• Dolar Alış / Satış: 8.414 / 8.429
  • Euro Alış / Satış: 10.008 / 10.026
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:11
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:38
  • Yatsı: 21:20

ÇAĞRI-DER, GELİNTEPE’DE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

25 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1015 defa okundu.
ÇAĞRI-DER, GELİNTEPE’DE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

İlçe merkezi başta olmak üzere köylerde de Kutlu Doğum etkinliklerine yoğunluk veren Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Çağrı-Der, Gelintepe Köyünde Kutlu Doğum programı düzenledi.

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Solhan Çağrı-Der, Gelintepe (Kexmût) Köyünde “Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz. Muhammed (s.a.v)” temalı kutlu doğum etkinliği düzenledi.

İlçede İslami faaliyetler ile isminden sıkça bahsettiren Solhan Çağrı Der, Solhan Merkez’de olduğu gibi köylerde de Kutlu Doğum programları düzenlemeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Solhan Çağrı Der tarafından Gelintepe Köyü’nde düzenlenen Kutlu Doğum programı, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.  Daha sonra İlahi Grubu tarafından ilahiler seslendirilirken, mevlithanlar tarafından Mevlid-i Şerif okudu.

Programda konuşmacı olarak Zeki Dinç katıldı.

“Bugün rahmet peygamberini anacağız, Peygamberimizi zikir edeceğiz. Rabbim bizleri riyadan muhafaza etsin, bizi kibirden gururdan muhafaza etsin. Sözlerimizi aslı kalpten kalbe, gönülden gönüle kardeşçe faydalı kılsın inşallah.” Diye sözlerine başlayan Zeki Dinç Hoca,  “Sizlere bugün Zeyd Bin Harise’den bahsedeceğim, analar dinleyin. Elinizde 8 yaşında bir çocuğunuz var, Zeydiniz var, anne babanızı ziyarete gitmişsiniz.  Ansızın baskına uğruyorlar. O günün şartlarında Zeyd köle olarak esir alınıyor. Bir çocuk anasının kuzusu bugünde köle sistemi aynı şekilde, Müslümanlara zulüm yapıyor. Hak yok, hukuk yok, adalet yok anasının elinden Zeyd alınıyor, Mekke’de panayırda köle olarak satılıyor. Anasının ciğeri yanmış, günlerce aç susuz kalmış. Babası Haris, bunu duyar duymaz öyle bir bebek yetiştirmiş ki ve kendi oğlu üzerinde şiirler okuyor, gözyaşı döküyor. Neticede Hz.Hatice’nin yeğeni kendi halası için Zeydi köle olarak satın alıyor ve Hz. Hatice’ye veriyor. Efendimiz (s.a.v.) şefkat ve merhamet Peygamberi zulüm düzeninin o çocuk üzerindeki etkisini görüyor, el bebek gül bebek üzerine yetiştiğini görüyor ve diyor ki keşke bu köle benim olsaydı da ben azat etseydim. Karşısında anaların anasıdır duyar duymaz Ya Resulullah sana hibe ediyorum. Allah Resulü (s.a.v.) hemen Zeydi alıyor ve kölelikten azad ediyor. Peygamber (s.a.v)’in elinde olduğunu duyan babası Haris ve amcası Kab yollara düşüyor. Akçelerini alıyor ve Mekke’nin yolunu tutuyorlar. Peygamber (s.a.v)’e varınca sen iyi bir insansın, bizim oğlumuz senin yanında köle diyorlar. Bizlere lütfet ve ihsan et biz bunu alalım. Efendimiz oğlunuz kim deyince Zeyd Bin Haris diyorlar. Allah Resulü buyuruyor ki Zeydi çağıracağım eğer Zeyd sizi kabul ederse, size bedelsiz vereceğim, alıp gideceksiniz. Ama Zeyd beni tercih ederse vallahi beni tercih edeni hiç kimseye tercih etmem deyince sevinç gözyaşları döküyorlar, sen daha cömert çıktın. Bundan daha iyi bir şey olabilir mi? O sevinçle Peygamberimiz Zeydi çağırıyor. Allah Resulü Zeyde diyor ki bunları tanıyor musun? Evet, bu babam bu amcam. Ben sana bir teklifte bulunacağım. Sen benim kim olduğumu öğrendin. Sana ne kadar düşkün olduğumu, seni nasıl muhafaza ettiğimi biliyorsun. Eğer beni kabul edersen benim yanımda kalacaksın. Babanı kabul edersen onlarla beraber gideceksin. Çok ilginç değil mi köle olan bir çocuk annesi babası tarafından en itinalı bir şekilde sevgiyle büyütülmüş bir çocuk ama şuanda köledir özgür olacak babasına kavuşacak. Zeyd, dönüp diyor ki ben seni kainatta hiçbir şeye değiştirmem. Ben senden öyle güzellikler gördüm ki hiçbir insanda görmedim. Ben seni hiçbir şeye değiştirmem, senin yanında olurum diyor. Oğlunun emin ellerde olduğunu gören Haris, Gönül huzuru içinde, oğlunu Kâinatın Efendisinin yanında bırakarak yurduna dönüyor.” Diyerek peygamber efendimizin yaşamından kısa bir keistle olayı izah etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN