• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

Bir Dokundu Bin Ah İşitti!

14 Ocak 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1095 defa okundu.
Bir Dokundu Bin Ah İşitti!

AK Parti Bingöl Belediye Başkan Adayı Yücel Barakazi’nin ziyaretinde sorunlarını aktaran Bingöl Ortopedik Engeliler Derneği üyeleri: “İstihdam sorunumuz var. Ücretsiz toplu taşımada hakkından yararlanamıyoruz. Engeliler yol ve kaldırımları kullanamıyor. Sadece engeliler gününde hatırlanıyoruz” diyerek sitemlerini paylaştılar. Engellilere gerekli önemin verileceğini vurgulayan Barakazi: “Fikirlerimizde engel olmasın yeter! İnşallah tüm sıkıntıları el birliğiyle çözeceğiz” dedi.

 Seçim çalışmaları kapsamında sivil toplum örgütleri, üniversite gençliği, mahalle gençlik konseyleri, esnaflar ile kamu kurumlarına yönelik ziyaret ve istişare toplantılarını sürdüren AK Parti Bingöl Belediye Başkan Adayı Yücel Barakazi, bir araya geldiği engellilerin sorunlarını da dinledi.

Bingöl Ortopedik Engeliler Derneği’ne yaptığı ziyarette dernek başkanı İdris Canlı ve dernek yönetim kurulu ve üyeleri tarafından karşılanan Barakazi, Canlı’dan dernek faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Dernek yönetiminin, engellilerin karşılaştığı zorluklar ve giderilmesi istenen sıkıntılarla ilgili paylaşımlarını dinleyen Barakazi, beklentilerini özetleyen üyelerin, çözüm önerilerini de aldı.

“BİRÇOK YAKLAŞIM FORMALİTE!”

Engellilerin sadece ‘Engelliler Günü’nde hatırlanmasından yakınan Bingöl Ortopedik Engeliler Derneği üyeleri, devlet kurumlarında beklenen ilgiyi göremediklerini söylediler. Devlet kurumlarında yada özel sektörde gerekli olan engeli istihdamının sağlanmadığı, siyasi yada bürokratik güçleri olmadığı için başvurdukları işlerden de nasiplenemediklerini anlatan dernek üyeleri: “Hepimizin çeşitli engelleri var. Haliyle çoğumuz çalışamıyoruz. Özel sektörde ya da kamudaki hizmet alımı işlerinde yeterince engeli istihdamı sağlanmıyor. Bugün Belediyede bile engeli istihdamı çok çok az. Kamudaki alımlarda da siyasi yada bürokratik gücümüz olmadığından çoğu zaman eleniyoruz. Yoksulara yapılan yardımlar var ama engeliler olarak bunlardan da istifade edemiyoruz. Durumu iyi olanların böyle bir talebi yok ama maddi durumu iyi olmayanların buna da ihtiyacı var. Siyasiler ve bürokratlar sadece engeliler gününde bizi hatırlamamalı. O gün bizi hatırlayanların sonrasında kapımıza bile uğramaması, gösterilen ilginin de formalite olduğunun işaretidir. Bizler de bu ilin, ülkenin insanıyız. Bizler de değer görmek, kimseye muhtaç olmadan yaşamak istiyoruz. Engellilerin istihdamına biraz daha ağırlık verilmesini bekliyoruz” dediler.

“HALKIN İÇİNDE OLUN” İSTEDİĞİ

Belediye başkanından beklentilerini de sıralayan dernek üyeleri, belediye başkanının halkın içinde olması, sorunları bizzat yerinde görmesi ve tespit etmesi gerektiğini vurguladılar.

Bu konuda önemli sıkıntılar olduğunu dile getiren dernek üyeleri: “Seçimden sonra halktan uzaklaşıp, toplumun fikirlerine önem vermeyip ve taleplere kulak kapatıp bir dahaki seçimde bir anda halk adamı olmak artık karşılık bulmuyor. İnsanlar belediye başkanlarını yanlarında görmek, varsa bir talep ve çözüm önerisi bizzat aktarmak istiyorlar ama başkanları görmek çok zor. Sayın Yücel Bey, sizden isteğimiz, bugünkü yaklaşımınızla yarın arasında fark olmamasıdır” diye konuştular.

“ÜCRETSİZ TAŞIMA HAKKI VERİLMİYOR!”

Bingöl’de toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanma haklarının bulunmadığını ifade eden engelliler, gerekli girişimlerde bulunmalarına rağmen olumlu sonuç alamadıklarını söylediler.

Şehit aileleri ve gazilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandıklarını aktaran engelliler: “Oysa başka birçok ilde engeliler ya indirimli, ya da ücretsiz taşıma hakkından yararlanıyorlar. Bingöl’de neden bu hak tanınmıyor? Ayrıca şehir içi toplu taşıma araçlarında engellilerin iniş ve binişlerinde yaşanan zorluklar var. Araçların engellilere göre tasarlanması lazım. Bu konuda yasal düzenleme var ama Bingöl’de bu da uygulanmıyor. Bingöl Belediyesi bu konuda gerekli hassasiyeti göstermiyor ne yazık ki! Bu hususlarda destek bekliyoruz” dediler.

“ENGELİ GEÇİŞLERİ İŞGAL ALTINDA”

Öte yandan kaldırımların işgal altında olduğunu, yol ve kaldırımlardaki engeli geçişlerinin çoğu zaman araçlar tarafından kapatıldığını, bunun da özelikle tekerlekli sandalye kullananlara ciddi sıkıntılar yaşattığını belirten dernek üyeleri, bu hususta da düzenlemeye ihtiyaç olunduğunu, kamu kurumlarındaki asansör probleminin de gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

BARAKAZİ: “FİKİRLERİMİZDE ENGEL OLMASIN!”

Dernek yönetimi ve üyelerinin sorunlarını dinleyen Barakazi, hayatta herkesin bir engelinin bulunduğunu söyledi. Sapasağlam görünen birçok insanın büyük sağlık problemlerinin bulunduğunu dile getiren Barakazi: “Benim de gözden sağlık problemim var. Okuldayken büyük zorluklar çektim. Tahtayı bile göremiyordum. Ama sonrasında ameliyatla bu sorunu en aza indirgedik. Bu yüzden sizleri çok daha iyi anlıyorum. Fakat önemli olan, fikirlerimizde engel olmamasıdır. Yollardaki, kaldırımlardaki, istihdamdaki sorunlar giderilebilir ama fikirsel engellerimiz varsa bu konularda çözümler de zor, bazen de imkânsız olabiliyor. Elbette ki, bu hususlardaki çözümleri e etkin bir şekilde devreye sokacağız. Uzun süre yurt dışında kaldım, orada engellilere nasıl kolaylık sağlandığını çok iyi biliyorum. Bingöl için projelerimizi hazırlarken engellileri de unutmadık. Onlar için de güzel fikirlerimiz olacak. Neler olması gerektiği noktasında sizlerin fikirlerini, talep ve beklentilerinizi önemsiyoruz. Fikirleriniz ışığında güzel projeler üreteceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

En önemli gerekliliğin toplumsal bilinç olduğunu da sözlerine ekleyen Barakazi: “Sorunların en önemli parçası da yine insandır. Bu yüzden çözümde de öncelik insan olmalı. İçilen sigaranın izmaritini yere atmamak, çöplerimiz gelişi güzel etrafa saçmamak, yolları ve kaldırımları işgal etmemek, hoşgörülü olmak toplumsal bilinçle alakalıdır. Bu bilinci tam manasıyla sağladığımız taktirde geri kalan hizmetlere yoğunlaşmak, daha yaşanabilir bir şehir oluşturmak daha kolay ve güzel olacaktır” ifadelerini kulandı.

Aktarılan taleplerle ilgili şu aşamada kesin söz veremeyeceğini, ilgililerle görüşüp çözüm yolu bulmaya çalışacağını da kaydeden Barakazi, göreve gelmesi durumunda da gerekli istişareleri yapıp yasal mevzuatlara uygun şekilde çözüm üreteceklerini de belirtti.

Karşılıklı iyi niyet dileklerinin paylaşıldığı ziyarette Bingöl Ortopedik Engeliler Derneği üyeleri, gerekli desteği sunacaklarını, üzerlerine düşen görev sorumluluktan da kaçmayacaklarını vurguladılar. 

 Bingol Online

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN