• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

BİRGÜNDE İKİ BAYRAM KUTLANDI

11 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
788 defa okundu.
BİRGÜNDE İKİ BAYRAM KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramının 94’üncü yıl dönümü ile Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü olan 28 Ağustos Solhan’ın Kurtuluş’u Bayramları aynı gün kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ile Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü; Hükümet Konağı Önündeki Atatürk Büstüne çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluş programına; Kaymakamımız Fatih Okumuş, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Güler, Solhan Belediye Başkanı Vekili Adil Maç, Solhan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Değiş, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı. 30 Ağustos Zafer Bayramı için günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Jandarma Teğmen Reşit Avcı yaptı.

30 Ağustos gününün anlam ve önemine ilişkin konuşan Avcı; “Bugün burada 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94’üncü yıldönümünü onur ve kıvanç içerisinde kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız. Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr antlaşmasıyla ülkemiz sürekli işgal altında tutulmak, insanlarımız esaret altında bulundurulmak isteniyordu. Tarihi boyunca hür ve bağımsız bir şekilde varlığını devam ettiren Türk Milleti asla bu durumu kabul etmemiş. Büyük önder Atatürk’ün önderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesini kazanmıştır. Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer,aziz yurduna ve bağımsızlığına kast eden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusunun ortada koyduğu eşsiz bir eserdir. 19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkması ile; lideri ile kucaklaşan Anadolu Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas kongreleri ile milli birlik ve beraberlik sağlanarak tek bir vücut haline gelinmiştir. 23 Nisan 1920’de TBMM kuruluş, memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş ve böylelikle Kurtuluş Savaşı’nın merkezi Ankara oluştur. TBMM Misakı Milli sınırları içerisinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanmayacağını görüşünden hareketle düşmanla mücadele kararı almış. Türk askeri büyük bir azim ve fedakarlıkla bu karara uyumuş Sakarya Meydan Muharebesi ile ordumuz savunma durumundan taarruz durumuna geçmiştir.Bu savaşının kazanılmasının ardından büyük bir taarruz hareketiyle düşmanı tamamen yok edilmesi kararı alınmıştır. Atatürk’ün başkomutanlık yaptığı ordumuz 26 Ağustos 1922’de düşman saldırmış bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirilmiş, 30 Ağustos’ta düşman çember içine alınmış sağ kalanlar ise esir edilmiştir. Anadolu halkı tek bir yumruk olarak dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakârlıklarla verdiği bu mücadelede istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurmuş ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekata gelmişti. Ya istiklal ya ölüm parolasıyla başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer Türk’ün bağrına saplanan hançerin ulusça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimiz yok etmek isteyenlerin bize geçirilmesi destanıdır.” Şeklinde konuştu.

“BU BAYRAMLAR ULUSÇA VAR OLMANIN BİRER ESERİDİR”

Programda Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü nedeniyle bir konuşma yapan Solhan Belediye Başkanı Vekili Adil Maç; “Günümüzde ulusça kutladığımız milli bayramlarımızın yanında bir de mahalli bayramlarımız vardır, kutlamakta olduğumuz Solhan’ın kurtuluş bayramı gibi. Bu bayramlar ulusça var olmanın birer eseridir. Ayrıca bugün bizim için daha anlamlı ve gururlu bir gündür çünkü milli manevi ve mahalli bayramlarımızı bir arada kutlamaktayız. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Solhan kurtuluş bayramı olmak üzere iki bayramı bir arada kutlama sevinci içerisindeyiz. Bu vesile ile Zafer Bayramını ve Solhan kuruluş bayramını kutluyorum.” dedi.

Hükümet konağı önündeki programın akabinde, Kaymakamlık Makamında tebriklerin kabul edilmesiyle tören sonaerdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN