• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

“BU GECE AF VE MAĞFİRET GECESİDİR”

11 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1242 defa okundu.
“BU GECE AF VE MAĞFİRET GECESİDİR”

Regaib Kandili programında konuşan İlçe Müftüsü Dutar, “Kirlenen, paslanan gönül dünyamızı arındıracağımız, dua ve istiğfarlarla Rabbimize yalvaracağımız günlere kavuşmanın neşesini ve sevincini hep birlikte yaşıyoruz. İnsanlar içerisinde Peygamberler, mekanlar içerisinde üç Harem-i Şerif ve zamanlar içerisinde üç aylar seçkindir ve mübarektir.” dedi.

Regaib Kandili münasebetiyle Solhan ulucamide düzenlenen programda Solhan İlçe Müftüsü Muharrem Dutar, camii cemaatine Regaib gecesi ve üç aylar hakkında vaaz verdi.

Regaib Kandili programında Ulu Camii Cemaatine hitap eden Müftü Dutar, “Kirlenen, paslanan gönül dünyamızı arındıracağımız, dua ve istiğfarlarla Rabbimize yalvaracağımız günlere kavuşmanın neşesini ve sevincini hep birlikte yaşıyoruz. İnsanlar içerisinde Peygamberler, mekanlar içerisinde üç Harem-i Şerif ve zamanlar içerisinde üç aylar seçkindir ve mübarektir. Yüce Rabbimiz mü’min kulunun cehennemde azap görmesinden değil, cennette huzurlu ve mutlu olmasından hoşnut olacaktır. Bunun için de bizlere sebepler, bahaneler hazırlamıştır. İşte bu sebeplerden birisi de üç aylardır ve Reğaib Kandilidir. İşte üç aylar bize nefsimize ve şeytana karşı yeni hamle fırsatları sunmaktadır. Allah Rasulü(s.a.s.) bir Hadis-i Şeriflerinde: “Şu beş gecede yapılan dualar geri çevrilmez.: Reğaib, Beraat, Cuma, Ramazan ve Kurban Bayramları geceleridir.” Buyurarak bu akşam idrak ettiğimiz gecenin sıradan bir gece olmadığını, duaların geri çevrilmediği müstesna gecelerden olduğunu bizlere haber vermişlerdir. Aynı zamanda bu üç aylarda ve Reğaib gecesinde Efendimiz(s.a.s.)’in yaptığı ve bize de yapmamızı tavsiye ettiği şu duayı hiçbir zaman dilimizden düşürmeyelim: “Allahım! Recep ve Şa’ban aylarını bize mübarek eyle! Ve bizi Ramazan ayına kavuştur!” Bu gece dua gecesidir. Şöyle dua edelim: Ya Rabbi! Bu ayları bizim hakkımızda, ülkemiz ve Alem-i İslam hakkında hayırlı ve bereketli eyle! Bu gün ve gecelerin feyzinden, berketinden ve hayrından bizleri mahrum eyleme! Bizleri yanlış yollarda ömür tüketen gafillerden eyleme! Alem-i İslam’ın üzerindeki kara bulutları izle eyle! Filistin’de, Yemen’de, Suriye’de, Arakan’da, Doğu Türkistan’da vb. yerlerde devam eden savaş, zulüm, açlık, sefalet, kan ve gözyaşlarını şu edilen dualar, çekilen samimi zikirler hürmetine sona erdir!” ifadelerini kullandı.

“BU GECE AF VE MAĞFİRET GECESİDİR”

Dutar, şunları aktardı: “Bu gece af ve mağfiret gecesidir. Belimizi büken günah yüklerinden kurtulma gecesidir. Ruhumuzu ve maneviyatımızı körelten ve cılızlaştıran günah ve kirlerden temizlenme gecesidir. Üç aylar başlangıçtır. Üç aylar diriliştir. Üç aylar kurtuluştur. Üç aylar enerjimizi depolamaktır. Üç aylar kardeşlik bağlarımızı kuvvetlendirmek için fırsattır. Üç aylar Allah ile aramızdaki engelleri kaldırmak için gayret etmektir. Üç aylar kampanya günleridir. Allah’ın bize sunduğu af ve mağfiret kampanyalarıdır. Üç aylar ve bu manevi geceler Müslümanca yaşamanın çarelerini arayıp bulmak için verilmiş muhteşem saatlerdir. Gönül insanları üç ayları şöyle benzetmeyle bize anlatmışlardır: Recep ayı: Tarlayı sürme, zararlı otlardan ayıklama ve toprağı işleme ayıdır. Şa’ban ayı: Ekime hazırlanmış olan tarlaya tohum saçma, ilaç atma, sulama ve bakım yapma ayıdır. Ramazan ayı: Ekilen tohumun meyveye durduğu, filizlendiği, meyvenin veya ürünün hasadının yapıldığı, emeklerin karşılığının alındığı aydır. Buna göre üç aylar, gönül toprağını işleme, Allah ve Rasulü’nün sevgisini, ibadet tohumlarını ekme ve sonunda huzurlu ve mutlu bir hayat olan cenneti kazanma aylarıdır.”

Haber: Mehmet Selim Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN