• Dolar Alış / Satış: 8.287 / 8.302
  • Euro Alış / Satış: 10.073 / 10.091
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:59
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:18
  • Akşam: 19:31
  • Yatsı: 21:14

BİR HAKİM GÖZ ALTINA ALINDI

15 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1249 defa okundu.
BİR HAKİM GÖZ ALTINA ALINDI

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeleri tarafından 15 Temmuz’da yapılan darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında Bingöl’de tutuklanan, gözaltına alınan ve görevden uzaklaştırılan sayılarında her geçen gün artış oluyor. Bu kapsamda Solhan’da görevden uzaklaştırılan ve gözaltına alınanların olduğu öğrenildi.

Bingöl Valiliği, Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeleri tarafından 15 Temmuz’da yapılan darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında Bingöl’de tutuklanan, gözaltına alınan ve görevden uzaklaştırılan kişilerin sayısını açıkladı.

Açıklamaya göre, Bingöl’de süren soruşturmada çeşitli kurumlarda görev yapan toplam 82 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. 280 kişi görevinden uzaklaştırılırken, gözaltına alınan 28 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Soruşturma kapsamında ayrıca ismi açıklanmayan bir sivil toplum kuruluşu yetkilisinin ise firari durumda olduğu belirtildi.

2 KAYMAKAM TUTUKLU

Açıklamada Yayladere ve Kiğı İlçelerinin Kaymakamlarının tutuklandığı belirtildi. 49’uncu Komando Tugay Komutanlığı’nda 1 askeri personelin görevden uzaklaştırıldığı, 1 askeri personelin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve eski 49’uncu Komando Tugay Komutanı olan Tuğgeneral Yunus Kotaman’ın tutuklandığı kaydedildi. 11 İl Jandarma Komutanlığı personelinin ise, süren soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

10 HÂKİM SAVCI, 57 EMNİYET PERSONELİ TUTUKLU

Süren soruşturma kapsamında, Bingöl’de 10 hakim ve savcının tutuklandığı belirtildi. İl Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan 57 personelin tutuklandığı, 20 personelin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, 25 personelin ise görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

280 GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA, 82 TUTUKLAMA

Açıklamada ayrıca, Bingöl’de çeşitli kurumlarda görev yapan 280 personelin görevden uzaklaştırıldığı, 82 kişinin ise tutuklandığı belirtildi. Tutuklanan ve görevden uzaklaştırılan personellerin görev yerleri ve soruşturma sonuçları şöyle:

Mülki İdare Amiri: 2 tutuklama. Hâkim –Savcı: 10 tutuklama. İl Jandarma komutanlığı: 11 görevden uzaklaştırma. İl Emniyet Müdürlüğü: 57 tutuklama, 20 adli kontrol şartı ile serbest bırakılma, 25 görevden uzaklaştırma. 49’uncu Komando Tugay Komutanlığı: 1 adli kontrol şartıyla serbest bırakılma, 1 tutuklama, 1 görevden uzaklaştırma. Defterdarlık İl Müdürlüğü: 2 görevden uzaklaştırma. İl Milli Eğitim Müdürlüğü: 133 görevden uzaklaştırma, 1 tutuklama. Bingöl İl Müftlüğü: 10 görevden uzaklaştırma. Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü: 5 görevden uzaklaştırma. Bingöl Üniversitesi: 49 görevden uzaklaştırma. Sivil Toplum Kuruluşları: 1 görevden uzaklaştırma, 7 adli kontrol şartıyla serbest bırakılma, 10 tutuklu, 1 firari. İl Sağlık Müdürlüğü: 31 görevden uzaklaştırma. İl tarım Müdürlüğü: 7 görevden uzaklaştırma. Türk Telekom Bingöl İl Müdürlüğü: 1 görevden uzaklaştırma. Et ve Süt Kurumu İl Müdürlüğü: 1 görevden uzaklaştırma. PTT Bingöl Başmüdürlüğü: 1 Tutuklu. Kredi ve Yurtlar Kurumu Bingöl İl Müdürlüğü: 1 görevden uzaklaştırma. Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü: 1 görevden uzaklaştırma. Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası: 1 görevden uzaklaştırma.

SOLHAN’DA BİR HAKİM GÖZALTINA ALINDI

Bingöl’de yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanmasında (FETÖ/PDY) her gün yeni bir gelişme kaydedilirken, soruşturma hız kesmeden devam ediyor.

Bingöl Valiliği açıklamasından sonra FETÖ/PDY soruşması kapsamında yürütülen operasyonlar çerçevesinde Bingöl’de görev yapan 2 Cumhuriyet Savcısı, 3 Hakim hakkında görevden uzaklaştırma kararı verildiği bildirildi. Açığa alınan hakimlerden birinin Solhan Adliyesi’nde görev yaptığı ve açığa alındıktan sonra göz altına alındığı öğrenildi. Geçtiğimiz hafta Solhan’da 3 emniyet mensubu, bir diyanet personeli ile 2 gençlik hizmetleri ve spor müdürlüğü personelinin de açığa alındığı öğrenildi.

Ayrıca Bingöl Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek’inde FETÖ darbe girişimi ile bağlantısı olduğu gerekçesi ile açığa alındığı bilgisi aktarılırken Kaymakam adayı Erkan Demir’in de görevden alındığı belirtildi.

‘DOKUNAN YANIYOR’

Solhan’da geçmiş yıllarda faaliyet gösteren ancak 2014 yılı Aralık ayında fesih edildiği belirtilen bir derneğin FETÖ derneği olmasından dolayı derneğe üye oldukları belirtilen öğretmenlerin açığa alındığı öğrenildi.

Eğitim alanında faaliyet gösterme sebebiyle üye olan eğitimcilerin sadece faaliyet alanından dolayı üye oldukları ancak herhangi bir faaliyette bulunmadıkları belirtildi.

FETÖ mensubu olmadıkları halde sırf eğitim alanında faaliyet gösteren bir STK’ya geçmiş yıllarda üye olanların da açığa alınması kamuoyunda ‘dokunan yanıyor’ ifadelerinin kullanılmasına neden oldu.

‘SENDEN DEĞİLSE FETÖ’CÜDÜR’

FETÖ soruşturmalarının devam ettiği şu günlerde şikayetlerin de seyrini değiştirdiği aktarılıyor. Gerek geçmiş yıllarda meydana gelen olaylarda artık delilli delirsiz her olayın FETÖ tarafından yapıldığı söylemleri yaygınlaşırken kamu kurumu çalışanları hakkında da FETÖ mensubu şikayetlerininBİMER’e iletildiği öğrenildi. Bu şikayetlerden vatandaşın kamu görevlisi ile yaşadığı şahsi bir sıkıntıdan bile kaynaklanmasına rağmen şikayetin FETÖ mensubu olarak iletilmesi halkı tedirgin etmeye başladı.

Eskiden hizmet ve hak arayışı için yapılan şikayetlerin artık ‘FETÖ mensubu’ olarak iletildiğini belirten vatandaşlar, bu şikayetlerde bulunanların haksız yere şikayette bulunduğu tespit edilmesi durumunda onların da cezalandırılmasını istediler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN