• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

BUZAĞI DESTEKLEME BAŞVURULARI BAŞLIYOR

30 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2406 defa okundu.
BUZAĞI DESTEKLEME BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Hayvancılık desteklemeleri hakkında uygulama esasları tebliği kapsamında İl ve İlçe Müdürlüklerince yürütülen 3’üncü dönem buzağı destekleme başvuruları başlıyor. Buzağı desteklenmesi müracaatlarının 1 Nisan 2018 tarihinde başlayacağı belirtildi.

Hayvancılık desteklemeleri hakkında uygulama esasları tebliği kapsamında il ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerince yürütülen 3’üncü dönem buzağı destekleme başvuruları başlıyor. Solhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, buzağı desteklenmesi müracaatlarının 1 Nisan 2018 tarihinde başlayacağını duyurdu.

Solhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından verilen bilgide, desteklemeler için gerekli kaynağın bütçede hayvancılığın desteklenmesi için ayrılan ödenekten karşılanacağı ve Bakanlık tarafından gerekli paranın aktarılmasını müteakip banka aracılığı ile ödeneceği belirtildi.

Solhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, buzağı desteği ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Buzağı desteklemesinden yararlanacak olanlar için uygulanacak şart ve kurallar şunlardır;

Buzağıların, TÜRKVET ve E-Islah’a kayıtlı olmaları ile 2017-2018 Ocak ayı içerisinde doğmakla birlikte her iki veri tabanında anne ve doğum tarihlerinin aynı olması şartı aranır. Buzağı desteklemesinin başvuru yeri, şekli ve zamanına ilişkin şart ve kurallar şunlardır:

İşletmesi soy kütüğüne kayıtlı yetiştiriciler; damızlık sığır yetiştiricileri birliği aracılığıyla, ön soy kütüğüne kayıtlı olanlar ise; üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla, herhangi bir yetiştirici/üretici örgütüne üye değilse şahsen il/ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuruda bulunurlar.  Buzağı desteklemesi, soy kütüğü işletmelerinde 2018 yılında olmak üzere 1 Nisan 2018 – 1 Haziran 2018 tarihleri arasında başvuru yapabilir. Başvurular, başvuru tarihinden sonraki dönemde yapılacak desteklemelerde geçerli olur. 1 Haziran 2018 tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmez, destekleme kapsamına alınmaz. Buzağı desteklemesi alabilmek için buzağının doğduğu işletmede 4 ay kayıtlı olması gerekir. Erkek buzağılarda Şap ve LSD aşılarının olması, dişi buzağılarda Şap, LSD ve Brucella aşılarının olması şartı aranır. Soy kütüğünde kayıtlı olan ve suni tohumlama yapılan ineklerde buzağının doğum tarihlerinin uyumlu olması gerekir. Başvurusunda usule ilişkin eksikleri bulunanlar, yazılı olarak uyarılır ve 10 (on) gün içerisinde eksikliğin tamamlanması istenir. Eksiklikler tamamlanmaz ise başvuru geçersiz sayılır.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN