• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

BİR GÜNDE İKİ BAYRAM

3 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
19361 defa okundu.
BİR GÜNDE İKİ BAYRAM

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96’ncı yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Solhan’da da kutlandı. Solhan’da ayrıca 28 Ağustos Solhan’ın Kurtuluşu bayramı da aynı günde kutlanarak bir günde iki bayram kutlaması yapıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ile 28 Ağustos Solhan’ın Kurtuluşu aynı günde kutlandı. 30 Ağustos 2018 günü Solhan Hükümet Konağı bahçesinde bulunan Atatürk Büstüne çelenk sunumu ile başlayan kutlamada İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Üsteğmen Ahmet Gökçay, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ise 28 Ağustos Solhan’ın Kurtuluşu Bayramı anlam ve önemi hakkında konuşmalar yaptılar.

İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Üsteğmen Ahmet Gökçay, 30 Ağustos Zafer Bayramı günün anlam ve önemi hakkında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Bugün Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına temel teşkil eden 30 Ağustos 1922 de kazandığımız Büyük Zaferin 96’ıncı yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. 1900’lü yılların başlarında meydana gelen büyük devletlerarasında çıkar çatışmaları, dünyada gelişen fikir akımları, sanayileşme gibi gelişmeler sonucunda Birinci Dünya Savaşı sonunda müttefiklerin aldığı ağır yenilgiler sonucu Mondros mütarekesi imzalanmış, imzalanan anlaşma ile bin yıldır kan dökerek, can vererek yurt edindiğimiz Anadolu toprakları o dönemin büyük devlet ve onların maşaları tarafından işgal edilmiş ayrıca tarihimize kara bir leke olarak geçen Sevr Anlaşması da ulusumuza dayatılmıştır. İşgal güçleri girdikleri her yerde adeta tarihi kinlerin kusarcasına kadınımıza, yaşlımıza, çocuklarımıza dünyada eşine az rastlanır işkence, zulüm ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine umutsuz görünen, üzerimizde kara bulutların dolaştığı ortamda Mustafa Kemal ve onun dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır. Bu bağımsızlık ve aydınlık mücadelesinin ilk hedefi son nefesine kadar düşmanı güzel ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir. Süregelen savaşların sonuncusu olan Sakarya Meydan Muharebesi de hedefimize ulaşmaya muktedir olduğumuzu, milletimizin istiklali uğruna kanının son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini ispatlamıştır. Artık dünyanın en kahraman en savaşçı, milletine düşen görev düşmana son darbeyi vurmak olmuştur Mustafa Kemal’in Başkomutanlığı altında, Türk kuvvetleri düşmana beklemediği bir yerden taarruza geçerek stratejik sahada düşmanı aldatmayı başardı. Avrupalıların 5-6 ayda geçilmez dediği Afyon mevzilerini 3 günde geçerek 30 Ağustos’a gelindiğinde düşman kuvvetlerinin önemli bir bölümünü imha etti. Bu büyük zafer ile düşmana son darbe de vuruldu. Ardından icra edilen takip harekatıyla da 9 Eylül’de düşman İzmir’de denize döküldü.” ifadelerini kullanırken süreç hakkında bilgilendirmede de bulundu.

SOLHAN’IN KURTULUŞUNUN 101. YILI

28 Ağustos Solhan’ın Kurtuluşu hakkında konuşan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, “Bugün güzel Solhan’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümü ve 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle burada toplanmış bulunuyoruz. Günümüzde Ulusça kutladığımız Milli Bayramlarımızın yanında bir de mahalli kurtuluş bayramları vardır. Kutlanmakta olduğumuz Solhan’ın Kurtuluş Bayramı gibi; Bu bayramlar Ulusça var olmanın birer eseridir. Ayrıca bugün bizim için daha anlamlı ve gururlu bir gündür. Çünkü milli manevi ve mahalli kurtuluş bayramlarımızı bir arada kutlamaktayız. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Solhan Kurtuluş Bayramı olmak üzere 2 Bayramı bir arada kutlama sevinci içerisindeyiz. Bu vesile ile Zafer Bayramını ve Solhan Kurtuluş Bayramını kutluyorum. Solhan’ın kurtuluş mücadelesine kısaca değinmek istiyorum. 1914 yılında başlayan 1. Dünya Savaşına Osmanlı Devleti de katılmıştı. İşgalci emperyalist güçler “Hasta Adam” dedikleri Osmanlı Devletini bölüp parçalamak için işgale başlamışlardı. Rusların tek amacı Doğu Anadolu üzerinden Akdeniz kadar hakimiyeti ele geçirmekti; Bu arada Ermeniler de Türk ordusunu terk ederek Rus ordusuna katılmışlardır. Ermenilerin amacı Ruslarla birlik olup yurdumuzun doğusunda hakimiyet kurmaktı. Yurdumuzun her yöresinde olduğu gibi Solhan ve çevresinde de işgal güçlerine karşı Milli kuvvetler oluşturulmuştur; Özellikle Şeref meydanında Masala Hattında Milis kuvvetlerimiz ve Müfrezelerimiz ile Ruslar arasında çok şiddetli çarpışmalar oluyordu.  Çanakkale savaşından sonra serbest kalan askerlerimizde buraya getirilerek muharebeye katılmaları sağlandı; Türk ordusuna kumandanlık yapan Ahmet İzzet Paşa düşmana ağır kayıplar verdirdiler. Dolayısıyla düşmanların Bingöl yönüne doğru ilerlemeleri önlendi.  Eğer Solhan’ın Masala ve Şeref hattında düşmanın ilerleyişi engellenmeseydi Rusların Bingöl’ü de işgal etmeleri kaçınılmaz olacaktı; İlimizin tarihi açısından da bu zaferin önemi oldukça büyüktür. Atalarımızın bizlere emanet ettiği bu cennet vatanı nesilden nesille korumak bizim asli görevimizdir. Bunu korumanın yolu da birlik ve beraberlikten, sevgi ve kardeşlikten geçer. Unutmayalım ki Bastığımız bu toprağın her karışında şehit kanı vardır. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar hepinizin Zafer Bayramı’nı ve Solhan Kurtuluş Bayramı’nı kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Haber: Abdulhamit Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN