• Dolar Alış / Satış: 8.526 / 8.542
  • Euro Alış / Satış: 10.098 / 10.116
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:14
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:14

BİR FİKRİMİZ VAR!

2 Şubat 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1584 defa okundu.
BİR FİKRİMİZ VAR!

Solhan’da ‘fikir atölyesi’ adı altında bir oluşum kurulup ilçe ile ilgili fikri olanların bir araya gelerek, yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, yeni fikir ve projelerin masaya yatırılıp değerlendirilmesi ve oluşturulan projelerin ilgili kurumlara sunularak ilçeye katkı sunması gerekir.

Gelişmekte olan Solhan’da faaliyette bulunan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) her ne kadar kendi faaliyetlerini yürütüyor olsalar da ilçenin genel menfaati için bir araya gelip kitlesel çalışmalar yapmadıkları sıkça dile getirilmektedir.

2009 yılında birçok Sivil Toplum Örgütü’nün bir araya gelerek oluşturdukları ‘Solhan Platformu’ faaliyet süresi kısa da olsa döneminde kendinden söz ettirmişti. Platformun pasif olması ile zaman zaman STK yöneticileri platformun bir daha aktif olması fikirlerini dile getirmiş olsalar da ciddi bir adım atılmaması eksikliğini ilçenin genel menfaati ve ya ulusal bazda bazı çalışmalarda görüyoruz.

Her STK’nın kendi faaliyet alanında yaptığı çalışmalar ne kadar önemli ise hepsinin bir arada ortak değerler içinde olmaları da çok önemlidir.

Solhan’da faaliyet gösteren ve faaliyet alanı ne olursa olsun ilçenin genel menfaati ve değerler için bir araya gelerek ‘Solhan Platformu’nu yeniden aktif ederek an’a hizmet, istikbale ise miras bırakmaları için harekete geçmeleri gerekmektedir.

Şirin ilçemize hizmet ve insanlarımıza fayda sağlamak için STK’ların bu hareketi başlatmaları bekleniyor.

Bir Fikriniz Varsa Atölyede Yeriniz Vardır

Solhan Platformu için STK’ların bir araya gelerek çalışmalar yürütmeleri gerektiği sıkça dile getirilirken ilçede bir fikir atölyesi kurulması da ilçenin şimdiki zamanına büyük hizmet ve geleceğe de miras olacaktır.

Toplumda yaşayan bireylerin kendi alanlarında fikirleri veya çalışmaları söz konusu iken bununla ilgili bir birlikteliğin olmamasından dolayı bu fikirler çoğu zaman küçük sohbet meclislerinde dile getiriliyor.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti ve İnsan Hakları Komisyonu gibi oluşumlarda amaçlarına uygun çalışmalar yapılırken bu komisyonlar dışındaki faaliyetler veya kısmen bunları da ilgilendiren alanlarda fikirlerin tartışıldığı, yeni fikirlerin üretildiği fikir atölyesinin oluşması için çalışmalar yapılmalıdır.

İlçede oluşturulması beklenen Kent Konseyi de faaliyete başladıktan sonra bir şekilde bu oluşumların dışında veya oluşum faaliyetleri içinde olan kişilerin bir arada olabilecekleri bir meclis oluşturularak ilçe için elini taşın altına koymak isteyenler çalışmalarda bulunabilirler.

Bir fikriniz var ise fikir atölyesi oluşturarak Solhan için bir şeylerin hayata geçirilmesine katkı sağlayabilirsiniz.

İlçemizde faaliyet gösteren dernekler ve sendikalar ile meslek kuruluşları bir araya gelerek Solhan Platformu oluşturabilirler. Fikir Atölyesi için ise Solhan ile ilgili fikirleri olup bunları projelendirerek ilgili kurum ve kuruluşlara ulaştırmak isteyen ve bu vesile ile ilçemize fayda sağlamak isteyen her birey bu atölyeye katılabilir. İlgililer Solhanın Sesi Gazetesi ile irtibata geçebilirler.

Haber Analiz / Abdulgafur Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN