• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

ÇAĞLAYAN’IN ‘ZAZALAR: TARİH, KÜLTÜR VE KİMLİK KİTABI’ ÇIKTI

8 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1652 defa okundu.
ÇAĞLAYAN’IN ‘ZAZALAR: TARİH, KÜLTÜR VE KİMLİK KİTABI’ ÇIKTI

Solhanlı Hemşehrimiz akademisyen Ercan Çağlayan’ın ‘Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik’ isimli kitabı Türkiye’nin en prestijli yayınevlerinden biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı.

Solhanlı Hemşehrimiz akademisyen Ercan Çağlayan, ‘Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik’ kitabı çıktı. Türkiye’nin en prestijli yayınevlerinden biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan Çağlayan’ın kitabı, Zazaların tarihi, coğrafyası, nüfusu, ekonomisi, dil, din ve kültürleri ile Zazalarda aşiret, tarikat, mezhep, siyaset, şeyhlik ve seyitlik gibi kurumları disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alıyor. Zazalarla ilgili derli toplu ve akademik ilk kitaplardan biri olan Zazalar kitabı Türkiye’de bazı üniversitelerde lisans ve lisansüstü programlarda ders kitabı olarak okutuluyor.

Çağlayan`ın Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik kitabı, bu eksiği büyük ölçüde giderirken, linguistiğin ve filolojinin yanısıra tarih, sosyoloji, antropoloji ve etnoloji gibi disiplinleri temel alarak Zazaların etnik kökeni, dili, tarihi, inançları, kültürleri ile kimlikleri birlikte ele alınıyor. Bunun yanısıra inanç, mezhep, tarikat, aşiret, şeyhlik ve seyyidlik gibi kurumların Zaza toplumu içindeki yerleri, işlevsel konumları ile birlikte din ve toplumsal yaşam çerçevesi içinde irdeleniyor.

Ayrıca, milliyetçilik, ulus-devlet, dil standardizasyonu, dil planlamaları ve dil politikalarından hareketle dil-lehçe dikotomisindeki Zazaca tartışmalarını da inceleyen Çağlayan, bu konularda da önemli sonuçlara varırken, disiplinler arası yaklaşımı özgün bir biçimde kullanarak çalışmasının temel çerçevesini bu doğrultuda çiziyor.

Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik isimli çalışma, Zazaların etnik kökeni, dili, tarihi, inançları, kültürleri ve en nihayetinde kimlikleri üzerine odaklanıyor. Ayrıca dil ve lehçe tartışmalarının ideolojik ve manipülatif olduğunu iddia ederek Zazaları etnisite, dil, din, tarih, coğrafya, kültür, kahramanlar ve diğer müşterekler bakımdan ele alarak tüketici kaynakçası ve ekleriyle Zazalara dair bir başvuru kitabı olmayı hak ediyor.

ERCAN ÇAĞLAYAN KİMDİR?

1980 Bingöl doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Bingöl’de, yükseköğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü’nde tamamladı. Aynı üniversitede 2008 yılında yüksek lisans, 2012 yılında doktora derecesi aldı. Cumhuriyet’in Diyarbakır’da Kimlik İnşası [1923-1950] (İletişim Yayınları, İstanbul 2014) ve Zazalar: Tarih, Kültür ve Kimlik, (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul 2016) adıyla iki kitabı yayımlandı. Başlıca ilgi alanları şehir tarihi, milliyetçilik, ulus-devlet, azınlıklar, Cumhuriyet modernleşmesi ve Kürt çalışmaları olan yazar halen Muş Alparslan Üniversitesi’nde öğretim üyesidir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN