliyor. Kendisine verilen Peygamberlik görevi gereği davasını anlatmaya başladıktan sonra, her türlü işkencelere ve zulümlere maruz kalıyor. Allah Resulü (s.a.v)’ın ordusunun azığı bitiyor.  ‘Bir çul getirin ortaya serin,  herkes yanında ne varsa getirsin bunun içine döksün’ diyor. Herkes getiriyor, kimse benimdir demiyor. Ben getirmeyeyim aç kalırım demiyor, hepsi neyi varsa getiriyor ortaya döküyor. Allah Resulü (s.a.v ) ‘Bismillah diyor, yani Allah’ın ismiyle’ diyor. Ellerini duaya kaldırıyor ve sonradan orduda ne kadar kap varsa ne kadar eşyanız varsa getirin ve doldurun diyor. Bütün kaplar dolduruluyor.  Tüm kâinat toplansaydı ve ondan yeseydi yine bitmeyecekti. İşte Efendimize Allah’ın bir yardımıdır. Dolayısıyla Allah’a ve Resulüne dayanan kimse her daim berekette ve kurtuluştadır” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN