• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

Çağrı-Der Arakonak’ta Kutlu Doğum Programı Düzenle

23 Nisan 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1028 defa okundu.
Çağrı-Der Arakonak’ta Kutlu Doğum Programı Düzenle

Solhan’da faaliyet gösteren Peygamber Sevdalıları Platformu Üyesi Solhan Çağrı-Der tarafından Arakonak’ta “Yürüyen Kur’an Hz. Muhammed” konulu Kutlu Doğum Programı düzenlendi. Düzenlenen programda Zazaki ve Türkçe konuşmalar yapıldı.

 Solhan’da faaliyet gösteren Peygamber Sevdalıları Platformu Üyesi Solhan Çağrı-Der tarafından tertip edilen programlardan biri de Arakonak Beldesi’nde düzenlendi. Düzenlenen programın konusu ise “Yürüyen Kur’an Hz. Muhammed” oldu.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan ve mevlüt okunup ilahiler seslendirilen programda Peygamber Sevdalıları Platformu Bingöl Sözcüsü Mehmet Tamaç, Zazaki bir konuşma yaptı.

Programa konuşmacı olarak katılan Cihan Üzer, Peygamberi anlatmak bizim için bir şereftir Peygamberi dinlemek sizin için bir şereftir. Peygambere ümmet olmak bizim için bir şereftir. Allaha şükür ki O’na ümmet olmuşuz, O’nu anlatıyoruz, O’nu yaşamaya çalışıyoruz. Peygamber gelmeden önce dünyanın hali neydi? Peygamber geldikten sonra ne oldu? Şimdi dünya ne haldedir? Bunu anlamaya çalışmalıyız ve ona göre hayatımızı yönlendirmeye çalışmalıyız. Bildiğiniz gibi Peygamber efendimiz gelmeden Mekke’de kız çocukları canlı canlı toprağa gömüyor, kadınların insan olup olmadığı tartışılıyor, köle pazarlarında insanlar köle olarak satılıyor, faiz, rüşvet, ahlaksızlık Mekke sokaklarını yakıp kavuruyor, dünya bir yetimhaneydi bir öksüz haneydi. Zalimler, güçlüler, fakirleri eziyorlar. Onların gözyaşları üzerinde saltanatlarını kuruyor, onların kanları üzerinde besleniyordu. Böyle bir durumda insanlık alemin rahmetine muhtaç hale gelmişti. Adeta kız çocukları neredesin ya Resulüllah diyordu, bir kurtarıcı bekliyordu. Yüreği parçalanan anneler; bir kurtarıcı bekliyordu, köle pazarlarında satılan o köleler bir kurtarıcı bekliyordu. Faiz ve rüşvet günü sömürüsü altında ezilen insanlar bir kurtarıcı bekliyordu. Allah Teala rahman ve rahim sıfatıyla o kurtarıcıyı gönderdi.” İfadelerini kullandı.

“O’nun Davasını Çok İyi Anlamışlardı”

“Bir kurtarıcı geldikten sonra kölelerin azat edilmesi gerektiği öğrenildi. İslam fıkhına girdi. Yine kız çocuklarının 3 tanesini İslam ahlakı üzerine yetiştirenlerin cennete gireceğini Peygamber müjdeliyor” diyen Üzer, konuşmasına şöyle devam etti; “Kadınlar içinde diyor ki “cennet annelerin ayaklarının altındadır.” Yine diyor ki “sizin en hayırlınız hanımlarınıza karşı en iyi davrananızdır.” Böylece o topluma gerçek adaleti, gerçek özgürlüğü, gerçek medeniyeti getirdi. O günkü Mekke’nin zalimleri o pislik içine kalmış insanlar buna tahammül etmediler. Çünkü onların ekmekleri onların elinden gidiyordu, menfaatleri elden gidiyordu.   Ondan dolayı Peygamberimize zulme ettiler, haksızlık ettiler, yürüdüğü yolara dikenler attılar, üzerine deve pisliği döktüler. Ona her türlü haksızlık ve hakaret yaptılar ama Peygamber pes etmedi. Merhametle onlara gitti, şefkatle ona gitti. Az bir grup peygambere iman etti. Fakat inananlar peygamberimize canını feda ediyordu.  Çünkü onlar O’nun davasını çok iyi anlamıştı. Biz de onun davasını onlar gibi anlamalıyız.” Şeklince konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN