• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

“BİR KÖYÜN MERASI KÜL OLDU”

10 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2077 defa okundu.
“BİR KÖYÜN MERASI KÜL OLDU”

Solhan’da meydana gelen orman yangınında onlarca dönümlük arazi kül oldu. Rüzgârın etkisiyle kısa sürede etrafa yayılan alevler, köylülere korku dolu anlar yaşattı. Yangında bir köyün merası kül oldu.

 Alınan bilgiye göre, Yangın; 7 Haziran 2015 günü Solhan’a bağlı Yiğitharman Köyü Yeniyerleşim Mezrası ile Azak köyleri arasındaki alanda meydana geldi. Sebebi henüz öğrenilemeyen yangın, rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyümeye başladı.

YOĞUN ÇABA SONUÇ VERDİ, CAN KAYBI OLMADI

Solhan’a bağlı Yiğitharman Köyü Yeniyerleşim Mezrasında çıkan ve kısa sürede etkili olan yangın, otlardan dolayı daha da büyüdü. Alevlerden yükselen dumanlar gökyüzünü kapatırken, müdahalenin etkili olmasını da etkiledi. İlk olarak köylülerin müdahale ettiği yangına, daha sonra Solhan Belediyesi, Arakonak Belediyesi ve Bingöl Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri ile İl Özel İdaresine bağı iş makineleri ve Solhan Orman İşletme Şefliği ekipleri müdahale etmeye başladı.

Alevlerin Azak köyü ile Solhan İlçesi’ne doğru yayılması, araziye çıkan yolların az olması ve dumanlardan dolayı görme mesafesinin düştüğü alanda, ekiplerin müdahalede zorlanmasına rağmen mücadele devam etti. Alevlerin Azat Köyü’ne doğru ilerlemesi ile Azat Köyü sakinleri gençler de yangına müdahale etti. Yangın çıktığı alanda başlayan söndürme çalışmaları ve yayıldığı alanlarda ilerlemesini engellemeye yönelik verilen mücadele sonrası onlarca dönüm arazi kül oldu ancak yangında can ve kaybı yaşanmadı.

ZEHİRLENEN VATANDAŞIN SAĞLIK DURUMU İYİ

7 Haziran 2015 Cuma günü meydana gelen yangın, yerleşim yerine uzak olduğu için evlere sıçramadığı ancak yangının sıçradığı bir ahır vatandaşlar tarafından fark edilip müdahalesi ile ahırın yanması engellendiği öğrenildi. Yangında Şaban Arayan adındaki köy sakini bir gencin zehirlendiği ve köye gelen Acil 112 ambulansları ile Solhan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan gencin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN