• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

“BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR”

24 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1114 defa okundu.
“BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR”

Can, “Hz. Peygamber, Sadece Müslümanların değil bütün insanların dilinden, elinden emin olduğu kişidir. Hz. Peygamberin buğdayın ıslak gördü, pazarladığı sahabe kem küm edince Allah Resulu bakın şöyle diyor; “Şunu bilin ki, bizi aldatan bizden değildir.” Peki, güven toplumu tesis etmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Solhan İlçe Müftülüğü Hz. Peygamber ve Güven Toplumu temalı Kutlu Doğum programı düzenledi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan ve ilahiler ile mevlid-i şerifinin okunduğu programa; Bingöl İl Müftüsü Mecit Can, Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Solhan İlçe Müftüsü Ali İkiz, Kurum Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

20 Nisan 2017 Perşembe günü Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Hz. Peygamber ve Güven Toplumu temalı programında selamlama konuşması yapan ilçe Müftüsü Ali İkiz, Kutlu Doğum etkinliklerinin uzun yıllardan beri devam eden etkinlikler olduğunu ve burada Hz. Peygamber’in bize bırakmış olduğu o güzel örnek hayatını bir nevi biz de acaba bir nebze alabilir miyiz diye böyle etkinliklerin düzenlendiğini belirtti.

Programda konuşan ve bu seneki temanın Hz. Peygamber ve Güven Toplumu olduğunu hatırlatan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Demek ki aslında Diyanet İşleri Başkanlığımız toplumumuzda güvenle ilgili bir sorun olduğunda tespit etti. Demek ki memleketimizde bir güven sorunu var. Kişilerin kişilere belki memurun amirine amirin memura işçinin işverene işverenin işçiye belki esnaflar konu komşular cami cemaatinin vatandaşlar çeşitli gruplar kesimler kişiler güvenle ilgili bir sorun var memlekette. Bence bu konu çok yerinde ciddi anlamda sağlıklı bir şekilde işlenmesi gereken bir konudur.” ifadelerini kullandı.

“BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR”

İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası programına konuşmacı olarak katılan Bingöl Müftüsü Mecit Can, “Hz. Peygamber, Sadece Müslümanların değil bütün insanların dilinden, elinden emin olduğu kişidir.Hz. Peygamberin buğdayın ıslak gördü, pazarladığı sahabe kem küm edince Allah Resulu bakın şöyle diyor; “Şunu bilin ki, bizi aldatan bizden değildir.” Peki, güven toplumu tesis etmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?  Bir diğer noktada bir hastalık vardır ki diyanet, ‘Güven’ konusuna bu sene ağırlık vermeye başladı. Evet, ciddi bir güven sıkıntınız var. Ama sadece toplumsal boyutta da değildir. 15 Temmuz’da yaşadığımız sıkıntıdan dolayı şu anda Müminler olarak Müslümanlar olarak dinimiz ve akidemizin güveni tehlikede, toplumsal güven bulanımı, dini ve akidevi değerlerimizin korunması noktasında ki güven bulanımı ve sadece bunlarda değil aslında. Muhammedül Emin Hz. Peygamber’in en önemli vasfı sadece Muhammed ile emin değil Allah Kuran’ı Hz. Cebrail’den bahsederken Cibril-i Emin demiştir. Hz. Cebrail’in de en çarpıcı vasfıdır güvenilir. Şuara suresinde 6 tane peygamberin peşpeşe Allah ifadelerinin nakle derken her birisi cümlesi bitişi sırasında şu ifadeye kullanıyor Hz. Nuh, Hz. Salih, Hz. Şuayip, Hz. Eyüp vs diğer peygamberlere kullandığı ifade şu gelen her peygamber, “muhakkak ki ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim” diyordu. Allah güvenilir bir meleği cebraili peygambere gönderirken onun güvenirlik sıfatına özellikle vurgu yapmıştır. Cibril-i Emin Muhammed’ül Emin’e mesaj geçirmiştir. Cibril-i Emin’in Muhammed’ül Emin’e getirdiği mesajı okuyan bizler Müslümanlar; bize yakışan, bize yakışacak olanda bu iki emin kaynağın bize ilettiği Rabbimize mesajını Güven noktasında çok iyi hazm edip çok iyi anlamaktır. O nedenle diyoruz ki bu programlarımız Hz. Peygamberi anmaktan anlamaya doğru sadece anmak yetmiyor artık. Çünkü eğer anmak tek olsaydı sadece Hz. Peygamber yad etmek herhangi birimiz gece teheccüt namazına kalkar bin tane salavat getiririz. O da bir anma ama şu anda model araç cihaz gereçlerle şu moda güzel salonda sizlerle bir araya gelmemizin hedefi neydi; Hz Peygamberi anmaktan ziyade anlamaktır” ifadelerini kullandı.

HİCRET EDERKEN BİLE EMANETLERİ YERİNE ULAŞTIRAN BİR PEYGAMBER

Allah Resûlü’nün (sav) Mekke’den Medine’ye hicret ederken ansızım çıktığını ancak yanında Mekkeli müşriklerin -kendisini sevmeyen kendisini azılı düşmanlık yapan azılı düşmanlarının- Hz Peygamberin yanında emanetleri olduğunu hatırlatan Can, “Bu olayı çok iyi anlamamız lazım. Eğer biz güven noktasında Hz. Peygamberi anlama gayreti içerisinde isek bunu anlamamız lazım. Hz. Peygamber hicret ederken Hz. Ali’ye -o zaman Hz. Ali genç yaşlarında-  “ya Ali sen benimle gelmeyeceksin. Bende ki Mekkelilerin emanetlerini vereceksin, emanetleri sahiplerine teslim edeceksin. Ondan sonra arkamdan geleceksin”  buraya dikkat etmemiz gereken husus şu Hz Peygamberin son derece tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor. Hz Ali’ye çok çok ciddi manada ihtiyacı var fakat Ali yanına almıyor. Siz olsaydınız Ali gibi bir kahramanı yanınıza almaz mıydınız? Gece yolculuğa çıkıyorsunuz. Hz. Peygamber kendisini riske ediyor. Yani Ali yanında olsa koruyabilir. Diğer taraftan meseleye baktığımızda Hz. Ali’yi kendi yatağında yatırmak suretiyle Mekkelilerden gelebilecek saldırı olayının bizzat bir numaralı hedef haline getiriyor. Peki, bunu neden yapıyor? Hz. Peygamber “neye mal olursa olsun bendeki emanetler yerlerine ulaştırılacaktır. Ben emanete ihanet eden bir peygamber olamam.” Eğer olursa yarın öbür gün davanın karşısında mutlaka bunları çıkaracaklar ve çok acıdır ki ben bunu bir aracı olarak iltifat edeyim birçok Müslüman kardeşlerimiz de bu noktada. Dolayısıyla Hz. Peygamberin emanete ne kadar riayet ettiğini bu olay çok çarpıcı bir şekilde bizlere göstermektedir.” şeklinde konuştu.

Programın sonunda, İlçe Müftülüğü tarafından liseler arası düzenlenen ‘Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’ konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi. Ayrıca Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız tarafından öğrencilere kitap hediye edildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN