• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

“Bir Yasak Daha Kalktı”

29 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1658 defa okundu.
“Bir Yasak Daha Kalktı”

Verdikleri mücadele ile bir yasağın daha kalktığını söyleyen Azak, Eğitim-Bir-Sen olarak yıllardır öğrencilerin ve kamu çalışanlarının yönetmeliklerdeki “başı açık” ibaresi dolayısıyla yaşadıkları mağduriyetlerin sonlandırılması için verdikleri mücadelenin sonuç verdiğini söyledi.

 Eğitimciler Birliği Sendikası Solhan İlçe Temsilcisi Nurullah Azak, yönetmelikte ‘başı açık’ ibaresinin kaldırılması ile ilgili bir açıklamada bulunurken açıklamasında ‘başı açık’ ibaresinin kaldırılmasına karşı çıkanların kendi çocuklarını istedikleri gibi yetiştirirken dindar ailelerin çocuklarının da kendi istedikleri gibi yetiştirilmesini istediklerini anımsattı.

Yapılan değişiklikle ilgili açıklamada bulunan Azak, şu ifadeleri kullandı:

“Üniversite öğrencilerinin ve kamuda çalışan kadınların antidemokratik yönetmelikler dolayısıyla yaşadıkları mağduriyetleri sonlandırma noktasında çeşitli eylem ve etkinliklerden sonra başlattığı 12 milyon 300 bin imza ve sivil itaatsizlik eylemleri ile toplumsal talebi gündemde tutan Eğitim-Bir-Sen, kamu çalışanları ve üniversite öğrencileri ile ilgili mücadelesinde sonuç almıştır. İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokulları dışındaki okullarda hala geçerli olan “başı açık” ibaresi dolayısıyla mücadelesini sürdüren Eğitim-Bir-Sen, her platformda bu talebini diri tutmuştur.”

“Başı Örtülü ile Başı Açık Arasında Hiçbir Sorun Yok”

Okulda öğrencilerin başını örtmesinin diğer öğrencilere baskı olduğunu ileri sürüp başörtüsü özgürlüğüne getirilen eleştirileri ‘haksız ve hukuksuz’ bulduğunu söyleyen Azak, “Okulda öğrencilerin başını örtmesi, diğerlerine baskıdır deniyor. Bunu iddia edenler kendi çocuklarını istedikleri gibi yetiştirme hakkını kendilerinde görüyorken, çocuklarını dindar ya da muhafazakâr yetiştirmek isteyen ailelere bu hakkı tanımak istemiyorlar. Üstat Necip Fazıl’ın amuda kalkan birinin Türkiye’yi ters görmesi tespitinde olduğu gibi, özgürlüklere hep ters bakanların yine ortamı bulandırmaya çalıştığını görüyoruz. Bu yönetmeliğin değişmezden önceki hali neydi? Bir öğrenci imam hatip lisesinde okuyorsa başını örtebilir. Kur’an- Kerim ve Siyer dersine giriyorsa, bu dersleri seçmişse örtebilir. Bu, derse özgürlük olmaz ki, bu inanç hürriyeti kapsamındadır, okulun ya da dersin sorumluluğu yoktur, bu bireyin meselesidir. Onun için geç kalmış, normalleşmeyi hızlandıran, ergenlik çağına ulaşan çocukların kendi inanç hürriyeti olarak isterlerse başını örtebileceklerini getiren, ergenlik çağına ulaşmamış olanların da velayeti anne-babasındadır, anne ve babasının karar vereceği bir konudur. Kendi çocuğuna başı açık olma serbestîsi isterken ki bu serbesti var, böyle olmalı, başkasının çocuğuna başörtüsü serbestîsi tanımamak faşizmin tortularını barındırmaktır ki, bunun bir anlamı yok. Bu saatten sonra bunların bu ülkenin demokrasi yolculuğuna engel olma imkân ve ihtimali yok, bunu nereden biliyoruz? Üniversitede başörtüsü serbest oldu, kıyamet kopmadı. Zaten başı örtülüyle başı açık arasında hiçbir sorun yoktu. Siyasette serbest oldu, Meclis’te bir sorun yok. Devlet dairelerinde serbest oldu, bir sorun yok. Darısı erkeklere sakal, kravat serbestîsi gelmesine… Bazı kamu görevlileri için devam etmekte olan başörtüsü yasağı da son bulur inşallah…”

Eğitim-Bir-Sen olarak, başta üyelerimiz ve teşkilatımız olmak üzere yasağın kalkmasında emeği bulunan herkese teşekkür ediyoruz.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN