• Dolar Alış / Satış: 8.665 / 8.68
  • Euro Alış / Satış: 10.32 / 10.338
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:46
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:48

ÇAĞRI-DER KUTLU DOĞUM ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

7 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1149 defa okundu.
ÇAĞRI-DER KUTLU DOĞUM ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Elbaşı Köyünde ilk defa Kutlu Doğum etkinliği düzenleyen Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Solhan Çağrı-Der, Elbaşı Köyü’nde düzenlediği program ile Kutlu Doğum etkinlikleri stardını verdi.

 Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Solhan Çağrı-Der, Elbaşı (Kasman) Köyünde ilk defa kutlu doğum etkinliği düzenledi. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan Program, Mevlithanların Mevlid-i Şerif okumasıyla devam etti.

Bingöl İlahi grubu ve Solhan Çağrı -Der Kız ilahi grupları tarafından ilahilerin seslendirildiği etkinlikte Zazaca bir konuşma yapan,  Bölgenin tanınmış âlimlerinden Molla Sahap Korkutata, Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’ın hayatından kesitler anlattı. Korkutata, O’na layık bir ümmet olabilmemiz için bize miras olarak bıraktığı Sünnetini en iyi şekilde kavrayıp,  devam ettirmek olduğunu söyledi.

“KURTULUŞ, KUR’AN VE SÜNNETTE UYMAKLA OLUR”

Allah’u Teâlâ’nın bizleri kendisine kulluk yapmamız için yarattığını hatırlatan ve aksine mal, mülk ve saltanat peşinde olmamız için halk etmediğini vurgulayan Korkutata, “İnsanların uyarılması ve hakkı söylemesi içinde Peygamberler göndermiş, işte Hz. Muhammed (s.a.v)’de bizlere kurtarıcı olarak gönderilmiştir. O’nun yolunun sonunda cennet var, insanlık O’na tabi olmakla insaniyetini ancak tanıyabilir ve vazifesini anlayabilir. O’nsuz hiçbir şey muradına ermez. O hem liderdir, hem kılavuzdur ve insanlığın tek kurtuluşudur. Eğer bizler Kur’an ve Peygamber Efendimizin sünnetine yeniden sarılırsak, nefsi ve şahsi meselelerimizi bir tarafa bırakırsak bir kez daha Asrı saadeti yaşayabiliriz” ifadelerine kullandı.

Konuşmasında Şeyh Said Efendinin dava arkadaşlarından Solhanlı Şeyh Abdullah’ın mücadelesine de vurgu yapan Korkutata, “Şeyh Said, Şeyh Abdullah ve dava arkadaşlarının verdiği mücadelenin semeresini bugün görüyoruz. Onların yaktığı meşale sönmeden, bugünde yanmaya devam ediyor. O değerli Şeyhler, Canlarını ve mallarını Hz. Muhammed (s.a.v) ve davasına feda ettiler.” şeklinde konuştu.

Program, Molla Ali Kızılboğa’nın yaptığı duayla sona erdi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN