• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:05
  • Öğle: 12:16
  • İkindi: 14:50
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

BUZLANMAYA DİKKAT!

1 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
790 defa okundu.
BUZLANMAYA DİKKAT!

Yoğun kar yağışının hayatı olumsuz etkilediği Solhan’da çatı saçaklarından sarkan buzlar ve özellikle ara sokaklarda ki yollarda yaşanan aşırı buzlanma yolda yürüyen vatandaşlar için ciddi tehlike oluşturuyor. Solhan Belediyesi çatılardan saklan buzları temizledi. Uzmanlar ise vatandaşları yollardaki buzlara karşın dikkatli olmalarına karşı uyarıda bulunuyor.

Ocak ayında etkili olan ve geçtiğimiz hafta yerini soğuk havaya bırakan kar, hayatı olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz hafta sıcaklığın genellikle eksi (-)’lerde olduğu ve -30 civarına kadar sıcaklığın düştüğü Solhan’da saçaklardan sarkan buzlar ve yolların buzlanması hayatı olumsuz yönden etkiledi.

Yoğun kar yağışının hayatı olumsuz etkilediği Solhan’da çatı saçaklarından sarkan buzlar tehlike saçıyor. Solhan Belediyesi ekipleri tarafından özellikle çarşı merkezinde saçaklardan saklan buzlara yönelik bir çalışma yaptı. Solhan Belediyesi personelleri, itfaiye vasıtasıyla saçaklardaki buzları kırarak tehlikeyi önlemeye yönelik bir çalışma yaptı.

SAÇAKLARA DİKKAT!

Solhan’da etkili olan soğuk havalardan dolayı çatı saçaklarında oluşan ve sarkan buzlar tehlike saçıyor. Çatılardan sarkan buzlar, yayalar için büyük tehlike oluşturuyor. Solhan’da bazı caddelerde özellikle yol ve kaldırıma yakın olan binalardan sarkan buzlar kaldırımlardan yürüyen vatandaşlar için tehlike arz ediyor.

Bina önlerinde geçenlerin saçaklara dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle çocukların tek başlarına dışarı çıkmamaları hem yollarda oluşan buzlardan ve hem de saçaklardaki buzlardan dolayı büyük önem arz ediyor.

Havaların soğuması ve saçaklarda oluşan buzlara karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, vatandaşların saçakların altında geçerken dikkatli olmaması durumunda vahim neticeler yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Vatandaşların hem saçaklardan sarkan buzlara hem de yol ve kaldırımlardaki buzlanmalara dikkat etmeleri yönünde uyarılarda bulunan uzmanlar, olası bir dikkatsizliğin hayati bir tehlike doğuracağını uyarısında bulunuyor. Özellikle çatılardan sarkan buzların çok tehlikeli olduğunu kaydeden uzmanlar, geçmişte saçaklardan düşen buzlardan dolayı meydana gelecek olası kazalara maruz kalmamak için vatandaşların mümkün olduğunca saçakların altında yürümemeleri konusunda uyarıda bulunuyor.

BUZLU YOLLARDA YÜRÜRKEN DİKKAT!

Karlı ve buzlu yollarda ellerin cepte olmasının yanlış olduğunu ifade eden uzmanlar, “Kış aylarında havalar soğuk olduğu için vatandaşlar yolda yürürken ellerini ceplerine sokuyorlar. Düşme esnasında bu pozisyon çok tehlikelidir. Çünkü düşen kişi ellerini kullanamadığı için yaralanmalar daha ciddi olabilir. Giyilen ayakkabıların tabanları tırtıklı olmalı. Küçük adımlar atılmalı. Buzlu yollarda yürüyen kişiler mutlaka yürüdükleri yere bakmalılar. Özellikle bu şekilde buzlanmaların yaşandığı dönemlerde yayaların kesinlikle kaldırımlarda yürümesi gerekir. Yürürken ellerin cepte olmaması, elde telefon ile fazla derecede uğraşılmaması gerekir. Çünkü kayma esnasında bu durumlar kendilerinde kırılma, çatlama, çarpma gibi büyük hasar meydana getirebilir. Bunun dışında yaya geçitlerinden geçerken araçların frenlerini tutamayacağı ihtimalini düşünüp daha dikkatli hareket etmeleri gerekir.”

CADDE VE SOKAKLAR AÇILDI

Geçtiğimiz hafta yağan kardan sonra Solhan Belediyesi tarafından öncelikle caddeler daha sonra sokaklarda yol temizleme çalışmaları yapıldı.

Yapılan çalışmalar sonucunda toplanan karın belli noktalarda yığınak yapıldığını ancak daha sonra bazı noktalarda bunun alınmadığını belirten vatandaşlar, yolları açma ve temizleme çalışması yapan Solhan Belediyesi’nin topladığı karı araçlarla yerleşim yeri dışına taşımasının gerektiğini belirtirken bunun görüntü ve belediye imajı için de önemli olduğunu belirttiler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN