• Dolar Alış / Satış: 8.44 / 8.455
  • Euro Alış / Satış: 9.938 / 9.956
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

BİR SULTAN VE ALTIN KAFES

23 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6071 defa okundu.
BİR SULTAN VE ALTIN KAFES

Uçsuz bucaksız topraklara, asırlardır hükmeden büyük, yaşlı hükümdarı bir şeyler düşünüyordu.

Bir şeyler düşünürken aynı zamanda, büyük imparatorluğu bekleyen, her zamankinden daha tehlikeli ve tedbir alınmazsa imparatorlukla birlikte kendisinin ve herkesin sonunu getirecek olan, doğu sınırlarında ilerleyen önünde kimsenin duramadığı tehlikeye karşı kesin çözüm bulmalıydı. Selçuklu İmparatoru Sultan Sencer, saltanatının bu yıllarında, Batı yabgosunun elindeki topraklarda baş gösteren karışıklarla uğraşırken, son zamanlarda Orta Asya Bozkırlarında hâkimiyet alanını tamamlayıp, Selçuklu imparatorluğunun hâkimiyet alanına göz dikmiş Karahitay tehlikesiyle de uğraşmak zorunda kalmıştı. Akşam namazını kıldıktan sonra odasına çekilen, uhrevi alem ile iç içe olup ilahi yardımı çekme düşüncesinde olan mağrur hükümdarın yanına sevdiği veziri Nasuriddin gelmişti. Ordunun hazır olduğunu, sınırda ilerleyen Gur kökenli Karahitayların üzerine sefere çıkmak için hazır olduğunu sultana bildirdi.

Bu bildiriş iç dünyasıyla her zaman barışık olmaya çalışan, fikir dünyası kadar ruh dünyasında güzelliklerle doldurmaya her zaman gayret gösteren imparatorun, sezgileriyle bir şeyler kopardı adeta. Bunu kimseye belli ettirmedi Sultan. Ordu sefere çıkmış Katvan’da, Büyük Selçuklu ordusu ile Karahitaylar karşı karşıya gelmişti. Savaş sonucunda Selçuklu ordusu yenilmiş ve Büyük Sultan, Sultan Sencer’de Karahitaylar tarafından esir edilmişti.

Kendileri gibi konar göçer yasalarından gelen aynı zamanda orman kanunlarını bilen büyük bir imparatorluk kuran, Selçuklunun son hükümdarı olan imparatora, son derece saygı gösterecekleri ve ona iyi davranacakları, Karahitayların daha ilk tutuklama gösterecekleri ve ona iyi davranacakları, Karahitayların daha ilk tutuklama anında Sultana gösterdikleri saygıdan belli oluyordu adeta. Saygı ve bir o kadar tevazu gösterdikleri Sultan’ı Karahitaylar çok zaman geçmeden kendi saraylarına götürmüşlerdi. Saray ehli de komutanları ve ileri gelen devlet erkanı gibi Sultan Sencer’e hürmet gösterdiler.

Sultan’ı saygı ve hürmet nişanesinin bir yansıması olan daha önceden hazırlamış oldukları altın kafese koyup orada ağırlamaya başladılar, Karahitaylar ve devlet erkanı. Fakat Sultan’a saygı duyan birileri daha vardı. Katvan’da yenilgiye uğrayan Selçuklu ordusu ve içlerinden seçilmiş en tecrübeli askerlerin oluşturduğu ihtilal komitesi.

Şahabettin Doğu

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN